• Valdemārs,
  • Valdis,
  • Voldemārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Baltijas jūras reģiona pilsētas uzsāk projektu pārejai uz aprites ekonomiku

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 17:37, 19.11.2023


Dānijas Kultūras institūts Igaunijā, Latvijā un Lietuvā sadarbībā ar partneriem uzsāk jaunu projektu "Radošas un apritīgas pilsētas", kas, izmantojot kultūras un radošo industriju potenciālu, veicinās aprites ekonomikas principu ieviešanu Rīgā un citās Baltijas jūras reģiona pilsētās, informē Dānijas Kultūras institūta Igaunijā, Latvijā un Lietuvā komunikācijas konsultante Andra Jakoviča.


Foto: LETA

Viņa norāda, ka radošās industrijas, piemēram, mode un dizains ilgstoši cilvēku uztverē bijušas saistītas ar patēriņu un pārprodukciju, taču tām piemīt arī liels potenciāls un pieredze, kas var palīdzēt izveidot aprites ekonomikas principos balstītus biznesa modeļus. Tāpat kultūras nozarei un radošajām industrijām ir ietekme uz cilvēku domāšanu un uzvedību.

Projektā piedalās sešas Baltijas jūras reģiona pilsētas - Rīga, Tallina, Turku, Gdaņska, Ķīle un Orhūsa. Katrā no šīm pilsētām tiks izveidots vietējo institūciju, biznesa atbalsta un nevalstisko organizāciju tīkls, lai sagatavotu "iesācēja komplektu" ar vadlīnijām, kā atbalstīt un veidot uz aprites ekonomikas principiem balstītus biznesa modeļus un veicināt atbilstošu domāšanas veidu un uzvedības modeļus.

Dānijas Kultūras institūta reģionālā direktore Igaunijā, Latvijā un Lietuvā Lizaveta Dubinka-Huša uzsver, ka aprites ekonomika ir filozofija, dzīvesstils, kas ir balstīts uz kopīgu ticību cilvēku koprades pievienotajai vērtībai. Pēc viņas paustā, ceļš uz ilgtspējīgu aprites sabiedrību sākas tās locekļu prātos un sirdīs, kultūrai pildot radošuma katalizatora un ideju nesēja funkciju.

"Mūsu mērķis ir pārvarēt plaisas starp lēmumu pieņemšanu, uzņēmējdarbību un mākslu, apvienojot tās apritīgā un ilgtspējīgā sistēmā," skaidro Dubinka-Huša.

Projekta konsorcijā ir 14 partneri, starp tiem arī Rīgas enerģētikas aģentūra (REA), kas ir atbildīga par pāreju uz aprites ekonomiku Rīgā. REA Starptautisko projektu vadītāja-koordinatore Ieva Kalniņa norāda, ka, lai nodrošinātu koordinētu pāreju uz aprites ekonomiku, REA ir uzsākusi aprites ekonomikas rīcības plāna izstrādi.

Kalniņa akcentē, ka dalība projektā "Radošas un apritīgas pilsētas" aģentūrai ir kā papildu dzinulis, kas palīdzēs noformulēt pašvaldības stratēģisko redzējumu pārejā uz aprites ekonomiku, iesaistīs iedzīvotājus un uzņēmumus un ļaus izmēģināt jaunas iniciatīvas.

Projekts "Radošas un apritīgas pilsētas" tiks ieviests no novembra līdz 2026.gada novembrim. Tas tiek līdzfinansēts no Eiropas Savienības "Interreg" Baltijas jūras reģiona programmas līdzekļiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas enerģētika ir ūdeņraža izvēles priekšā: eksperta atzinums (+VIDEO)

Valstī ir vairāki uzņēmumi, kas patērē enerģiju lielos apjomos, pastāv zināmi priekšnosacījumi "zaļai" ražošanai un patēriņam.

Ekonomika Daugavpilij industriālā parka būvniecībai piešķirti 17 miljoni euro (+VIDEO)

Projekta ietvaros tiks veikta ražošanas ēkas izbūve un pieguļošās teritorijas labiekārtošana.

Ekonomika Ekonomists: inflācija ir sakauta

Atsevišķu preču un pakalpojumu cenu kāpums vēl ir straujš, bet tas galvenokārt ir inerces rezultāts, kuras spēks nevar būt bezgalīgs. Tā ir iespēja mainīt dienaskārtību un lielāku vērību veltīt ekonomikas izaugsmes veicināšanai.

Ekonomika Latvijā ražotās «viedās» lampas ir pieprasītas Ziemeļvalstīs (+VIDEO)

Produkti ir īpaši pielāgoti polārās nakts apstākļiem.