• Aldis,
  • Aldris,
  • Alfons
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Tendences: Paša naudu ceļojumiem, bet aizņemto - mājokļa remontēšanai

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 21:16, 09.02.2023


Pēdējo trīs gadu laikā liela daļa Latvijas iedzīvotāju ir piestrādājuši pie dzīves apstākļu uzlabošanas – remontējuši mājokļus, siltinājuši, iegādājušies mēbeles un sadzīves tehniku. Par to liecina gan nekustamā īpašuma remontēšanai un labiekārtošanai noformēto aizdevumu apjoma ievērojamais pieaugums, gan būvmateriālu tirgotāju dati. Arī pārskatāmā nākotnē aina būtiski nemainīsies. Pēc Bigbank pasūtījuma sabiedriskās domas un mediju izpētes kompānijas Kantar veiktā aptaujā noskaidrots, ka galvenie motīvi aizņemties naudu būs mājokļa remontēšana un nekustamā īpašuma iegāde. Taču savus uzkrājumus respondenti tērēs priekam. Ceļojumiem.



Iepriekšējos trīs gados jaunas kredītsaistības uzņēmusies nepilna piektdaļa Latvijas iedzīvotāju, noskaidrots pētījumā. No tiem gandrīz trešdaļa jeb 32% respondentu bija aizņēmušies naudu no bankas vai nebanku kreditētāja, lai remontētu mājokli. Tas lielā mērā skaidrojams ar pandēmijas izraisīto mājsēdi, kad izklaides iespējas, tostarp ceļošana, bija ierobežotas, un daudzi cilvēki izmantoja brīvo laiku mājas remontēšanai. Uz renovācijas un siltināšanas darbiem pamudināja arī pērn pieaugušās apkures un elektrības cenas. Liels pieprasījums bija arī pēc lietotām automašīnām, kam naudu aizņēmās 20% no visiem kredītņēmējiem. Vēl 18% nokārtoja kredītu sadzīves tehnikas iegādei un 15% - ikdienas tēriņu segšanai.

Savukārt pārskatāmā nākotnē Latvijas iedzīvotāji vēlas brīvos līdzekļus ieguldīt pasaules izzināšanā un atpūtā aiz valsts robežām, kam nevarēja nodoties pandēmijas gados. To plāno darīt lielākais respondentu īpatsvars - 35%. Aktualitāti saglabās arī mājokļa remontēšana un dzīves apstākļu uzlabošana. 31% respondentu plāno veikt mājokļa remontu, 26% iegādāties sadzīves tehniku un vēl 21% - mēbeles. Liela daļa aptaujāto arī aizdomājušies par veselības jautājumiem, kam iepriekšējos gados medicīnas iestāžu apmeklējuma ierobežojumu dēļ nesanāca veltīt pienācīgu uzmanību. 28% ieplānojuši ārstu apmeklējumu un medicīnisku manipulāciju veikšanu.

Ne visus tēriņus izdosies segt no uzkrājumiem, tādēļ mazliet vairāk nekā puse respondentu apsver iespēju izmantot kādu bankas finanšu instrumentu. Populārākais no tiem ir patēriņa kredīts, ko sliecas noformēt 62% no potenciālajiem kredītņēmējiem, kamēr 31% varētu izvēlēties kredītkartes sniegtās iespējas norēķināties par pirkumu un vēlāk atmaksāt līdzekļus.

No visiem aptaujātajiem 15% domā, ka viņiem tuvākajos gados būs vajadzīga finansētāja palīdzība mājokļa remontēšanā, 14% vēlēsies nopirkt automašīnu un 13% plāno tikt pie nekustamā īpašuma.
Kantar oktobrī veica iedzīvotāju aptauju piecās valstīs – Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Somijā un Bulgārijā. Latvijā aptaujāti 1004 respondenti.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Ekonomika Sākts «VEF Radiotehnika RRR» likvidācijas process

Sākts akustisko sistēmu ražotāja "VEF Radiotehnika RRR" likvidācijas process, liecina "Firmas.lv" informācija.

Pasaule WSJ: Kurskas apgabalā ievainots Ziemeļkorejas ģenerālis

Krievijas Kurskas apgabalā, kura daļu kontrolē Ukrainas bruņotie spēki un kur pret tiem Krievijas spēku sastāvā karo Ziemeļkorejas karavīri un virsnieki, ir ievainots Ziemeļkorejas armijas ģenerālis, ziņoja ASV laikraksts "The Wall Street Journal" (WSJ).

Sabiedrība Latvijā ir liels audžuģimeņu iztrūkums

Ik gadu Latvijā ap 1000 bērnu vecāki zaudē aizgādnības tiesības, un ir grūti nodrošināt nepieciešamo audžuģimeņu skaitu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja Bērnu alternatīvās aprūpes jomas vadītāja Dace Dzedone.

Ekonomika Pētījums: 30% Rīgas iedzīvotāju plāno iegādāties mājokli 3 gadu laikā (+VIDEO)

Tas izskaidrojams ne tikai ar dažādiem ekonomiskajiem faktoriem, bet arī mājokļu pieejamību.