Lauksaimnieku organizācijas: Pārtikas nozarē jāpieņem ārkārtas stāvoklis

Ekonomika
LETA 09:49, 11.05.2022 0

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāvji uzsver, ka pārtikas nozarē jāpieņem ārkārtas stāvoklis, un tā jānosaka par valsts stratēģisko resursu, informēja LOSP.

 

Organizācijā informē, ka trešdien, 11.maijā, notiks padomes kopsapulce, kurā diskutēs par aktualitātēm nozarē - par energoresursu sadārdzinājuma graujošo ietekmi uz tautsaimniecību, pārtikas nozari, par nepārtrauktu pārtikas cenu pieaugumu.

Sapulcē plānots pieņemt LOSP sapulces lēmumu, kurā Saeimai un valdībai tiks pieprasīts noteikt ārkārtas situāciju pārtikas nozarē, sabiedrības nodrošinājumā ar pārtiku un atsevišķai pārtikai piemērot 5% pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi.

Kopsapulcē piedalīsies arī Zemkopības ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs un zemkopības ministra biroja vadītājs Jānis Eglīts (NA). Diskusijā aicināti piedalīties arī Finanšu ministrijas valsts sekretārs vietnieks Ilmārs Šņucins un Ekonomikas ministrijas pārstāvji.

LOSP ģenerāldirektors Guntis Vilnītis norāda, ka arvien vairāki ārējie faktori rada triecienus pārtikas nozarei, un pārtikas nozarē ir krīze. Pārtika kļūst dārgāka veikalos, bet Latvijas lauksaimnieki un ražotāji - arvien vājāki kā vietējā, tā arī starptautiskajos tirgos.

"Krīzes situācija ir samilzusi un iezīmējas arvien drūmāka aina pat tuvējai nākotnei. Ja Ministru kabinets un Saeima nekavējoties neveidos risinājumus - rudenī pārtikas cenas veikalos sasniegs vēl neredzētus augstumus. Ir jārīkojas nekavējoties! Pārtika ir jānosaka par valsts stratēģisko resursu. Jādara viss iespējamais, lai pārtika ikvienam iedzīvotājam būtu pieejama - samazinot PVN pārtikai," uzskata Vilnītis, norādot, ka PVN pārtikai jau samazinājušas citas Eiropas valstis.

LOSP uzstāj uz to, ka valdībai steidzami jāizstrādā un jāapstiprina krīzes pārvarēšanas noteikumi, lai nodrošinātu skaidru un nepārprotamu informāciju vietējiem ražotājiem, tirgotājiem un katram valsts iedzīvotājam.

Tāpat organizācija pieprasa valdībai, Ekonomikas un Finanšu ministrijām sniegt informāciju par finansējumu un aprēķiniem par dabasgāzes nodrošinājumu mājsaimniecībām un ražotājiem situācijā, kad tiek pārtraukta dabasgāzes piegāde no Krievijas, uzrādot pieejamās alternatīvas energoresursu nodrošinājumam, tai skaitā no vietējām izejvielām, tostarp malkas, šķeldas, granulām, kūdras, hidroelektrostacijām, biogāzes, vēja, saules.

Vienlaikus LOSP vēlas zināt, kādi būs valsts atbalsta mehānismi vietējo atjaunojamo energoresursu piegādātājiem un patērētājiem.

LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs skaidro, ka energokrīze ir uzlikusi milzīgu slogu kā uzņēmējiem un ražotājiem, tā arī mājsaimniecībām. Ir nepieciešamas alternatīvas - un tās ir nepieciešamas nekavējoties.

Treibergs atzīmē, ka, valdībai neveidojot reālus risinājumus, ražošanas turpināšana neskaitāmos uzņēmumos tiek apdraudēta - arī uzņēmumu slēgšanas iespējamība kļūst arvien reālāka, tādēļ viņam nav saprotams, kādēļ Latvija nemazina PVN likmi, ja to dara citas valstis.

"Vai Polijas piemērs - kad tika samazināts PVN pārtikai un degvielai, nepierāda faktu, ka Polijas pārtikas ražotāji, degvielas tirgotāji un Polija kopumā pelna ar to, jo viņu cenas ir zemākās Eiropā un notiek pircēju organizēti iepirkšanās ceļojumi uz Poliju," norāda Treibergs.

Kā ziņots, pagājušajā nedēļā pēc valdošās koalīcijas sanāksmes Ekonomikas ministrijas parlamentārā sekretāre Ilze Indriksone (NA) norādīja, ka jautājums par PVN samazināšanu pārtikai tuvākajā laikā būs valdības koalīcijas darba kārtībā.

Vienlaikus finanšu ministrs Jānis Reirs (JV) par PVN samazināšanas iespēju bija skeptisks. Viņš norādīja, ka atbalsta sniegšana noteiktām sabiedrības grupām, kas jau ilgāku laiku bijis koalīcijā apspriests jautājums, nebūs iespējama, ja tiks samazināti budžeta ieņēmumi.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Augsto tehnoloģiju nozares Latvijā ar valsts atbalstu kāpina peļņu (+VIDEO)

"Ir jāpaceļas augstāk par ikdienas situāciju, nepieciešams gudrot kaut ko savu, jaunu".

Ekonomika Gren investēs 200 miljonus eiro reģenerācijas stacijas izveidē Aconē

Enerģētikas uzņēmuma "Gren" grupa līdz 2029.gadam Latvijā plāno investēt 200 miljonus eiro, tostarp reģenerācijas stacijas izveidē Aconē, piektdien preses konferencē sacīja "Gren" grupas biznesa vadītājs Latvijā Andris Vanags.

Ekonomika Saražotās elektroenerģijas daudzums četros mēnešos Latvijā sarucis par 3,5%

Saražotās elektroenerģijas daudzums šogad četros mēnešos Latvijā sarucis par 3,5% salīdzinājumā ar 2023.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 3337 gigavatstundu (GWh), liecina pārvaldes sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Lasiet arī

Pasaule Tusks: Polija tērēs 2,3 miljardus eiro austrumu robežas stiprināšanai

Polija tērēs vairāk nekā 2,3 miljardus eiro savas austrumu robežas stiprināšanai, sestdien pavēstīja premjerministrs Donalds Tusks.

Pasaule Slovākijas veselības ministre: prognozes par Fico veselību ir pozitīvas

Prognozes par atentātā sašautā Slovākijas premjerministra Roberta Fico veselību ir pozitīvas, sestdien sacīja Slovākijas veselības ministre Zuzana Dolinkova.

Veselība Nords: Gaidāmā karstuma dēļ skrējējiem jābūt piesardzīgiem

Rīgas maratons sestdien ir atklāts godam, taču svētdien gaidāmā karstuma dēļ skrējējiem jābūt piesardzīgiem, aģentūrai LETA uzsvēra maratona direktors Aigars Nords.

Sabiedrība Kamēr daļā Latvijas gaidāms negaiss, Austrumlatvijas mežos pieaug ugunsbīstamība

Šonakt un svētdien daļā Latvijas gaidāms pērkona negaiss, bet tikmēr valsts austrumos mežos ir augsta ugunsbīstamība, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra (LVĢMC) prognoze.