• Andis,
  • Zeltīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Augsto tehnoloģiju nozares Latvijā ar valsts atbalstu kāpina peļņu (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 13:46, 17.05.2024


"Ir jāpaceļas augstāk par ikdienas situāciju, nepieciešams gudrot kaut ko savu, jaunu".


Latvijas jaunuzņēmumi iegūst starptautisku vērienu.

Inovatīvu, veiksmīgu biznesa projektu īstenošanā izšķiroša nozīme ir sadarbībai ar zinātnes un pētniecības sektoru, šī sadarbība Latvijā ir ar augstu attīstības potenciālu, tomēr projektu virzība varētu būt raitāka un nepieciešama aktīvāka iesaiste no abām pusēm, liecina Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) inovatīvo uzņēmumu pārstāvju aptauja.

LIAA aptaujātie uzņēmēji ir vienisprātis, ka zinātnes un pētniecības pienesums produktu izstrādē ļauj sasniegt augstu pievienoto vērtību, tomēr konkurēt ar globāliem spēlētājiem ar to neierobežotajiem izpētes un attīstības budžetiem mums nav iespējams, bet zinātniekiem ne vienmēr ir pilnīgs priekšstats par potenciālo sadarbības modeli ar uzņēmējiem, to kavē arī atšķirīgie darbības fokusi, proti, uzņēmumu virsmērķis ir gūt peļņu.

Bez zinātnes neko nopietnu īstenot nav iespējams

Jekaterina Kuzmina pārstāv uzņēmumu, kas strādā pie uzlaboto materiālu pētniecības un sadarbojas ar kosmosa industrijas asociāciju. Viņas pieredzē produktu izstrādē pētnieciskais elements ir ļoti noteicošs, bet ir arī sarežģītas nianses, piemēram, uzņēmumiem savas inovācijas ir jāaizsargā, jāsamazina komerciālie riski, jo pastāv bīstamība zaudēt ieguldījumus, ja “nenosargā” izgudrojumu, jauno risinājumu. Zinātnieku darba uzdevumi ir vērsti uz cita veida sadarbību, viņi darbojas akadēmisko institūciju un grantu finansējuma vidē.

“Protams, tikai ar zinātnes palīdzību var sasniegt produktus ar augstu pievienoto vērtību, bez izpētes un nopietniem datiem neko nopietnu īstenot nav iespējams,” teic inženieru firmas valdes loceklis Armands Jurjevs. “Uzņēmējiem Latvijā zinātnes atbalsts noteikti ir nepieciešams, bet zinātnieki ir rezervēti noskaņoti par pielietojamību, kas ierobežo sadarbību ar nozari,” viņš piebilst.

Agris Kļaviņš jau vairāk nekā 20 gadus vada laboratoriju aprīkojuma un piederumu uzņēmumu, kas nodrošina produktus zinātnisko, kvalitātes kontroles, klīnisko un cita veida laboratoriju darbam, kā arī izglītības un ražošanas iestādēm, uzņēmumiem un privātajiem klientiem. Viņš ir pārliecināts, ka jaunu produktu izstrāde pēc būtības ir jābalsta zinātnē.

“Lai tā īsti kaut ko piesaistītu, ir jāpaceļas augstāk par ikdienas situāciju, nepieciešams gudrot kaut ko savu, jaunu, nevis skriet pakaļ pasaules redzamākajiem piemēriem. Zinātniekiem arī jābūt drusku kaut kam no uzņēmēja, ir jāizprot – vai ir pieprasījums tai vai citai lietai. Jābūt apgriezieniem, gatavībai meklēt un risināt problēmas,” spriež A. Kļaviņš.

Zinātnieku piesaisti veicinātu finanšu instrumentu nepārtrauktība

Sadarbība ir atkarīga no nozares, kā vēsturiski sadarbība veidojusies, ir spēcīgi piemēri, kā farmācija, kur jau sen notiek aktīva produktu izstrāde. Vājāk iet nozarēs, kuras ir attīstījušās nesen, skaidro Latvijas Universitātes (LU) profesors Kristaps Jaudzems.

Viņš norāda, ka jaunuzņēmumiem ir pieejams Eiropas struktūrfondu atbalsts, kur projektiem ir septiņu gadu cikls, no kuriem pirmie gadi paiet normatīvo aktu izstrādē, pēc kā dažus gadus var izmantot finansējumu. Taču atbalsts varētu būt plašāks.

Runājot par līdzekļu un atbalsta pieejamību, profesors norāda, ka valstij būtu jāskatās, kā nodrošināt finanšu instrumentu nepārtrauktību, jo fundamentāli pētījumi prasa apjomīgus resursus, un nepārtrauktība ļautu attīstīt iestrādnes un nemainīt darbības fokusu. No uzņēmēju puses Jaudzems vēlas sagaidīt lielāku atvērtību un aktīvāku kontaktu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Daugavpils uzņēmēji saņēma no 10 līdz 16 tūkstošiem eiro (+VIDEO)

Biznesa idejas, kas guvušas atbalstu, veiksmīgi arī tiks īstenotas.

Ekonomika Alūksnes novadā par 25 miljoniem eiro atklāta kokapstrādes rūpnīca (+VIDEO)

Uzņēmuma vērtība – motivēti darbinieki, kas kļuvuši par saliedētu un mērķtiecīgu komandu.

Ekonomika Taivānas dronu ražotāji vēlas sadarboties ar Latviju (+VIDEO)

Pasākuma vispārējais mērķis ir izveidot platformu tīklu veidošanai.

Ekonomika Jautājumā par Tet un LMT nākotni ir trīs scenāriji, kā virzīties uz priekšu

Jautājumā par tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) nākotni valdībai ir trīs scenāriji, kā varētu virzīties uz priekšu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Lasiet arī

Ekonomika Latvija attīstīs augsto tehnoloģiju kvantu elektronikas nozari (+VIDEO)

Sadarbība pāri institūciju un valstu robežām dod pievienoto vērtību gan zinātniekiem, gan valstij kopumā.

Ekonomika Olainē tika izgudrotas jaunas ķīmiskās tehnoloģijas (+VIDEO)

Projekts tiek īstenots, pateicoties LIAA un Innowation Norway atbalstam.

Ekonomika Rīgā notiks Latvijas FinTech forums

Šodien Rīgā notiks otrais Latvijas "FinTech" forums, kas pulcēs Latvijas un Eiropas valstu finanšu tehnoloģiju uzņēmumu vadītājus, finanšu un tehnoloģiju profesionāļus, investorus un amatpersonas, informē Latvijas Bankas pārstāvji.

Sabiedrība Skolēnus un studentus aicina pieteikties ikgadējam LATA atvērto datu hakatonam

Latvijas Atvērto tehnoloģiju asociācija (LATA) aicina Latvijas skolēnus un studentus pieteikties ikgadējam asociācijas rīkotajam hakatonam un ideju ģeneratoram, informēja pasākuma organizatori.