Speciāliste skaidro - ja cilvēkam ir aizdomīgs ādas veidojums, vispirms ir jādodas pie dermatologa vai ķirurga, kuri izlemj, vai paņemt jaunveidojuma audu paraugu un nosūtīt to uz histoloģisko pārbaudi. Ja diagnoze ir histoloģiski apstiprināta, ar šo izmeklējuma slēdzienu cilvēks tā dēvētā zaļā koridora kārtībā ierodas LOC.
Arī maksas dermatologi jeb dermatologi, kam nav līgumattiecību ar Nacionālo veselības dienestu, drīzumā varēs caur "zaļo koridoru" pacientus uzreiz sūtīt uz LOC, informē "Soli priekšā melanomai" dibinātāja Olga Valciņa.
"Pēc trīs gadu cīņas esam sadzirdēti - pacientam vairs nebūs jātērē melanomas ārstēšanā tik dārgais laiks, lieki staigājot no viena ārsta pie otra, kas ļaus maksimāli ātri uzsākt ārstēšanu," Valciņa.
Vēl iespējams otrs variants, kad pacients ar ģimenes ārsta nosūtījumu uzreiz nonāk Onkoloģijas centrā pie onkoķirurga, vai, piemēram, pie dermatologa, kurš arī var paņemt audu paraugus histoloģiskajai pārbaudei. Ja tomēr gadās situācijas, kad kāds no viņiem to neprot, tiek veikts jauns pieraksts un to izdara kāds no ķirurgiem.
Kā stāsta Vidmane-Ozola, šobrīd tiek strādāts pie tā, lai ģimenes ārsti "zaļā koridora" kārtībā pacientu uzreiz nosūtītu pie tā dermatologa, kurš praktiski prot paņemt audu paraugu.
"Citādi diagnozes noskaidrošanai pacienti nereti tiek iemesti "riņķa dancī" - ķirurgs viņus sūta pie dermatologa, dermatologs - atkal pie ķirurga un tamlīdzīgi," norāda ārste.
Viņasprāt, ja melanomas pacienta ceļš līdz ārstēšanai vairumā gadījumu ir salīdzinoši raits, sarežģījumi sākas terapijas posmā, kad uz to rindā jāgaida mēnesis vai pat pusotrs.
Iemesls ir ķīmijterapijas speciālistu trūkums - ārstu pietiek, bet nav medmāsu, kas ievada medikamentu, atzīst Vidmane-Ozola. Cilvēkus ar agresīvāku slimības gaitu, ar metastātisku slimību šāda situācija satrauc īpaši, jo kavēšanās ārstēšanās gaitā nebūtu pieļaujama.
Lai arī melanoas ārstēšana valstī uzlabojas, zāļu kompensācijas nosacījumi šajā jomā joprojām nav apmierinoši, uzskata ārste. Piemēram, imūnterapijas medikamentu kombinācija primāriem, iepriekš neārstētiem metastātiskiem pacientiem Latvijā tiek apmaksāta. Taču, ja pacients jau ir ārstējies - saņēmis pēcoperācijas (adjuvanto) terapiju, audzēja progresēšanas gadījumā viņam vairs šādu terapiju nekompensē, norāda Vidmane-Ozola.
Imūnterapija kā monoterapija un kombinācijā netiek apmaksāta arī ļoti retajām gļotādas (mutes un deguna dobuma, taisnās zarnas, barības vada, starpenes un citām) melanomas formām.
Lai gan melanoma ir salīdzinoši rets audzēja veids, ļaundabīgā audzēja agresīvā un neprognozējamā daba īpaši izpaužas situācijās, kad slimība diagnosticēta vēlīni.
Ārste gandarīta atzīst, ka pēdējo gadu laikā pieaudzis pirmajā stadijā atklāto melanomas gadījumu skaits, kas, viņasprāt, liecina par lielāku izpratnes un veselības pratības pieaugumu sabiedrībā, īpaši jauno cilvēku vidū, kā arī aktīvāku ādas pārbaužu veikšanu visās iedzīvotāju vecuma grupās.
Savukārt Valciņa uzsver, ka ikvienai slimnīcai Latvijā būtu jāizstrādā skaidrs, detalizēts melanomas pacienta ceļš, paredzot, ka pacients "zaļajā koridorā" nonāk tikai pie melanomas ārstēšanā zinoša, pieredzējuša speciālista - dermatologa, ķirurga vai onkologa ķīmijterapeita.
Nereti pacients ar melanomu nonāk pie ārsta, kam trūkst zināšanu šī specifiskā audzēja ārstēšanā, un ne visi ķirurgi un dermatologi zina, kā veikt ekscīzijas biopsiju, un ne visi izprot šī audzēja agresīvo dabu, norāda Valciņa.
Viņa arī aicina pacientus pašus būt prasīgākiem un painteresēties par ārsta pieredzi melanomas ārstēšanā. Ārsta izvēlē atbalstu var sniegt arī biedrības sagatavotais dermatologu "Baltais saraksts" mājaslapā "soliprieksamelanomai.lv", kurā apkopoti speciālisti, kas apņēmušies ievērot labās prakses vadlīnijas, lai sniegtu kvalitatīvu aprūpi Latvijas iedzīvotājiem, kuri vēršas pie speciālistiem agrīnai visu ādas vēža formu diagnostikai un dinamiskai novērošanai.
Latvijā 2023.gadā pirmreizēji ādas melanoma tika atklāta 263 pacientiem, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. Katru gadu tiek reģistrēti vidēji 215 jauni ādas melanomas gadījumi un vidēji 1410 jauni citu ļaundabīgo ādas audzēju gadījumi.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri