• Imants,
  • Ingars,
  • Intars,
  • Rimants
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kā jaunās māmiņas var atgriezties dzimumdzīvē - ārsta padoms (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 07:06, 13.05.2025


Seksualitāte ir viens no svarīgākajiem elementiem attiecībās.


Uzreiz pēc dzemdībām sieviete mainās gan emocionāli, gan fizioloģiski.

Dzemdējušas sievietes seksuālā labsajūta joprojām ir diskrēta tēma. Par diskomfortu un sāpēm seksa laikā savam ārstam min tikai retā sieviete. Ginekoloģe, dzemdību speciāliste un eksperte auglības jautājumos dr. Solvita Funka aicina sievietes neklusēt, jo sāpju situācijas iespējams atrisināt.

Seksuālā disfunkcija ir izplatīta problēma, kas skar miljoniem pāru visā pasaulē, ietekmējot dzīves kvalitāti, pārliecību un garastāvokli, kā arī bieži vien izraisa disonansi partnerattiecībās un citas sociālas problēmas.

Viens no sāpju iemesliem – plīsumi

Uzreiz pēc dzemdībām sieviete mainās gan emocionāli, gan fizioloģiski. Seksuālo aktivitāti var atsākt 6 līdz 8 nedēļas pēc dzemdībām, bet pilnībā tā atjaunosies pusgada laikā. Daudzas sievietes pēc mazuļa piedzimšanas izjūt sāpes mīlējoties. Tam par iemeslu var būt gan anālā muskuļa plīsums, gan starpenes plīsumi dzemdību laikā, epiziotomija vai citi iemesli.

Nesen Vīnē notikušajā kongresā Izglītība un zinātne seksuālajā medicīnā tika prezentēts pētījums, kur minēts, ka viena no divām sievietēm neatjauno seksuālo dzīvi arī trīs mēnešus pēc dzemdībām. 80% no šīm sievietēm ir pēcdzemdību plīsumi un viņas izjūt sāpes mīlējoties.

Tikai retā sieviete par sāpēm vizītes laikā min ginekologam vai ģimenes ārstam. “Ja sievietei sāp un ir nepatīkamas sajūtas seksa laikā, par to nav jākautrējas runāt ar savu ārstu. Jāsaprot sāpju iemesls un iespējamais risinājums – medikamentoza terapija, mazinvazīva ķirurģija vai fizioterapija. Palīdzēt var, piemēram, pieredzējis fizioterapeits sievietes mazā iegurņa anatomijā, ” stāsta dr. Solvita Funka. Reizēm maksti nepieciešams atslābināt, nevis sasprindzināt, lai sekss būtu komfortabls. Un otrādi. Situācija ar katru pacientu ir individuāla, un to noskaidros speciālists konsultācijas laikā. Ja sieviete vēl vēlas bērnus, tad vaginālos plīsumus vēlams operēt pēc reproduktīvās funkcijas beigām, bet ir iespējami citi risinājumi, lai mainītu esošo situāciju.

Ķeizargrieziens kā fiziska un emocionāla trauma

Ķeizargrieziena rēta sievietei var būt gan fiziska, gan emocionāla trauma. Īpaši šādu dzemdību iznākumu pārdzīvo sieviete, kura vēlējusies dzemdēt pati. Ķeizargrieziena operācija var būt viens no iemesliem, kādēļ sieviete atturēsies no seksuālas tuvības ar partneri. Dr. Solvita Funka atgādina, ka seksuālas attiecības nav tikai fizisks dzimumakts, bet arī apskāvieni, glāsti, masāžas, gulēšana kopā karotītē. Kad ģimenē ienāk bērns, mainās visas ģimenes struktūra, jāatrod laiks arī pāra attiecībām divatā. Kopā pavadītais laiks, pieskārieni, emocionāla tuvība ir veids, kā psiholoģiski pārvarēt gan emocionālas, gan fiziskas pēcdzemdību traumas.

Krūts barošana

Arī krūts barošana ietekmē sievietes seksuālo funkciju gan psiholoģiski, gan fzioloģiski. Pētījumi liecina, ka ar krūti barojošas sievietes 1,5 reizi biežāk izjūt sāpes mīlējoties pat sešus mēnešus pēc dzemdībām. Krūts barošana samazina seksuālo vēlmi – ir hormonālas izmaiņas, kas veicina arī maksts sausumu, var būt nepatika pret pieskārieniem krūtīm, sieviete fiziski jūtas nogurusi pēc nakts barošanas. Šo uzskaitījumu var turpināt, jo sievietes ir tik dažādas.

Urīna nesaturēšana

Pēc dzemdībām 30% sieviešu saskaras ar mazā iegurņa disfunkciju, maksts priekšējās un mugurējās sienas noslīdējumu un urīna nesaturēšanu. Arī šajās situācijās var palīdzēt fizioterapeits. Nozīmīga ir pat viena konsultācija pie speciālista, kurš iedos vingrojumus, kurus pildīt mājās, lai uzlabotu muskuļu tonusu un samazinātu sāpes.

Dr. Solvita Funka atzīst, ka seksualitāte ir viens no svarīgākajiem elementiem attiecībās, emocionālajai un fiziskajai veselībai. Par to jārūpējas un problēmsituāciju gadījumos jāmeklē speciālista palīdzība. Iespējams, ka risinājums būs, sadarbojoties vairāku nozaru speciālistiem – ginekologam, urologam, endokrinologam, psihoterapeitam, fizioterapeitam un ģimenes ārstam.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība No 1.jūlija ārstniecības iestādēm būs jāievieš pacientu tiesību plāns

Pacientu tiesību nodrošināšanai no 1.jūlija ārstniecības iestādēm būs jāievieš pacientu tiesību īstenošanas plāns, informēja Veselības ministrijā (VM).

Veselība Latvijā neizprot daiļā dzimuma pārstāvju ar vecumu saistītās izmaiņas (+VIDEO)

Tradicionāli konservatīvā sabiedrībā sievietes vērtība lielā mērā ir saistīta ar reproduktīvo periodu.

Veselība EK apstiprina jaunu medikamentu retas muskuļu distrofijas ārstēšanai

Eiropas Komisija (EK) 6.jūnijā apstiprinājusi jaunu Itālijas farmācijas uzņēmuma "Italfarmaco" medikamentu Dišēna muskuļu distrofijas (DMD) ārstēšanai "Duvyzat", bet Zāļu valsts aģentūrai (ZVA) pašlaik nav informācijas par kompānijas plāniem attiecībā uz zāļu izplatīšanu Latvijā, aģentūru LETA informēja ZVA.

Veselība Eksperte: pat no mūsu ziemeļu saules ir jāaizsargājas (+VIDEO)

Visintensīvākais UV starojums ir dienas vidū.

Lasiet arī

Veselība Latvijas iedzīvotājiem ir nepietiekamas zināšanas seksuālās veselības jautājumos

Latvijas iedzīvotājiem ir nepietiekamas zināšanas seksuālās un reproduktīvās veselības jautājumos, secināts Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) speciālistu veiktajā pētījumā.

Kultūra Dž. Dž. Džilindžers iestudēja seriālu «Ekstāze» par slepenu seksu (+VIDEO)

Pirmo reizi Latvijā uz filmēšanas laukuma tika pieaicināta intimitātes ainu koordinatore.

Kultūra Latvijas iedzīvotāji arvien biežāk viens otru sasien erotiskos nolūkos (+VIDEO)

Speciālisti ir gatavi sniegt padomu par senās japāņu šibari metodes drošību.

Sabiedrība Bezborodovs: Piedzimstot esam seksuālas būtnes, jo mums ir reproduktīvie orgāni

Katram bērna vecumposmam nepieciešamas tam atbilstošas zināšanas, jo arī bērnu interese atšķiras atkarībā no vecuma, šāds redzējums izskanēja konferencē par veselības mācību un seksuālo izglītību skolās.