• Jadviga,
  • Laura
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Eksperti stāsta, kā atpazīt pneimoniju jeb plaušu karsoni (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 07:50, 18.01.2025


Simptomu gadījumā nekavējoties vērsies pie sava ģimenes ārsta!


Dažreiz bīstama diagnoze slēpjas aiz saaukstēšanās.

Aukstā sezona diemžēl allaž nes sev līdzi arī saaukstēšanos un citas nepatīkamas augšējo elpceļu infekcijas. Sāpošs, iekaisis kakls, klepus un iesnas var piemeklēt ikvienu, taču, ja klepus ieilgst un nepāriet vienas līdz divu nedēļu laikā, tas ir nopietns iemesls sazināties ar savu ģimenes ārstu, jo ilgstošs klepus var liecināt par pneimoniju jeb plaušu karsoni.

Lai arī biežākais pneimonijas izraisītājs ir pneimokoku baktērija (Streptococcus pneumoniae), šoziem īpaši aktualizējusies mikoplazmas izraisīta pneimonija (Mycoplasma pneumoniae) – jau ziņots, ka Latvijā novērots ievērojams pieaugums pieprasījumam pēc laboratoriskajiem izmeklējumiem mikoplazmu Mycoplasma pneumoniae ierosinātu infekciju diagnostikai.

Jauzmanās arī no staigājošās pneimonijas (eng. walking pneumonia) – atipiska pneimonijas veida, kas parasti ir pašlimitējoša un norit vieglākā formā, neizraisot tik smagus simptomus kā tipiskās pneimonijas gadījumā. Tieši šis pneimonijas paveids visbiežāk saistīts ar mikoplazmas infekciju, kā arī ar hlamīdiju (Chlamydophila pneumoniae) baktērijām. Simptomi parasti ir līdzīgi saaukstēšanās simptomiem – var tikt novērotas kakla sāpes, galvas sāpes un nespēks, sauss un mokošs klepus, temperatūra var būt normāla vai nedaudz paaugstināta. Tomēr, lai arī vieglākas formas, arī staigājošā pneimonija var izraisīt nopietnas komplikācijas, ja netiek laikus ārstēta.

Pneimonija var būtiski ietekmēt veselību, tāpēc ir svarīgi zināt, kā to laikus atpazīt!

Kas ir pneimonija?

Pneimonija jeb plaušu karsonis ir akūts plaušu iekaisums, ko izraisa vīrusi (gripa, Covid-19 un citi), baktērijas (pneimokoki, mikoplazmas, legionella un citas) sēnīšu infekcija, parazīti vai citi mikroorganismi. Visbiežāk pneimonija sākas dažas dienas pēc augšējo elpceļu infekcijas – iesnām vai kakla iekaisuma, iekļūstot dziļāk plaušās, kur veidojas iekaisums.

Pneimonijai ir dažādi veidi – tā var būt bakteriāla, vīrusu vai mikoplazmu izraisīta, līdz ar to arī tās ārstēšana atkarībā no cēloņa būs atšķirīga.

10 pazīmes, kas var liecināt par pneimoniju jeb plaušu karsoni

-Drebuļi,

-Paaugstināta temperatūra līdz pat 40°C,

-Sauss vai produktīvs klepus, kas nepāriet 1-2 nedēļu laikā,

-Sāpes krūtīs (var pastiprināties dziļākas ieelpas laikā),

-Apgrūtināta elpošana, elpas trūkums jeb aizdusa,

-Trokšņi plaušās – krekšķoša, sēcoša skaņa krūtīs pie ieelpas un / vai izelpas,

-Pastiprināts nogurums un nespēks,

-Paātrināts pulss,

-Intoksikācijas pazīmes, tādas kā apetītes trūkums, slikta dūša,

-Sārta seja.

Ņem vērā – laikus neārstēta pneimonija var radīt nopietnas un pat dzīvībai bīstamas komplikācijas, piemēram, imūnsistēmas novājināšanos, paliekošus plaušu bojājumus vai pat skābekļa badu, kad var būt nepieciešama mākslīgā plaušu ventilācija, jo plaušu funkcija var būt ievērojami traucēta. Tāpēc simptomu gadījumā nekavējoties vērsies pie sava ģimenes ārsta! Atceries – nav jābūt visiem šiem simptomiem; pie ārsta jāvēršas arī tad, ja novēro daļu no tiem!

Kā izvairīties no saslimšanas?

Lai maksimāli pasargātu sevi no saslimšanas ar plaušu karsoni, svarīgi ievērot četrus galvenos profilakses pamatprincipus:

Vakcinēšanās: Vakcinēšanās pret pneimokoku, gripu un Covid-19 palīdz pasargāt gan sevi pašu, gan sabiedrību kopumā no pneimoniju veicinošiem faktoriem.

Higiēna: Bieža roku mazgāšana palīdz samazināt infekcijas izplatīšanos.

Imunitātes stiprināšana: Regulāras fiziskās aktivitātes, pilnvērtīgs un sabalansēts uzturs, optimāls darba un atpūtas režīms, kā arī pietiekams miegs stiprina imūno sistēmu.

Smēķēšanas atmešana: Smēķēšana ir viens no lielākajiem pneimonijas riska faktoriem, kas samazina plaušu aizsargspējas, tādēļ tās atmešana ir ļoti svarīga.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Kā tikt galā ar pavasara ādas problēmām: iesaka farmaceite (+VIDEO)

Jāsāk ar pietiekamu ūdens uzņemšanu un tie ir vismaz viens, 1,5 litri dienā.

Veselība Neēd to, ko redzi Instagram! «Dubaijas šokolāde» var būt bīstama

Sociālajos tīklos slavu guvušais “Dubaijas šokolādes” kārums kļūst arvien populārāks visā pasaulē, taču līdz ar pieprasījuma pieaugumu tirgū parādās arī bīstamas viltojumu versijas. Jauns pētījums liecina – daži no tiem var nopietni apdraudēt veselību, vēsta Daily Mail.

Veselība NMPD 70 autovadītājus izskolojis arī par ārstniecības atbalsta personām

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) 70 dienesta autovadītājus izskolojis arī par ārstniecības atbalsta personām. Izmaiņas notiek laikā, kad dienests plašāk ievieš tikai divu personu brigādes.

Veselība Veselības ministrija: zāļu iegādes izmaksu samazinājumu jutuši 75% pacientu

Līdz ar jaunā recepšu zāļu cenu veidošanas modeļa ieviešanu zāļu iegādes izmaksu samazinājumu jutuši 75% pacientu, liecina Veselības ministrijas (VM) apkopotie dati par gada pirmajiem mēnešiem.

Lasiet arī

Veselība Kā veiksmīgi uzveikt saaukstēšanos, konsultē speciāliste (+VIDEO)

Rīkles gļotādai vajadzīgs silts, bet ne karsts, maigs šķidrums.

Veselība Latvijā nepietiekami diagnosticēta paroksizmālā nakts hemoglobinūrija

Īpaši retā slimība - paroksizmālā nakts hemoglobinūrija - Latvijā netiek pietiekami diagnosticēta, norāda Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) hematoloģe Kristīne Bernāte.

Veselība Medicīnas profesore stāsta patiesību par reto slimību ārstēšanu valstī (+VIDEO)

Būtiskas ir sociālās garantijas, īpaši smago diagnožu pacientiem.

Veselība Manam bērnam ir neirofibromatoze: kā dzīvot ar briesmīgu diagnozi (+VIDEO)

Tā kā vēl nav atklāta terapija, vienīgā iespēja ir simptomu novēršana.