• Imgarde,
  • Irmgarde
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ko nozīmē rudens Covid uzliesmojums Latvijā, stāsta ārste un farmaceite (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 17:26, 26.09.2024


Ja pašlaik mājās testu nav, vismaz dažus iepakojumus katrai ģimenei rezervē vajadzētu.


Gadījumos, kad cilvēks jūtas slims, vajadzētu palikt mājās, neatkarīgi no tā – Covid-19 tests ir pozitīvs vai nav.

Ģimenes ārstes Jekaterinas Āboliņas praksē aptuveni 60% pacientu, kuriem konstatēti Covid-19 atbilstoši simptomi, veicot testu mājās, šī slimība arī apstiprinās. Pašreiz raksturīgākie simptomi saslimšanai ar Covid-19 ir stipras galvassāpes, nogurums, paaugstināta ķermeņa temperatūra, klepus un aizlikts deguns.

“Pašlaik aptiekā katru dienu ir daudz apmeklētāju, kuri vēlas iegādāties testus Covid-19 noteikšanai mājas apstākļos. Šie testi ir iekļauti arī gandrīz katrā pirkumā, ko klienti veic, izmantojot Wolt piegādes pakalpojumu no aptiekas. Mēs iesakām pārliecināties, vai mājas aptieciņā jau esošajiem Covid-19 ātrajiem testiem nav beidzies derīguma termiņš. Turklāt šobrīd ir pieejami Covid-19 un gripas kombinētie antigēnu testi. Veicot testus, rūpīgi jāseko lietošanas instrukcijām, jo dažādu ražotāju gadījumā tās var atšķirties. Ja pašlaik mājās Covid-19 testu nav, vismaz dažus iepakojumus katrai ģimenei rezervē vajadzētu, jo, parādoties saaukstēšanās simptomiem, labāk uzreiz veikt testu, nevis doties ārpus mājas, potenciāli apdraudot apkārtējos. Vienreiz lietojamās medicīniskās maskas, respiratori un roku dezinfekcijas līdzekļi arī ikdienā atkal var būt noderīgi, lai pasargātu sevi no iespējamās saslimšanas ar Covid-19.
Tuvojoties rudens sezonai, papildus atgādinām par nepieciešamību rūpēties, lai organismam pietiek visu vajadzīgo vitamīnu,” stāsta farmaceite Juta Namsone.

“Saslimstība ar Covid-19 pieaugusi kopš vasaras vidus, un ar šai slimībai raksturīgiem simptomiem ģimenes ārsta praksē pašlaik vēršas daudzi. Vairāk nekā pusei – ap 60% no viņiem – tik tiešām apstiprinās Covid-19, veicot vienkāršos mājas testus. Tiesa gan, tests ne vienmēr uzrāda pozitīvu jeb apstiprinošu rezultātu slimošanas pirmajās dienās – nereti tas sniedz pozitīvu rezultātu tikai sestajā, septītajā dienā. Atsevišķos gadījumos Covid-19 diagnozi nosaka, vadoties pēc simptomiem (klīniski) un/vai, balstoties informācijā par citiem vienā mājsaimniecībā dzīvojošo cilvēku saslimšanas gadījumiem (epidemioloģiski),” norāda ģimenes ārste Jekaterina Āboliņa.

Saslimstot ar Covid-19, cilvēki visbiežāk sūdzas par ļoti stiprām galvassāpēm, nogurumu, paaugstinātu ķermeņa temperatūru, klepu un aizliktu degunu, retāk – par kakla sāpēm, ožas un garšas izmaiņām vai sāpēm kaulos, novērojusi Jekaterina Āboliņa. “Gadījumos, kad cilvēks jūtas slims, vajadzētu palikt mājās, neatkarīgi no tā – Covid-19 tests ir pozitīvs vai nav. Pretējā gadījumā cilvēks apdraud ne tikai savu, bet arī ar viņu saskarsmē nonākušo līdzcilvēku veselību. Ikvienam būtu rūpīgāk jāseko roku higiēnai. Ja nav iespējas rokas kārtīgi nomazgāt, ir jālieto dezinficējošie līdzekļi. Tāpat jāizvairās aiztikt seju (degunu, muti, acis) ar nemazgātām rokām un vajadzības gadījumā jālieto sejas maska. Iesaku arī mazāk uzturēties vietās, kur pulcējas daudz cilvēku, iespējami vairāk pārvietojoties kājām, nevis ar sabiedrisko transportu. Tas vienlaikus arī palīdzēs uzturēt fizisko formu un veicinās norūdīšanos,” saka ģimenes ārste Jekaterina Āboliņa.

No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta un ir pieejama vakcinācija pret Covid-19 infekciju jebkurā vecumā – gan primārā vakcinācija, gan balstvakcinācija ik pēc 6 – 12 mēnešiem, atkarībā no vecuma un hroniskajām slimībām.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Jānis Vilmanis apstiprināts par Stradiņa slimnīcas galveno ārstu

Kopš 2014.gada Dr. Vilmanis pildīja galvenā ārsta vietnieka pienākumus ķirurģijas jautājumos.

Veselība Cik bīstama ir infekcija STEC/VTEC un kā ar to cīnīties (+VIDEO)

Izraisītājs izdalās no dzīvnieka vai no cilvēka organisma ar fekālijām.

Veselība SPKC sliecas domāt, ka inficēšanos ar E.coli veicinājis kāds pārtikas produkts

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) sliecas domāt, ka vairāku cilvēku inficēšanos ar bīstamās zarnu nūjiņas izraisīto infekciju E.coli vecinājis kāds pārtikas produkts, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" sacīja SPKC Infekcijas slimību profilakses un pretepidēmijas pasākumu nodaļas vadītāja Sigita Geida.

Veselība Pret bīstamo slimību: rīt būs pieejams bezmaksas rengtēns (+VIDEO)

Daži cilvēki var izplatīt baktērijas pat bez jebkādiem simptomiem. 

Lasiet arī

Sabiedrība Covid-19 piepilda slimnīcas un laupa vēl trīs dzīvības

Aizvadītajā nedēļā saslimstība ar gripu un Covid-19 Latvijā nedaudz palielinājusies, tomēr ar Covid-19 aizvien slimo vairāk - slimnīcās ievietoti vēl 63 sasirgušie, bet trīs miruši, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) apkopotie dati.

Veselība Par piektdaļu samazinājies ar Covid-19 slimnīcās nonākušo skaits

Oktobra otrajā nedēļā Latvijā slimnīcās ievietoti 64 jauni Covid-19 pacienti, kas ir par 17 pacientiem mazāk nekā nedēļu iepriekš, kad slimnīcās atradās 81 pacients, liecina Slimību un profilakses centra (SPKC) monitoringa dati.

Sabiedrība Pozitīvo Covid-19 gadījumu īpatsvars joprojām saglabājas augstā līmenī

Pagājušajā nedēļā pozitīvo gadījumu īpatsvars bija 17%, savukārt laikā no 19. līdz 25.augustam tas bijis 20,8%, turklāt 33. nedēļā jeb laikā no 12.-18.augustam pozitīvo gadījumu skaits bijis 20,6%, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās uzraudzības dati.

Veselība Augustā turpina pieaug saslimstība ar Covid-19

Augustā Latvijā turpina pieaugt saslimstība ar Covid-19, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).