• Vilhelms,
  • Vilis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


VM izstrādās jaunu onkoloģijas plānu

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 20:08, 16.04.2024


Veselības ministrija (VM) iecerējusi izstrādāt jaunu onkoloģijas plānu, sākotnēji izvērtējot esošo situāciju un izaicinājumus, otrdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē pavēstīja Veselības aprūpes departamenta direktore Sanita Janka.


Foto: LETA

Viņa informēja, ka onkoloģijas plāna izstrādes laikā tiks organizētas domnīcas ar visām iesaistītajām pusēm. To mērķis ir apspriest plāna rīcības virzienus - pacientu apmierinātību jeb PROMS/PREMS, skrīningu, agrīno diagnostiku, specifisko profilaksi, bērnu onkoloģiju, ārstniecības kvalitāti, tostarp pakalpojumu un medikamentu pieejamību, kā arī datus, digitalizāciju, vēža reģistru un vēža centra izveidi.

Domnīcu laikā dalībnieki kopīgi pārskatīs rīcības virziena kontekstu - esošās situācijas novērtējumu, esošos izaicinājumus, kā arī identificēs esošā plāna iniciatīvas, lai veidotu vienotu izpratni par prioritātēm un aktuālajām iniciatīvām, kas iekļaujamas jaunā plānā izstrādes procesā.

Domnīcās tiks iesaistīti ārsti-speciālisti, pacienti, VM pakļaujošo iestāžu pārstāvji un citi eksperti.

Domnīcu norise plānota no maija līdz jūnija vidum, bet pēc to norises tiks apkopoti rezultāti, kas tiks iesniegti Onkoloģijas plāna izstrādes komandai.

Janka informēja, ka domnīcās tiks iezīmētas jomas, kurām būs nepieciešams finansējums jau no 2025.gada un šī gada otrajā pusē jaunais onkoloģijas plāna projekts varētu būt gatavs un nodots publiskais apspriešanai.

Viņa atzina, ka Latvijā onkoloģijas jomā viens no vājajiem posmiem joprojām ir skrīnings, tāpēc tas tiek izdalīts kā viens no rīcības virzieniem gan onkoloģijas plānā, gan primāras veselības aprūpes plānā. Janka uzsvēra, ka skrīninga veicināšanai jāiesaista ne tikai veselības aprūpes speciālisti, bet arī pašvaldības, izglītības iestādes. Savukārt esošās skrīninga kampaņas, viņasprāt, ir vienveidīgas, tāpēc ir jādomā citi veidi, kā tās veidot, lai palielinātu iedzīvotāju atsaucību.

"Rakstot nākamo plānu, mums būtu ļoti daudz pūles jāieliek tieši profilaksē, skrīningā, lai nebūtu vajadzības pēc dārgajām terapijām, medikamentiem. Protams, plāna gaitā, visticamāk, būs jāatgriežas arī pie jautājuma par individuālajām kompensācijām, jo šobrīd gada laikā tiek kompensēti 15 000 eiro, bet medikamenta cena personai mēnesī var būt 30 000 eiro. Cilvēki nevar samaksāt, tāpēc te jādomā risinājumi," norādīja Janka.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra "Latvijas Onkoloģijas centrs" Onkoķirurģijas klīnikas vadītājs Armands Sīviņš atzina, ka visa pamatā ir digitālizācija un vēža reģistrs - bez tiem neko nevarot izdarīt. Ja abi būtu pieejami, tad varētu izvērtēt, vai onkoloģisko pacientu ārstēšanu nodrošināt četrās slimnīcās, vai tikai divās.

Stacionāra "Latvijas Onkoloģijas centrs" galvenais ārsts Andrejs Pčolkins vērsa uzmanību datu analīzei. Viņš pauda, ka, lai iegūtu strukturētus datus, jāparedz arī kompetenta komanda, kas spēs izvērtēt datus, sniegt atskaites un rekomendācijai, uzlabojot esošo situāciju onkoloģijas pacientu aprūpē.

Latvijas onkoloģijas pacientu organizāciju apvienības "Onkoalianse" vadītāja Olga Valciņa piebilda, ka par vēža reģistru tiek runāts jau ilgstoši, bet reāli datu joprojām nav. Viņa vēlas redzēt datus par onkoloģijas pacientu dzīvildzi, lai pa slimnīcām un reģioniem salīdzinātu pacientu piecu, desmit gadu dzīvildzi pēc operācijām. Tas ļautu identificēt problēmas. "Kamēr nav datu, cik ilgi dzīvo pēc operācijas Daugavpilī, Rīgā, Liepājā, mēs tālāk uz priekšu netiksim," atzina Valciņa.

Tāpat, viņasprāt, būtiski nodrošināt iespēju analizēt gadījumus, izpētot notikumu ķēdi no aizdomām par onkoloģisku slimību līdz nāves brīdim, lai saprastu kļūdas un vājās vietas, tādējādi tās novēršot. Viņa pauda, ka, piemēram, "zaļā koridora" vājais posms ir magnētiskā rezonanse.

VM parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis informēja, ka Nacionālais veselības dienests pērn pabeidzis vēža reģistra izstrādes pirmo kārtu un strādāja pie papildinājumiem pacienta vēža kartē. Tā no šī gada darbojas, un kopumā ievadīti jau 4000 pacientu.

Komisijā klātesošie vienojās pie sarunām par onkoloģijas plānu atgriezties rudenī, kad būs arī izvērtējums par paliatīvas aprūpes pakalpojumu sniegšanu pacienta dzīvesvietā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Veselība HIV galvenais pārneses ceļš Latvijā ir heteroseksuālie kontakti (+VIDEO)

Testēšanas nedēļas ietvaros ikviens cilvēks, kurš nekad nav veicis testus uz C hepatītu un HIV, tiek aicināts prasīt savam ģimenes ārstam nosūtījumu uz testiem.

Veselība Apstiprina primārās veselības aprūpes attīstības plānu

Speciālisti definējuši optimālo ģimenes ārsta prakses modeli - pacientu skaitu, prakses pieejamību pacientiem darba dienās, elektronisku saziņu ar praksi; speciālistu skaitu ģimenes ārstu praksē, manipulācijas un sadarbības paplašināšanu ar vēl papildus speciālistiem (piemēram, fizioterapeitiem, uztura speciālistiem, vecmātēm); telpu nodrošinājumu un prakses aprīkojumu...

Veselība Atbalsta virzību uz optimālās ģimenes ārstu prakses modeli

Lai nodrošinātu vienota primārās veselības aprūpes pakalpojuma nodrošinājumu valstī, valdība šodien atbalstīja Veselības ministrijas (VM) ieceri ieviest optimālās ģimenes ārstu prakses modeli.

Veselība Tuvojas vasara, jāpārskata diēta: padoms no farmaceita (+VIDEO)

Mūsu ķermeņiem ir nepieciešami dažādi vitamīni un minerālvielas, lai nodrošinātu organisma funkcijas un labsajūtu, it īpaši siltā un karstā laikā.

Lasiet arī

Veselība Latvijas vēža pacienti saņēma jaunu cerību – molekulāro diagnostiku (+VIDEO)

Tiek analizēti visi klīnisko izmeklējumu dati, kā arī slimības un ģimenes anamnēze, ņemot vērā audzēja ģenētisko izmeklējumu rezultātus.

Veselība Latvijā izdevumi onkoloģijai ir trīs reizes zemāki nekā vidēji Eiropā

Lai gan pēdējos gados finansējuma pieaugums veselības nozarei Latvijā ir augstāks nekā vidēji Eiropā, tomēr joprojām izdevumi veselībai uz vienu iedzīvotāju ir tikai puse, bet izdevumi onkoloģijai - trīs reizes zemāki nekā vidēji Eiropā, norāda Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas vadītāja Daiga Behmane.

Veselība Skarbi! Valsts nenodrošina vēža agrīnu atklāšanu un vajadzīgo zāļu kompensāciju

Veselības ministrijas (VM) īstenotie pasākumi nenodrošina agrīnu onkoloģisko slimību atklāšanu un pacientiem nepieciešamo zāļu kompensāciju, secināts Valsts kontroles (VK) veiktajā revīzijā par onkoloģisko saslimšanu diagnostiku un ārstēšanu Latvijā.

Veselība 7 gados finansējums onkoloģijai pieaudzis gandrīz par 100 miljoniem eiro

Pēdējo septiņu gadu laikā finansējuma apjoms onkoloģijas jomai pieaudzis gandrīz par 100 miljoniem eiro, 2023.gadā sasniedzot 163,6 miljonus, informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).