Latvijas darbiniekiem ir nepieciešama siesta, uzskata eksperti (+VIDEO)

Veselība
VS.LV 07:09, 25.11.2023 0

Snaudas istaba ir jaunākais veikums, lai veicinātu labbūtību.

 

Rīgas klusajā centrā ir iekārtota Snaudas istaba. Šī iniciatīva, kas saņēmusi atbalstu no Latvijas valsts budžeta finansētās programmas "Ģimenei draudzīga darbavieta" grantu konkursa, ļaus darbiniekiem īsās pauzēs atgūt enerģiju un uzlabot darba veiktspēju. Ieviešot Snaudas istabu, mērķis ir uzlabot darbinieku – īpaši topošo māmiņu un jauno vecāku pašsajūtu, spēju koncentrēties, kā arī veicināt apmierinātību ar darba vidi.

Līdzekļus Snaudas istabas izveidei ieguva Sabiedrības integrācijas fonda izsludinātajā Latvijas valsts budžeta finansētās programmas “Ģimenei draudzīga darbavieta” grantu pieteikumu konkursā, kas tiek rīkots ar mērķi atbalstīt programmas statusu ieguvušos darba devējus, lai ieviestu ģimenēm draudzīgas darba organizācijas prakses un popularizētu ģimenei draudzīgu attieksmi sabiedrībā. 

Konkursā tiek atbalstītas iniciatīvas, kas vērstas uz atbalsta pasākumiem darbiniekiem un dažādu ģimenei draudzīgu labo prakšu ieviešanu un attīstīšanu ilgtermiņā, kopīgu izzinošu un savstarpēji saliedējošu aktivitāšu īstenošanu, kā arī brīvprātīgā darba vietējā sabiedrībā, labdarības pasākumu un vides sakopšanas aktivitātīšu veicināšanu, vēsta Sabiedrības integrācijas fonds.

Programmas “Ģimenei draudzīga darbavieta” mērķis ir sekmēt tādas darba vides kultūras attīstību Latvijā, kas ir empātiska, cilvēcīga un saprotoša, vienlaikus piedāvājot instrumentus gan esošās darba vides novērtējumam, gan finansiālu palīdzību dažādu atbalsta pasākumu ieviešanā darbiniekiem

Snaudas istaba ir aprīkota ar ērtu guļvietu, automātiskām stāvlampām, bluetooth radio aparātu, lai istabas apmeklētājs varētu ieslēgt nomierinošu fona mūziku, ja tas nepieciešams, kā arī gaismu necaurlaidīgiem aizkariem, lai padarītu istabu maksimāli tumšu un piemērotu ātrai iemigšanai. Istabas mājīgo interjeru uzticēja īstenot topošajai telpu dizainerei Katrīnai Rudovičai.

Snaudas istabas atklāšanā piedalījās arī miega speciāliste no Epilepsijas un miega medicīnas centra (BKUS) Marta Celmiņa, kura darbiniekiem skaidroja miega nozīmi labai pašsajūtai, ko veselībai nodara miega traucējumi, kā arī stāstīja arī par miega higiēnu un īslaicīgas miega pauzes efektivitāti, ieguvumiem. Speciāliste izcēla, ka lielākoties Rietumu sabiedrībā diendusas nav ikdienas norma, bet tādās valstīs, kā, piemēram, Itālija, Spānija, Grieķija, Meksika, Kostarika, Nigērija, atpūta dienas vidū ir nepieciešama – galvenokārt, lai atveldzētos no lielā karstuma. Savukārt Japānā diendusa darba dienas vidū netiek uzskatīta par slinkumu, bet gan smaga darba rezultātu.

““Power nap” jeb spēka diendusa ir īsa (līdz 20-30 min) gara, un tās mērķis ir palīdzēt atjaunot enerģijas līmeni dienas vidū. Atšķirībā no garākām diendusām, kas var ilgt vairākas stundas, spēka diendusa rada mazāku risku traucēt iemigšanu vakarā. Tipiski miega cikls pieaugušajam ir 90 minūtes, un spēka snauda paredz, ka paguļam tikai kādas 20-30 minūtes, kas nozīmē, ka nenokļūstam līdz dziļajai miega fāzei, no kuras ir ļoti grūti pamosties, un pēc kuras varētu būt apjukums. Dažādi pētījumi pierādījuši, ka īslaicīga pagulēšana dienas laikā var uzlabot gan produktivitāti, enerģiju un kognitīvās spējas, gan mazināt iepriekšējās nakts miega trūkuma efektus,” izceļ miega speciāliste Marta Celmiņa. Speciāliste atzīmē arī to, ka cilvēkiem, kuri cieš no bezmiega, diendusas var tieši pastiprināt grūtības iemigt, tādēļ individuāli to vajadzētu pārrunāt ar speciālistu, kurš pārvalda kognitīvi biheiviorālo terapiju bezmiegam.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Veselība Visu laiku gribas gulēt? Varbūt tev ir mistiskā slimība - narkolepsija...

Aizmigt sapulces laikā? Visu laiku cīnīties ar miegainību? Iespējams, kāds nosodoši pārmetīs, ka ir kārtīgāk jāguļ, tomēr iemesls šai miegainībai varētu būt cits – maz zināmā slimība narkolepsija. Tā ir salīdzinoši reta un grūti atpazīstama slimība – dažkārt cilvēks tikai pēc daudziem gadiem atklāj šo diagnozi un saprot, kādēļ visu laiku juties tik miegains. Latvijā ar narkolepsiju varētu slimot līdz 900 iedzīvotāju, tomēr līdz šim tā diagnosticēta tikai ap 20 pacientu, taču arī citviet pasaulē šie rādītāji nav pārāk iepriecinoši. Lai arī narkolepsija cilvēka prāta spējas neietekmē, tomēr nepārtrauktā miegainība var būtiski ietekmēt ikdienu un samazināt dzīves kvalitāti, tāpēc ir svarīgi to savlaicīgi atklāt un kontrolēt.