• Amālija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Vismaz puse Latvijas iedzīvotāju neizguļas pietiekami daudz (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 07:19, 01.10.2024


Neregulārs miega režīms var izjaukt diennakts ritmu.


Labi organizētai nakts telpai vajadzētu palīdzēt gulēt.

Miega eksperte apgalvo, ka miegs ir labas ikdienas pamats, jo tikai atpūtušies mēs varam būt produktīvi, enerģiski un veseli. Šķiet, mēs paši to arvien vairāk apzināmies - nesen veiktā aptaujā atklājies: četri no pieciem Latvijā aptaujātajiem miegu atzīst par svarīgu priekšnosacījumu labai veselībai, emocionālai labsajūtai un pat panākumiem dzīvē. Tomēr aptuveni 50% aptaujāto atzīst, ka, guļot nepietiekami daudz, jūtas noguruši.

Miega eksperte Natālija Bērziņa uzsver, ka laba miega pamatā ir četri svarīgi faktori: ilgums jeb cik stundu mēs guļam, kvalitāte, regularitāte jeb regulārs gulētiešanas un mošanās laiks, un, visbeidzot, gulētiešanas laiks atbilstoši individuālajiem hronotipiem. "Literatūrā minēts, ka lielākajai daļai cilvēku vajadzētu gulēt septiņas līdz deviņas stundas kvalitatīva, mierīga un nepārtraukta miega. Miega kvalitāti nodrošina tādi faktori kā vide, gulētiešanas rituāli un tas, kā ikdienā tiekam galā ar stresu," apgalvo miega eksperte Natālija Bērziņa.

Vai ir vērts dusmoties uz sevi, ja nav izdevies izgulēties?

Latvijā veiktā aptauja liecina, ka ne vienam vien ir negatīvas izjūtas attiecībā uz miega ilgumu. "Trīs no pieciem cilvēkiem apgalvo, ka vismaz dažkārt stresu sagādā neizgulēšanās, kuras pamatā ir dzīves apstākļi, citas prioritātes, nepiemērota vide guļamistabā vai nepietiekami ilgs miegs. Dažiem miegs saistās ar vainas izjūtu. Tāpēc mēs vēlamies pētīt ar miegu saistītos mītus un censties uzlabot attiecības ar miegu," saka eksperte Renata Dante.

Zelta likums - ik vakaru dodies pie miera un ik rītu mosties vienā laikā

Miega eksperte Natālija Bērziņa atgādina, ka mūsu ķermenim ir dabiski diennakts ritmi, kas ietekmē miega ilgumu. Šie ritmi katram ir citādi, un tas rada atšķirīgus dabiskos gulētiešanas un mošanās modeļus. Izšķirošais faktors ir gulēt ieteiktās septiņas līdz deviņas stundas un savu miega grafiku pielāgot ikdienas pienākumiem un bioloģiskajām vajadzībām.

"Gulētiešanas laiks jāizvēlas atbilstoši dzīvesveidam, vienlaikus nodrošinot nepieciešamo miega ilgumu. Lai gan nemainīgs miega grafiks ir labvēlīgs organisma diennakts ritmiem un uzlabo miega kvalitāti, tas nenozīmē, ka gulētiešanas laikam ir jābūt, piemēram, tieši pulksten 22.00. Gulētiešanas un mošanās laika nemainīgums ir svarīgs, bet konkrētais gulētiešanas laiks var atšķirties atkarībā no individuālā grafika. Pētījumi liecina, ka daudz svarīgāk ir ievērot regulāru miega režīmu - pat nedēļas nogalēs -, nevis konkrētu gulētiešanas laiku. Neregulārs miega režīms var izjaukt diennakts ritmu un negatīvi ietekmēt miega kvalitāti, garastāvokli un vispārējo veselības stāvokli," atklāj N. Bērziņa. Svarīgi saprast, ka tas attiecas uz cilvēkiem, kurus nemoka bezmiegs, jo bezmiegu vēlams risināt, apmeklējot kognitīvi biheiviorālo terapiju.

Pārtikas, kofeīna un alkohola lietošana mazina miega kvalitāti

Aptauja liecina, ka katram ceturtajam respondentam Latvijā ir grūtības aizmigt, bet 41% respondentu nav apmierināti ar miega kvalitāti. N. Bērziņa apgalvo, ka tam var būt dažādi iemesli, tai skaitā noteikti ieradumi, piemēram, kofeīna un alkohola lietošana vai vakariņošana vēlu vakarā.

Dienas pēdējās ēdienreizes laiks ietekmē iemigšanu un miega kvalitāti. Dienas pēdējo maltīti ieteicams ieturēt divas līdz trīs stundas pirms gulētiešanas. Tas dod organismam pietiekami daudz laika ēdiena sagremošanai un var palīdzēt mazināt diskomforta un gremošanas traucējumu risku miega laikā. Ēšana īsi pirms gulētiešanas var izraisīt biežu mošanos naktī un mazināt miega efektivitāti. Ja pirms gulētiešanas esi izsalcis, vislabāk būtu izvēlēties vieglas un viegli sagremojamas uzkodas (piemēram, mazliet jogurta). Centies neieturēt apjomīgas vai bagātīgas maltītes īsi pirms gulētiešanas.

"Kofeīns ir centrālās nervu sistēmas stimulators, kas var aizkavēt iemigšanu un pazemināt miega kvalitāti. Lai mazinātu kofeīna ietekmi uz miegu, ieteicams to nelietot vismaz sešas stundas pirms gulētiešanas. Pret kofeīnu jutīgiem cilvēkiem šis periods var būt nedaudz ilgāks. Un, lai gan sākotnēji alkohols var radīt miegainību un ļaut ātrāk aizmigt, vēlāk naktī tas var traucēt miegu, izraisot biežu mošanos un mazinot miega kvalitāti," saka N. Bērziņa.

"Aptauja liecina, ka neizgulējušies cilvēki ir negatīvāk noskaņoti, biežāk pieļauj kļūdas un viņiem ir grūtāk saprasties ar apkārtējiem, komandas biedriem un klientiem. Tāpēc runāt par miega nozīmi mums ir svarīgi gan kā zīmolam, kas iestājas par labāku ikdienas dzīvi mājās, gan kā darba devējam, kam rūp darbinieki un viņu darba un privātās dzīves līdzsvars," saka eksperte R. Dante.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Rīgā atklāta Bērnu slimnīcas jaunā ēka

Jaunatklātajā Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ēkā katru dienu veselības aprūpes pakalpojumus varēs saņemt vairāk nekā 1000 bērnu, informē BKUS.

Veselība Medicīnas eksperti atklāj zobu pastas noslēpumus (+VIDEO)

Vispirms ir svarīgi ikdienā zobus tīrīt pareizi un pāris reižu gadā apmeklēt higiēnistu.

Veselība Kā izvēlēties labāko klīniku plastiskajām operācijām?

Izvēloties klīniku plastiskajām operācijām, ir svarīgi pievērst uzmanību vairākiem būtiskiem faktoriem, lai nodrošinātu, ka iegūsiet vislabāko iespējamo apkalpošanu un rezultātu. Šis lēmums var būt izšķirošs jūsu veselībai un pašsajūtai, tāpēc tas prasa rūpīgu izpēti un izvērtēšanu. Būtiski atrast klīniku, kas atbilstu jūsu standartiem un ķirurgu, kas saprastu jūsu vēlmes un piedāvātu reālus risinājumus.

Veselība Latvijas sievietes tiek aicinātas veikt bezmaksas krūšu izmeklējumus (+VIDEO)

Pasākumā piedalīsies mediķi, veselības nozares speciālisti, valsts amatpersonas un pacientu organizācijas.

Lasiet arī

Veselība Mazais, ej gulēt: kas vainas bērna miegā (+VIDEO)

Biežākās sūdzības ir grūtības iemigt un miegainība.

Veselība Latvijas darbiniekiem ir nepieciešama siesta, uzskata eksperti (+VIDEO)

Snaudas istaba ir jaunākais veikums, lai veicinātu labbūtību.

Veselība Ko jūs darījāt sapnī: narkolepsija apdraud simtiem Latvijas iedzīvotāju (+VIDEO

Ar bīstamu un noslēpumainu slimību jācīnās tikai ar speciālistu palīdzību.

Veselība Visu laiku gribas gulēt? Varbūt tev ir mistiskā slimība - narkolepsija...

Aizmigt sapulces laikā? Visu laiku cīnīties ar miegainību? Iespējams, kāds nosodoši pārmetīs, ka ir kārtīgāk jāguļ, tomēr iemesls šai miegainībai varētu būt cits – maz zināmā slimība narkolepsija. Tā ir salīdzinoši reta un grūti atpazīstama slimība – dažkārt cilvēks tikai pēc daudziem gadiem atklāj šo diagnozi un saprot, kādēļ visu laiku juties tik miegains. Latvijā ar narkolepsiju varētu slimot līdz 900 iedzīvotāju, tomēr līdz šim tā diagnosticēta tikai ap 20 pacientu, taču arī citviet pasaulē šie rādītāji nav pārāk iepriecinoši. Lai arī narkolepsija cilvēka prāta spējas neietekmē, tomēr nepārtrauktā miegainība var būtiski ietekmēt ikdienu un samazināt dzīves kvalitāti, tāpēc ir svarīgi to savlaicīgi atklāt un kontrolēt.