• Evija,
  • Jogita,
  • Raita
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


FOTO. NMPD atklāts klīnisko simulāciju bloks, kur mediķiem trenēties

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
LETA 10:08, 21.09.2023


Lai Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) mediķi spētu izglābt vairāk dzīvību, vienlaikus nodrošinot pacientiem drošu un kvalitatīvu palīdzību augstākās prioritātes izsaukumos gan notikuma vietā, gan pa ceļam uz slimnīcu, šodien dienestā svinīgi atklāts klīnisko simulāciju bloks, kur mediķiem trenēties realitātei maksimāli pietuvinātos apstākļos un klīniskās situācijās.



Pateicoties moderno tehnoloģiju sniegtajām iespējām, simulācijās balstītas mācības ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā mediķiem trenēties un pilnveidot savas profesionālās prasmes neatliekamās medicīniskas palīdzības sniegšanā pacientiem, mācoties realitātei maksimāli pietuvinātos apstākļos un klīniskajās situācijās, ar kurām ikdienā saskaras NMPD brigādes, norāda NMPD.

Sveicot dienestu ar simulāciju bloka atklāšanu veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV) uzsvēra, ka ārkārtas dienestam jāstrādā visdažādākajos apstākļos piedzīvojot dažādas sarežģītas klīniskās situācijas, tāpēc simulācijās balstītas mācības ir izšķiroši svarīgas, lai pacientiem spētu palīdzēt vislabāk, jo bez inovācijām šobrīd veselības aprūpes pilnveidošana nav iedomājama.

NMPD Kompetenču attīstības centra vadītāja Antra Laumane skaidroja, ka simulācijās balstītas mācības, pateicoties moderno tehnoloģiju sniegtajām iespējām, ir viens no efektīvākajiem veidiem, kā mediķiem trenēties un pilnveidot savas profesionālās prasmes neatliekamās medicīniskas palīdzības sniegšanā pacientiem. Tā ir iespēja mācīties realitātei maksimāli pietuvinātos apstākļos un klīniskajās situācijās, ar kurām ikdienā strādā mediķu brigādes.

"Mūsu radītais simulācijas bloks ir unikāla mācību bāze ne tikai NMPD darbiniekiem, bet ir izmantojama arī izspēlējot simulāciju scenārijus sadarbībā ar citiem dienestiem, specifiski trenējoties gatavībai ārkārtas situācijās," norādīja Laumane.

Simulāciju bloks tapis sadarbībā ar viedo tehnoloģiju kompāniju SIA "Solavi" un tajā investēti 45 000 eiro ERAF finansējuma. Tā iekārtojums un tehnoloģiskais risinājums dod iespēju imitēt palīdzības sniegšanu dažādās vidēs, kas ir specifiskas tieši NMPD mediķu darbam izsaukumos, piemēram, nelaimes gadījums mājās, uz ielas, publiskā pasākumā.

Tāpat simulācijas bloka telpās mācību procesā iespējams izmantot arī operatīvo medicīnisko transportlīdzekli, trenējot prasmes dažādās klīniskajās situācijās, kad ir jāglābj pacienta dzīvība. Īpašs uzsvars simulāciju mācībās tiek likts uz tādiem dzīvību apdraudošiem notikumiem kā infarkts, insults, reanimācijas pasākumi, politrauma jeb vairāku ķermeņa daļu smagi ievainojumi un citām situācijām, kur nereti tieši no NMPD mediķu sniegtās palīdzības atkarīgs ir tas, vai pacients izdzīvos un veiksmīgi atveseļosies.

Šāda simulāciju bloka nepieciešamību mācīties realitātei pietuvinātos apstākļos apliecina arī NMPD izsaukumu dati. Ik dienas dienesta brigādes dodas 1000 izsaukumos, no kuriem lielākā daļa ir kritiskas situācijas visdažādākajās vidēs - slīkšana, smagi apdegumi, ceļu satiksmes negadījumi, kritieni no liela augstuma un citi negadījumi. Piemēram, pērn NMPD mediķi 1917 izsaukumos veica reanimācijas pasākumus, 1556 situācijās sniedza palīdzību pacientiem ar aizdomām par infarktu. Savukārt gandrīz 60 000 izsaukumu saistīti ar dažāda rakstura un smaguma traumām, tostarp 900 gadījumos cietušais bija guvis politraumu jeb vienlaicīgi vairāku ķermeņu daļu smagus ievainojumus.

Jaunās mācību bāzes iespējas jau novērtējuši arī NMPD darbinieki, sakot, ka simulācijas mācības ļauj ne vien jaunajiem, bet arī pieredzējušiem darbiniekiem pilnveidot savas zināšanas un prasmes. Turklāt liels ieguvums esot tas, ka pēc simulācijas izspēles video vari paskatīties uz savu sniegumu no malas - tas ļauj saprast, pie kā vēl ir jāstrādā un kas ir jāuzlabo, sacīja NMPD Jelgavas brigāžu atbalsta centra vadītāja un nu jau arī Kompetenču attīstības centra eksperte-pasniedzēja Agnese Lielmane.

NMPD Kompetenču attīstības centrs nodrošina ne tikai dienesta operatīvā darbā strādājošo darbinieku, bet atbalsta un administratīvā personāla kompetenču pilnveidi. Struktūrvienības pārraudzībā ir arī studējošo prakses, pētniecība, rezidentūra, jauno darbinieku integrācija, tai skaitā mentordarbība.

Līdz ar simulāciju bloku, Kompetenču attīstības centrā izveidota arī bibliotēka, mūsdienīga hibrīdkonferenču zāle ar iespēju organizēt gan klātienes, gan attālinātas apmācības, kā arī prasmju laboratorija ar mulāžām un manekeniem, uz kā mediķiem trenēties.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Veselība Veselības ministrija paziņo, ka alkohola lietošana ir kaitīga jebkuros daudzumos

Alkohola lietošana ir kaitīga veselībai jebkuros daudzumos, reaģējot uz atsevišķu alkoholisko dzērienu industriju pārstāvošo organizāciju apgalvojumiem, ka alkohola lietošana neesot kaitīga, ja tas tiek lietots limitētās devās, uzsver Veselības ministrija (VM).

Veselība Abu Meri satraukts par jauniešu neveselīgo dzīvesveidu

Situācija veselīga dzīvesveida paradumos, īpaši jauniešu vidū, ir kritiska, šodien Uztura padomes sēdes laikā atzina veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Veselība Latvijā ar terapiju pilnībā nodrošināti vien 27 % vēža diagnožu (+VIDEO)

“Onkoalianse” aicina uzlabot skrīninga aptveri un efektivitāti

Veselība Profesors: Masveida masku nēsāšana šobrīd nav nepieciešama

Masveida masku nēsāšana, lai pasargātu sevi un apkārtējos no inficēšanās ar Covid-19, šobrīd nav nepieciešama, šādu vērtējumu aģentūrai LETA pauda Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras vadītājs, profesors Ģirts Briģis.

Lasiet arī

Veselība Smadzeņu audu paraugu varēs iegūt ar robotu palīdzību

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Neiroķirurģijas klīnikā turpmāk neiroķirurgi strādās ar kraniālo robotu - Baltijas valstīs unikālu iekārtu, kas palīdzēs smadzeņu operāciju laikā iegūt paraugu no galvas smadzenēm, izmantojot datorizētu tehniku.

Kultūra IZM nav skaidra redzējuma par pētnieku skaitu vēstures nozarē

Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) nav atsevišķa plāna attiecībā uz to, kāds pētnieku skaits būtu nepieciešams vēstures nozarē, aģentūrai LETA atklāja IZM Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta nozares eksperts Edvards Francis Kuks, piebilstot, ka šādus mērķus nav plānots izstrādāt nevienai zinātnes apakšnozarei.

Pasaule Maskavā veiktas kratīšanas geju klubos

Krievijas policija naktī uz sestdienu veikusi reidus daudzos geju naktsklubos un vīriešu pirtīs, ziņo mediji, norādot, ka tā, domājams, bijusi koordinēta akcija.