• Muntis,
  • Verners
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Vai ūdenspīpe ir veselīgāka par cigaretēm? Jautājam speciālistam

Teksta izmērs Aa Aa
Veselība
VS.LV 22:41, 09.11.2022


Mazdēls ikdienā nesmēķē, taču nedēļas nogalēs, ballītēs ar saviem draugiem aizraujas ar ūdenspīpi. Viņš saka, ka tā nav kaitīga un esot pavisam nevainīga izklaide. Mani māc šaubas, jo palicis prātā kāds TV rādīts sižets, ka būtībā tā ir tā pat smēķēšana. Kā man pārliecināt mazdēlu, lai atsakās no ūdens pīpes?
Vecmāmiņa Lauma


Ilustratīvs foto.

Vecmāmiņai ir taisnība – brīvā laika pavadīšana pie ūdenspīpes ir iecienīta izklaide daudziem. Jā, arī tiem, kuri ikdienā nesmēķē. Taču šāda izklaide nav nemaz tik nevainīga! Uzskats, ka ūdenspīpes dūmi ir mazāk kaitīgi nekā cigarešu, un ka tā nenodara ļaunumu veselībai, ir maldīgs. Lai gan dūmi pirms nonākšanas plaušās atdziest – tie tāpat ir pilni ar kancerogēnām vielām un palielina risku saslimt ar vēzi. Jo jebkāda veida tabakas lietošana ir kaitīga, proti veselībai nodarītais kaitējums ūdenspīpju smēķēšanas rezultātā ir identisks kaitējumam, kas tiek radīts smēķējot citus tabakas izstrādājumus. Smēķēšanas rezultātā var attīstīties sirds un asinsrites sistēmas slimības, elpošanas sistēmas slimības, ļaundabīgie audzēji un priekšlaicīga nāve.

Tiek uzskatīts, ka ūdenspīpes dūmi, kas tiek filtrēti caur ūdeni, nesatur veselībai kaitīgās vielas. Taču patiesībā, smēķējot tabakas dūmus caur ūdeni, netiek izfiltrētas kancerogēnās vielas. Caur ūdeni filtrēti dūmi rada kaitējumu plaušām un sirdij. Tāpat ir nepareizi domāt, ka ūdenspīpes tabaka satur augļus, kādēļ tās smēķēšana ir veselīgāka nekā cigarešu smēķēšana. Ūdenspīpju tabaku bieži mērcē glikozes sīrupā un sajaut ar augļiem. Šāda tehnika nepadara tabaku veselīgu – tas ir mārketinga triks, kā piesaistīt patērētāju, jo dedzināta tabaka neož īpaši labi un tādu neviens nevēlētos lietot. Turklāt augļi ir jāēd, nevis jāpīpē.

Jāuzsver, ka īpaši riskanta ir dalīšanās ar ūdenspīpes iemuti, jo tas pakļauj cilvēku dažādam infekciju riskam. Ūdenspīpes caurulītē esošais siltums un mitrums ir īpaši labvēlīgi baktērijām un sēnītēm. Tas nozīmē, ka arī jauns iemutis smēķētājus nepasargā no dažādu infekciju riska. Smēķējot ūdenspīpi, atkarības veidošanos rada ne tikai tabakas dūmos esošais nikotīns, bet arī ūdenspīpes sagatavošanas rituāls, ūdenspīpju tabakai pievienotie aromatizētāji un ūdenspīpes smēķēšanas process.

Izsmēķētas ūdenspīpes tabakas dūmi, tāpat kā cigaretes satur:

-oglekļa monoksīdu jeb tvana gāzi (samazina skābekļa līmeni asinīs);

-smagos metālus (var bojāt iekšējo orgānu darbību);

-vēzi izraisošās vielas (piemēram, darvu).

Slimību profilakses un kontroles centra Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vecākā sabiedrības veselības analītiķe Una Mārtiņsone


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Ekonomika Būvniekiem jārēķinās, ka Rīgā 80% teritoriju ir dažādi apgrūtinājumi (+VIDEO)

Vērtības transformējas, kā to šobrīd lieliski var vērot Latgales priekšpilsētā.

Sabiedrība Valdība šodien atbalstīja izmaiņas darbaspēka nodokļos

Valdība ceturtdien atbalstīja izmaiņas darbaspēka nodokļos, kuras paredz iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmes, minimālās algas un neapliekamā minimuma paaugstināšanu, kompensējot to ar akcīzes nodokļa un dažu citu nodokļu paaugstināšanu.

Ekonomika VNĪ nav izdevies izsolīt Maskavas namu

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) pirmajā izsolē par Maskavas kultūras un biznesa centru Rīgā, Marijas ielā 7, kas plašāk pazīstama kā Maskavas nams, nav izdevies piesaistīt potenciālo investoru interesi.

Kultūra Bungu un dūdu mūzikas grupa «Auļi» dosies tūrē pa Latviju (+VIDEO)

Reinis Suhanovs uzveduma režijas pamatā izmantojis Edvarta Virzas poēmas.