• Indriķis,
  • Ints,
  • Namejs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvietes, kuras strādā par priekšniecēm, saņem naudu gandrīz kā vīrieši (VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 07:56, 19.04.2025


2024.gadā vismazākā atšķirība starp atalgojumu stundā bija vecuma grupā līdz 25 gadiem.


Viszemākā atalgojuma atšķirība bija valsts pārvaldē (3,0%).

Sieviešu un vīriešu vidējā stundas atalgojuma atšķirība1 pēdējo četru gadu laikā ir pakāpeniski mazinājusies un 2024.gadā tā saruka līdz 13,9%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) provizoriskais aprēķins. Salīdzinot ar 2023.gadu, atalgojuma plaisa samazinājās par 2,5 procentpunktiem.

Darba samaksas atšķirību starp dzimumiem ietekmē dažādi sociālie un ekonomiskie faktori - vīriešu un sieviešu profesija un amata pienākumi, iegūtā izglītība, vecums, darba pieredze, nostrādāto stundu skaits, kā arī darbaspēka pieprasījuma un piedāvājuma tendences darba tirgū un tā strukturālās izmaiņas. Rādītājs tiek aprēķināts, neizslēdzot minēto faktoru ietekmi, kas varētu skaidrot atšķirību iemeslus.

2024.gadā viszemākā atalgojuma atšķirība bija valsts pārvaldē (3,0%), nekustamo īpašumu nozarē (4,0%), administratīvo un apkalpojošo dienestu darbības (5,3%) un transporta un uzglabāšanas (5,6%) nozarēs. Savukārt visaugstākā darba samaksas atšķirība bija mākslas, izklaides un atpūtas nozarē - 33,1%, veselības un sociālās aprūpes nozarē - 30,7%, finanšu un apdrošināšanas darbību jomā - 29,5%, kā arī informācijas un komunikācijas pakalpojumu nozarē 24,8%.

Privātajā sektorā sieviešu un vīriešu stundas atalgojuma atšķirība bija par 5,5 procentpunktiem lielāka (16,1%) nekā sabiedriskajā (10,6%). Sievietes, kas strādāja pilnu darba laiku, nopelnīja par 19,9% mazāk nekā vīrieši, bet atalgojuma atšķirība starp nepilnu laiku strādājošajiem bija gandrīz divreiz mazāka (11,2%).

2024.gadā vismazākā atšķirība starp sieviešu un vīriešu atalgojumu stundā bija vecuma grupā līdz 25 gadiem (9,1%), bet vislielākā - vecuma grupā 35-44 gadi, kur sieviešu atalgojums bija par 16,8% mazāks nekā vīriešiem.

Plašāka informācija par stundas un mēneša darba samaksas atšķirību metodoloģiju pieejama oficiālās statistikas portālā sadaļās stundas darba samaksas atšķirības rādītājs un mēneša bruto darba samaksas atšķirības

Metodoloģiskā informācija

1Saskaņā ar Eiropas Savienības metodoloģiju rādītājs tiek aprēķināts no darba samaksas struktūras apsekojuma, kas notiek reizi četros gados, pēdējais - 2022.gadā. Par gadiem, kad apsekojums netiek veikts, provizoriskais rādītājs tiek aprēķināts, izmantojot Valsts ieņēmumu dienesta datus un informāciju no statistikas pārskata par darbu par 1. ceturksni. Kad ir pieejami kārtējā darba samaksas struktūras apsekojuma rezultāti, tiek pārrēķinātas laikrindas starp pēdējiem diviem apsekojumiem.

2025.gada februārī veiktas šādas izmaiņas: pārrēķinātas 2019.-2021.gada laikrindas, 2022.gada dati aizvietoti ar apsekojuma rādītājiem, 2023.gada rādītāji pārrēķināti uz jauno bāzes gadu (2022).

Sieviešu un vīriešu stundas darba samaksas atšķirības rādītājs ir viens no Eiropas Savienības ilgtspējīgas attīstības mērķu indikatoriem (angl. Gender Pay Gap), kas tiek aprēķināts saskaņā ar ES statistikas biroja Eurostat metodoloģiju un tiek izmantots starptautiskiem salīdzinājumiem. To izmanto, lai uzraudzītu progresu dzimumu līdztiesības jomā.

CSP publicē arī sieviešu un vīriešu mēneša vidējās darba samaksas atšķirības rādītāju, kuru izmanto dzimumu darba samaksas ikgadējiem salīdzinājumiem Latvijā un kas pēc aprēķināšanas metodoloģijas un respondentu mērķa populācijas atšķiras no stundas darba samaksas atšķirības rādītāja.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība IeM analizē šūnu apraides paziņojumu nenonākšanu līdz adresātiem

Iekšlietu ministrijas (IeM) Informācijas centrs kopā ar tehniskajiem sistēmas izstrādātājiem sācis analizēt situācijas, kurās šūnu apraides paziņojums nav sasniedzis saņēmējus, informēja ministrija.

Sabiedrība Vasarā bērnu pieskatīšana valstī kļūst par ikdienas izaicinājumu (+VIDEO)

"Tas norāda uz plaisu starp ģimeņu vajadzībām un darba vides atbalsta mehānismiem".

Sabiedrība «Presidential Alert» Latvijā? VUGD skaidro paziņojuma izcelsmi

Šūnu tehnoloģijas trauksmes paziņojuma nosaukums un valoda ir atkarīga no mobilo telefonu operētājsistēmas izstrādātāju īpatnībām, taču patlaban valstij nav iespējams to mainīt pēc saviem ieskatiem, aģentūrai LETA atzina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).

Sabiedrība Sākas vilku medību sezona, atļauts nomedīt 370 vilkus

Valsts meža dienests patur tiesības samazināt nomedījamo vilku skaitu atbilstoši medību sezonas laikā iegūtajiem datiem par vilku populācijas stāvokli.

Lasiet arī

Sabiedrība Amatpersonu atalgojums iestāžu mājaslapās būs publicēts mēnesi

Iestādes publiskotā informācija par amatpersonai iepriekšējā mēnesī aprēķināto atalgojumu tīmekļvietnē būs pieejama vienu mēnesi - līdz brīdim, kad tiek publiskota nākamā informācija par amatpersonai aprēķināto atalgojumu, otrdien lēma valdība.

Sabiedrība airBaltic valde ir brīvprātīgi vienojusies samazināt savas algas par 40%

Fiksētas algas samazinātas līdz brīdim, kad uzņēmuma sākotnējais publiskais piedāvājums (IPO) tiks veiksmīgi īstenots.

Ekonomika Ekonomists: algu kāpums valstī jau sarucis (+VIDEO)

Latvijā, līdzīgi kā kaimiņvalstīs, aug pārtikas rūpniecības ražotāju cenas.