• Emīlija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā jaunieši ar invaliditāti pakļauti augstam atstumtības riskam

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 11:32, 26.12.2024


Latvijā jaunieši ar invaliditāti ir pakļauti augstam atstumtības riskam, vērtē "Invalīdu un viņu draugu apvienība Apeirons".


Foto: LETA

Organizācija izzinājusi, kā jūtas jaunieši ar invaliditāti un viņu ģimenes šobrīd Latvijā un Zviedrijā, kādi ir ierobežojumi un iespējamie risinājumi. Aptaujā iesaistīti seši brīvprātīgie jaunieši, kurus apmācīja interviju veikšanā.

Šādu izpēti veica arī Zviedrijas organizācija "Foreningen Framtidstaget". Kopumā veiktas 12 padziļinātas intervijas ar jauniešiem ar invaliditāti un viņu vecākiem Latvijā, savukārt Zviedrijā - piecas padziļinātās intervijas.

Pēc sarunām secināts, ka ne tikai sabiedrībā esošās stigmas dēļ, bet arī ierobežotas neatkarības un nepieejamās vides dēļ jauniešiem ar invaliditāti Latvijā ir ierobežotas iespējas socializēties ar vienaudžiem un sabiedrībā kopumā.

Aptaujātie atzinuši, ka jaunieši ar invaliditāti Latvijā bieži vien jūtas izolēti vides nepieejamības dēļ, un vienaudži viņus neuztver kā līdzvērtīgus. Invaliditāte ietekmē gan attiecību veidošanas prasmes, gan patstāvību. Visi aptaujātie uzsvēruši, ka invaliditāte būtiski ietekmē jauniešu sociālos kontaktus.

Nevienam no intervētajiem jauniešiem nekad nav izveidojušās ilgtermiņa attiecības ar skolasbiedriem, kuras varētu uzturēt vēlāk. Mācoties vispārējā izglītības sistēmā, daļa piedzīvojuši neitrālu attieksmi no skolasbiedriem, bet daļa tikuši apsmieti vai ignorēti. Būtiska loma ir arī skolotājiem un videi skolā, iekļaujot jauniešus ārpusskolas pasākumos. Noturīgākas attiecības ar skolasbiedriem ir veidojušās tikai vienā gadījumā, kur tās veicinājusi un uzturējusi kādas klasesbiedrenes mamma.

Kāda jauniete intervijā norādījusi, ka gribētu būt neatkarīgāka un spontānāka savos lēmumos, bet šobrīd tas nav iespējams vides nepieejamības dēļ. Viņai ikdienā nākas plānot katru soli. Viņasprāt, lielisks būtu pakalpojums, nodrošinot uzticības personu, ar kuru kopā varētu doties dažādās aktivitātēs ārpus mājas, jo līdz šim pasākumus viņa apmeklējusi kopā ar savu ģimeni.

Galvenā socializēšanās vide jauniešiem ar invaliditāti ir speciālās nodarbības - sporta treniņi, rehabilitācijas, koris, radošas nodarbības un dienas centri, taču tajā satiekas tikai jaunieši ar invaliditāti un viņu vecāki. Speciālajās skolās vecākiem ir līdzīgas intereses, kuras spēj apvienot arī bērnus, taču vienlaikus rada noslēgtu vidi. Jauniešiem patstāvīgi attiecības veidot traucē arī pieaugušā - asistenta vai vecāku - klātbūtne.

Arī vecāki norādījuši nepieciešamību pēc atbalsta jeb uzticības personām, kas palīdzētu jauniešiem iesaistīties sabiedriskajās aktivitātēs un veidot sociālās saites. Īpaši uzsvērta nepieciešamība atdalīt atbalsta personas funkcijas no asistenta lomas, veidojot līdzvērtīgas un draudzīgas attiecības. Zviedrijas situācija atšķiras no Latvijas, jo tur atbalsta personas pakalpojums jau pastāv.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Rīga pieņem noteikumus par mājokļa īres izdevumu kompensācijām speciālistiem

Rīgas dome šodien pieņēma saistošos noteikumus par pašvaldības atbalstu kvalificētam speciālistam, sedzot dzīvojamo telpu īres maksu un ar dzīvojamās telpas lietošanu saistītos maksājumus.

Sabiedrība Rīgā mainīsies 2., 24., 36. un 58. autobusa kustības saraksti

Pasažieru ērtībām vasaras sezonā, no 31.maija līdz 31.augustam, mainīsies 2., 24., 36. un 58. autobusa kustības saraksti, informēja uzņēmumā "Rīgas satiksme".

Sabiedrība Augstskolu likumā precizēs tiesību normas par akadēmisko ētiku un godīgumu

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas trešdien pirms pirmā lasījuma atbalstīja grozījumus Augstskolu likumā, kas regulēs akadēmiskās ētikas un godīguma jautājumus.

Sabiedrība Plāno nostiprināt deputātu pienākumu saziņā lietot valsts valodu

Saeimas kārtības rullis ir likums, kurā vienuviet apkopotas Latvijas parlamenta darba procedūras un noteikumi.

Lasiet arī

Ekonomika Uzņēmumi sociālajiem projektiem no SIF var saņemt līdz 300 000 eiro (+VIDEO)

"Inovāciju trūkums nozarē ir samērā negatīvs faktors".

Sabiedrība Pēdējos piecos gados bērnu ar invaliditāti skaits pieaudzis par 1123

Pēdējo piecu gadu laikā bērnu ar invaliditāti skaits pieaudzis par 1123, liecina Labklājības ministrijas (LM) sabiedriskajai apspriešanai nodotajā rīkojuma projektā apkopotie dati par sociālo pakalpojumu pieejamības palielināšanu.

Sabiedrība Piedāvā profesionālās piemērotības noteikšanu bezdarbniekiem ar invaliditāti

Bezdarbnieka statusā reģistrētajiem klientiem, kuriem ir noteikta vai prognozējama invaliditāte, Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) sadarbībā ar Sociālās integrācijas valsts aģentūru (SIVA) piedāvā atbalsta pasākumu "Profesionālās piemērotības noteikšana".

Ekonomika NVA: uzņēmēji varēs vieglāk pieņemt darbā cilvēkus ar īpašām vajadzībām (+VIDEO)

Konsultācijas laikā informē par invaliditātes grupām, veidiem un nodarbināšanas specifiku.