• Klaudijs,
  • Sabīne,
  • Sarma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas virszemes ūdeņi ir sliktākā stāvoklī nekā vidēji Eiropā (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 15:37, 04.12.2024


Vēlama īpašuma pieslēgšana centralizētajai kanalizācijas sistēmai.


Lai gan pilsētas kanāls ir mākslīgs ūdensceļš, tas veido vienotu ekosistēmu ar Daugavu.

Laikā, kad aktuālas jaunā gada apņemšanās, 19 Latvijas organizācijas projekta LIFE GoodWater IP ietvaros aicina ikvienu pie upes dzīvojošo apņemties dzīvot un saimniekot upei draudzīgi!

Latvijas virszemes ūdeņi ir sliktākā stāvoklī nekā vidēji Eiropā. Labu ūdeņu ekoloģisko kvalitāti sasniedz vien ⅓ daļa Latvijas upju un ezeru (2024, LVĢMC, Pārskats par virszemes un pazemes ūdeņu stāvokli 2023.gadā). Lai arī liela loma šajā statistikā ir augu barības vielu (slāpekļa un fosfora savienojumu) ieplūdei no notekūdeņiem, notecei no lauksaimniecības un meža zemēm, kā arī dažādiem upju pārveidojumiem (piemēram, upju taisnošanai, aizsprostiem, polderiem u.c.), arī atsevišķu mājsaimniecību paradumi būtiski ietekmē Latvijas upju un ezeru stāvokli.

Iedzīvotāji, kas pastāvīgi dzīvo vai atpūšas pie kādas no Latvijas upēm, mēdz to uzlūkot kā saimniecībā vērtīgu resursu: tā ir ūdens ņemšanas un veldzes vieta. Kampaņa "Turi rūpi par savu upi" mudina pret šo resursu izturēties ar cieņu, atgādinot, ka upe un tās krasti ir vērtīgu dzīvotņu kopums, un upes iemītnieki ir no tā labvēlības atkarīgi cilvēka kaimiņi. Lai iedzīvotājiem palīdzētu mazināt savu ietekmi, kampaņas gaitā uzmanība tiks vērsta uz biežāk izplatītajām kļūdām, saimniekojot pie upes, un veidiem, kā iecerēto sasniegt, nekaitējot upei.

Pie upes pastāvīgi un sezonāli dzīvojošie savu ietekmi var mazināt vairākos veidos: pirmkārt, nodrošinot brīvu upes plūdumu, tostarp neveidojot upē akmeņu krāvumus ar mērķi celt ūdens līmeni. Lai arī vēsturiski populāra, šī prakse iznīcina zivju, piemēram, taimiņa (Salmo trutta) un citu lašveidīgo nārsta vietas un apgrūtina to migrāciju. Tāpat nedrīkst mākslīgi upi padziļināt vai paplašināt, piemēram, lai veidotu peldvietas. Kā šķēršļi, tā arī rakšanas darbi īpaši kaitē upes nēģim (Lampetra fluviatilis), kura populācija Latvijā turpina samazināties. Gan akmeņu krāvumu veidošana, gan patvaļīga upes paplašināšana vai padziļināšana turklāt ir administratīvi sodāmas darbības.

Otrkārt, pie upes dzīvojošajiem ir svarīgi mazināt gan barības vielu, gan dažāda piesārņojuma nonākšanu upē. Tas ietver gan neattīrītu notekūdeņu novadīšanu upē (kas arī ir administratīvi sodāma rīcība), gan attīrīto notekūdeņu kvalitātes kontroli. Kur tas iespējams, vēlama īpašuma pieslēgšana centralizētajai kanalizācijas sistēmai. Būtiski atcerēties, ka upē un tās krastos nedrīkst izmest dārza atkritumus - zāli, lapas, zarus, bojāto ražu un cita veida biomasu. Biogēno elementu piesārņojums upēs un tā raisītā eitrofikācija ir viens no iemesliem, kādēļ Latvijas upēs un ezeros arvien retāk sastopams, piemēram, ekoloģiski jutīgais platspīļu upesvēzis (Astacus astacus) - vietējā suga, kuru izkonkurēt draud introducētie dzeloņvaigu vēži (Orconectes limosus) un Amerikas signālvēži (Pacifastacus leniusculus).

Tāpat kampaņas ietvaros tiks vērsta uzmanība uz katra iedzīvotāja lomu un potenciālu Latvijas upju un ezeru kvalitātes uzlabošanā. Pat tad, ja cilvēkam nav sava īpašuma pie upes, iesaistoties kopienā un aktīvi diskutējot ar dažādām ūdens resursu apsaimniekošanā iesaistītajām pusēm, tostarp mazo hidroelektrostaciju īpašniekiem un pašvaldībām, kas apsaimnieko dažādus vēsturiskus upju šķēršļus, iespējams panākt būtiskus uzlabojumus.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Samazinājies Latvijas 4.klašu skolēnu sniegums matemātikā un dabaszinātnēs

Latvijas 4.klašu sniegums starptautiskajā matemātikas un dabaszinātņu izglītības attīstības tendenču pētījumā "TIMSS 2023" joprojām ir nozīmīgi augstāks par pētījuma 58 dalībvalstu vidējiem rādītājiem, tomēr tas ir samazinājies, salīdzinot ar iepriekšējo pētījuma ciklu, liecina pētījuma pirmie rezultāti.

Sabiedrība Latvijā plāno ieviest deklarēšanas principu veselības aprūpē. Ko tas nozīmē?

Veselības ministrija (VM) plāno ieviest vienotu valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu apjomu visām personām, kuras deklarējušas savu dzīvesvietu vai strādā Latvijā, atsakoties no divu veselības aprūpes pakalpojumu "grozu" principa īstenošanas, liecina VM jaunais Veselības aprūpes finansēšanas un administrēšanas likumprojekts.

Sabiedrība Rīgā notiks pikets Gruzijas tautas atbalstam

Šodien plkst.19 Rīgā, pretī Gruzijas vēstniecībai, notiks pikets Gruzijas tautas atbalstam, aģentūru LETA informēja pasākuma iniciators Andris Vītols.

Sabiedrība Siliņa: «Rail Baltica» pašlaik jānogriež darbi līdz minimumam

Dzelzceļa projektā "Rail Baltica" pašlaik ir "jānogriež" jebkādi darbi, kas nav saistīti ar projekta minimuma īstenošanu, šādu viedokli trešdien intervijā TV3 pauda premjere Evika Siliņa (JV).

Lasiet arī

Sabiedrība Latvijas upēs turpinās ūdenslīmeņa kāpums

Latvijas upēs turpinās ūdenslīmeņa kāpums - ir plaši applūdušas upju palienes un zemākās vietas, spēkā dzeltenās pakāpes brīdinājums par augstu ūdenslīmeni, informē Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC).

Sabiedrība Ūdens līmenis Lielajā Juglā divās nedēļās cēlies par trim metriem

Oktobra lietavu ietekmē ūdens līmenis straujāk cēlies Vidzemes upēs, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Interesanti fakti Vēsākais ūdens peldvietās ir Rīgas līča Kurzemes piekrastē un Jūrmalā

Zemākā ūdens temperatūra Latvijas peldvietās sestdienas rītā ir Rīgas līča Kurzemes piekrastē un arī Jūrmalā, bet augstākā - ezeros un upēs Latgalē, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.

Veselība Miris ūdens jeb Ūdens filtri ir bizness, nevis nepieciešamība

Lai arī regulāri tiek atgādināts, ka par dzeramā ūdens kvalitāti Latvijā nav jāraizējas, cilvēki dažādu specifisku piejaukumu un garšu dēļ vēl joprojām lieto filtrus ūdens attīrīšanai vai lieto to dzeramo ūdeni, kas pildīts plastmasas pudelēs.