• Andis,
  • Zeltīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Sešgadnieku uzņemšanu Rīgas skolās atzīst par atbilstošu Satversmei

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 08:19, 21.11.2024


Rīgas domes saistošo noteikumu norma par kārtību, kādā sešus gadus veci bērni tiek uzņemti Rīgas pašvaldības izglītības iestāžu 1.klasēs, atbilst Satversmei, atzinusi Satversmes tiesa (ST).


Foto: LETA

Līdz ar to galvaspilsētas pašvaldība nav rīkojusies prettiesiski, dodot priekšroku skolas gaitas konkrētā pašvaldības izglītības iestādē sākt tiem bērniem, kuriem attiecīgajā gadā aprit septiņi gadi.

Kā aģentūru LETA informēja ST, valstij ir pienākums izveidot ikvienam bērnam pieejamu izglītības sistēmu, ņemot vērā arī vecāku tiesības lemt par bērna tiesību uz izglītību īstenošanu, taču valstij nav pienākuma nodrošināt to, ka bērns iegūst pamatizglītību tieši konkrētā vecāku izvēlētā skolā.

Rīgas pašvaldība 2017.gadā pieņēma saistošos noteikumus, kuros paredzēja, ka prioritārā kārtā 1.klasē tiek uzņemti bērni, kuriem attiecīgajā kalendāra gadā aprit septiņi gadi. Sešus gadus vecam bērnam neatkarīgi no viņa reģistrācijas secības šāda iespēja tiek dota tikai tad, ja konkrētā skolā paliek brīva vieta.

Lieta tika ierosināta pēc tiesībsarga pieteikuma. Pēc viņa ieskata, pašvaldībai nebija kompetences pieņemt šādu regulējumu, kā arī tas pārkāpjot Satversmē ietverto tiesiskās vienlīdzības principu un ierobežojot vecāku tiesības lemt par bērna izglītošanu.

ST secināja, ka Rīgas pašvaldība ir izpildījusi no Satversmes 110. un 112.panta izrietošo pozitīvo pienākumu izveidot pieejamu izglītības sistēmu, ievērojot vecāku tiesības lemt par bērna tiesību uz izglītību īstenošanu. Pašvaldība ir veikusi pasākumus, lai nodrošinātu izglītojamiem pamatizglītību, jo vecākiem ir paredzētas tiesības lemt par to, vai viņu bērns sāks pamatizglītības ieguvi sešu vai septiņu gadu vecumā un kurā izglītības iestādē viņš to uzsāks. Šie pasākumi veikti pienācīgi, jo pašvaldībā ir pietiekami daudz pamatizglītības programmu īstenojošu izglītības iestāžu un gan sešus, gan septiņus gadus veciem bērniem ir nodrošināta iespēja iegūt pamatizglītību. Rīgas pašvaldībā izglītojamiem ir nodrošināta iespēja iegūt pamatizglītību izglītības iestādē, kas atrodas pēc iespējas tuvāk viņu dzīvesvietai.

Izvērtējot, vai tiesību uz pamatizglītību nodrošināšanā ir ievērots tiesiskās vienlīdzības princips, ST visupirms atzina, ka atšķirīgā attieksme pret septiņus un sešus gadus veciem izglītojamiem, kuriem ir tiesības sākt pamatizglītības ieguvi, ir noteikta ar pienācīgā kārtībā pieņemtu tiesību normu, ievērojot pašvaldībai piešķirto pilnvarojumu. Pašvaldībām atbilstoši to autonomajai funkcijai un likumdevēja pilnvarojumam jākoordinē bērnu sadalījums pa izglītības iestādēm, ņemot vērā to teritorijā esošo skolu tīklu un pedagogu skaitu, telpu pieejamību, kā arī jāsamēro visu bērnu tiesības uz pamatizglītību. Rīgā tas tiek darīts arī ar apstrīdētās normas palīdzību.

Tiesa atzina, ka, valstij izmantojot savu rīcības brīvību, var tikt ietekmētas vecāku tiesības lemt par bērna izglītošanu un šo tiesību īstenošanas apjoms var būt atšķirīgs atkarībā no sabiedrības interesēm, kuras nodrošināmas konkrētajā gadījumā. Balstoties uz ārstu, bērnu vecāku, nozares speciālistu un institūciju atzinumiem, likumdevējs par obligāto pamatizglītības ieguves vecumu noteicis septiņus gadus. Tāpēc brīvo vietu ierobežotā skaita apstākļos sabiedrības interesēs primāri ir nodrošināt iespēju uzsākt mācības 1.klasē tiem izglītojamiem, kuriem attiecīgajā kalendāra gadā pamatizglītības ieguve jāsāk obligāti, proti, septiņus gadus veciem bērniem.

ST arī ņēma vērā, ka lielākajā daļā Rīgas pašvaldības izglītības iestāžu paliek brīvas vietas pat pēc tam, kad 1.klases pretendentu sarakstā ir iekļauti sešus gadus veci izglītojamie. Tātad vairumā gadījumu tie tiek uzņemti izglītības iestādes 1.klasē un var sākt īstenot savas tiesības uz pamatizglītību. Ja izglītojamais netiek iekļauts izglītības iestādes 1.klases pretendentu sarakstā, tad viņa vecāki var saņemt informāciju par brīvajām vietām 1.klasē pašvaldības administratīvajā teritorijā esošajās citās izglītības iestādēs. Izglītojamam, kura uzņemšana konkrētas izglītības iestādes 1.klasē nav iespējama, tiek piedāvāta iespēja sākt pamatizglītības ieguvi citā saprātīgi tuvā izglītības iestādē, respektējot arī izglītojamā un viņa vecāku vēlmes attiecībā uz izglītības programmas ievirzi.

Turklāt, kā norāda ST, seši gadi nav tas vecums, kad bērnam obligāti jāsāk pamatizglītības ieguve. Vecāki, kuri vēlas, lai viņu bērns apmeklē konkrētu izglītības iestādi, kurā starp 1.klases pretendentiem ir liela konkurence, var nolemt, ka bērns turpinās pirmsskolas izglītības programmas apguvi līdz septiņu gadu vecumam. Attiecīgi bērns varēs pretendēt uz brīvu vietu vecāku izraudzītās izglītības iestādes 1.klasē tad, kad būs sasniedzis obligātās pamatizglītības vecumu.

Tādējādi, nosakot atšķirīgu attieksmi pret sešus un septiņus gadus veciem izglītojamiem, ir ievērots samērīguma princips, norādīja ST.

Ņemot vērā minēto, ST atzina, ka Rīgas domes 2023.gada 26.aprīļa saistošo noteikumu "Kārtība, kādā reģistrējami un izskatāmi iesniegumi par bērnu uzņemšanu 1.klasē Rīgas pašvaldības izglītības iestādēs" 19.punkts atbilst Satversmei.

ST tiesnese Veronika Krūmiņa Latvijas Radio skaidroja, ka konkrētajā gadījumā tika vērtēti tieši Rīgas domes saistošie noteikumi, bet, ja gadījumā līdzīgs pieteikums tiks saņemts par kādu citu pašvaldību, iespējams, par to varētu tikt ierosināta atsevišķa lieta. "Ja būs kāda cita pašvaldība un pēkšņi tur būs kaut kādas citas nianses, mums būs jāskata arī tāda lieta par citas pašvaldības kārtību, bet princips, ko mēs šobrīd esam pateikuši, ir tāds, ka jebkurā gadījumā prioritāri ir septiņus gadus veci bērni, jo viņiem ir pienākums sākt pamatizglītības ieguvi," sacīja tiesnese.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Ceturtdien gaidāma gan saule, gan nokrišņi

Ceturtdien Latvijā starp mākoņiem uzspīdēs saule un daudzviet gaidāmi nokrišņi - galvenokārt īslaicīgs sniegs, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Demontētā Barklaja de Tolli statuja uzstādīta tās īpašnieka īpašumā Jūrmalā

Krievijas karavadoņa Mihaela Andreasa Barklaja de Tolli statuja uzstādīta Jūrmalā, tās īpašnieka, uzņēmēja Jevgeņija Gomberga īpašumā.

Sabiedrība Vien 4,5% aptaujāto iedzīvotāju regulāri veic HIV testu

No kopējā aptaujāto skaita vien 4,5% atzinuši, ka regulāri veic HIV testu, liecina Slimību un profilakses kontroles centra (SPKC) veiktās aptaujas rezultāti, ko šodien, sabiedrības informēšanas kampaņas "Vai viss ir tik labi, kā izskatās?" atklāšanas pasākumā, prezentēja SPKC veselības veicināšanas koordinētāja Laura Maļina.

Sabiedrība Ukrainas vēstniecībai šosezon neprasīs samaksu par apkuri

Rīgas dome šodien atļāva uzņēmumam "Rīgas siltums" neprasīt samaksu no Ukrainas vēstniecības un kopienu centra "Ukrainas māja Latvijā" par apkuri šajā ziemas sezonā.

Lasiet arī

Sabiedrība Finansiālas grūtības skārušas Murjāņu Sporta ģimnāziju; ministrija veiks auditu

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) auditā izvērtēs, kāpēc Murjāņu Sporta ģimnāzija saskaras ar finansiālām grūtībām, sarunā ar aģentūru LETA atklāja IZM Sporta departamenta direktors Aleksandrs Samoilovs.

Sabiedrība IZM: Vairākums uzdevumu skolu tīkla reformas īstenošanai ir izpildīti

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) sadarbībā ar citām atbildīgajām ministrijām ir izpildījusi lielāko daļu uzdevumu skolu tīkla reformas īstenošanai, uzskata IZM.

Sabiedrība IZM rosinās atlikt plānu ukraiņu bēgļu bērniem apmeklēt Latvijas skolas

Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) rosinās Saeimu lemt par grozījumiem Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā, kas noteiks obligātu prasību visiem Ukrainas bēgļu bērniem apmeklēt Latvijas izglītības iestādes no 2025.gada 1.septembra, nevis no šī mācību gada, kā tas bija iecerēts sākotnēji.

Sabiedrība Jaunā mācību gada priekšvakarā trūkst apmēram 3% skolotāju

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, skolās nav nokomplektēti apmēram 3% pedagogu vakanču, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" pavēstīja izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV).