• Imgarde,
  • Irmgarde
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Medijiem iesaka izvairīties no reāliem un arī no šķietamiem interešu konfliktiem

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 21:35, 07.11.2024


Latvijas Mediju ētikas padome (LMĒP) ir sniegusi atzinumu par oktobra sēdē skatīto sūdzību par "Delfi TV" raidījumu, kā arī Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma "Kultūršoks" epizodi.


Foto: pixabay

Ētikas padome izvērtēja sūdzību par LTV raidījumu "Kultūršoks", kas bija veltīts jautājumam par "Rīgas krievu teātra" vides reklāmas izvietošanu Rīgā krievu valodā. Sūdzībā bija norādīts uz iespējamo interešu konfliktu, žurnālistam veidojot sižetu par jautājumu, kura risināšanā kā valsts amatpersona piedalās tā radinieks.

Ētikas padome pauda uzskatu, ka arī šķietami interešu konflikti var mazināt auditorijas uzticēšanos medijam, tāpēc medijiem ieteicams izvairīties ne vien no reāliem, bet arī šķietamiem interešu konfliktiem, izvērtējot un apzinoties, kā situācija izskatās no malas, un vai medija rīcība nemazinās auditorijas uzticēšanos.

LMĒP norāda, ka šādās situācijās, kāda minēta sūdzībā, medijiem pastāv dažādas rīcības iespējas, lai mazinātu auditorijas šaubas. Piemēram, redakcijai ir iespēja padziļināti skaidrot, kā medijs nonāca pie lēmuma veidot sižetu un kā medijs risina iespējamā vai šķietamā interešu konflikta jautājumu.

Tāpat ar šķietamo interešu konfliktu saistītajam žurnālistam pastāv iespēja atteikties no sižeta veidošanas, dodot iespēju to veidot citam kolēģim, akcentē padomē.

Ētikas padome rekomendēja LTV izvērtēt arī šķietamā interešu konflikta pastāvēšanas riskus un iekļaut tā novēršanu iekšējās procedūrās.

Līdztekus pēc sūdzētāja lūguma anonimizētajā atzinumā LMĒP nekonstatēja Ētikas kodeksa pārkāpumus kādā "Delfi TV" raidījumā. Raidījuma dalībnieks pēc raidījuma bija vērsies pie medija, lūdzot tam dzēst jebkādus video materiālus un rakstus saistībā ar pārraidīto ierakstu, bet medijs to nebija veicis. Sūdzētājs apgalvoja, ka viņa intervija tika veikta, kad viņš bija darba nespējas prombūtnē un lietoja medikamentus, kas varēja ietekmēt viņa apziņu. Viņš norādīja, ka medijs izmantojis viņa neadekvāto stāvokli raidījuma popularitātes veicināšanai, nodarot kaitējumu viņa reputācijai.

Medijs savu nostāju LMĒP skaidroja, ka sūdzētājs ir publiska persona, augstākā amatpersona sabiedrībā zināmā biedrībā, kas daļēji finansēta no valsts budžeta, un sabiedrībai ir tiesības saņemt informāciju no tās pārstāvjiem par dažādiem problēmjautājumiem. Arī sūdzētāja uzaicināšana raidījumā noritēja ierastajā kārtībā un sūdzētājs neinformēja mediju par apstākļiem, kas tam varētu liegt piedalīties, un, lai gan neieradās uz ierakstu, brīvprātīgi piedalījās raidījumā ar videozvana starpniecību.

Ētikas padome secināja, ka žurnālists ir korekti vadījis interviju un tam nav bijis pamata uzskatīt sūdzētāju par mazaizsargātu personu. Turpmāka rīcība ar publicēto materiālu ir atkarīga no redakcijas lēmumiem, norāda padomē.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Iebilst Zemkopības ministrijas iecerei atvieglot koku ciršanu

ZM priekšlikumi paredz palielināt koka celma diametru, līdz kuram atļauta ciršana bez saskaņošanas ar pašvaldību.

Sabiedrība Ārlietu ministre: Latvijas sadarbības ar ASV darba kārtība «ir pozitīva»

Latvijas attiecības ar ASV ir dziļas un sadarbības darba kārtība "ir pozitīva", šādu vērtējumu otrdien intervijā LTV "Rīta panorāmai" pauda Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže (JV).

Sabiedrība Dienvidkurzemes novads turpina tiesāties pret atkritumu poligonu (+VIDEO)

Iedzīvotāji bažījas, ka pašvaldība tomēr ļaus attīstīt bīstamo atkritumu pārstrādi.

Sabiedrība Pēc tehnoloģiskā pārtraukuma atsāksies būvdarbi Mūkusalas ielas krasta promenādē

Pēc tehnoloģiskā pārtraukuma šodien plānots atsākt būvdarbus Mūkusalas ielas krasta promenādē, kur tiek veidota labiekārtota vide rīdziniekiem un tūristiem, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļa.

Lasiet arī

Sabiedrība Līdz 10% iedzīvotāju pēdējā gada laikā vērsušies medija redakcijā

Līdz 10% Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā ir nosūtījuši kādai masu medija redakcijai vai mediju ētiku uzraugošām institūcijām vēstuli, e-pastu vai komentāru, liecina Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pētījums par Latvijas iedzīvotāju medijpratību.

Sabiedrība Pētījums: iedzīvotāji nereti nespēj atpazīt uzticamus informācijas avotus

Augsti prioritārs medijpratībā izglītojošo pasākumu temats ir uzticamu resursu atpazīšana, jo daļa iedzīvotāju pat reālu saturu atzīst par viltotu un neuzticamu, tostarp, neuzticētos Aizsardzības ministrijas e-pasta adresei vai "Facebook" lapai, secināts Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pētījumā par Latvijas iedzīvotāju medijpratību.

Sabiedrība Tiesībsargs: strauji pieaug negatīvs tonis informācijas pasniegšanā medijos

Diskriminācijas jautājumi Latvijas medijos ir plaši izplatīti, daudzpusīgi, taču pats diskriminācijas jēdziens bieži tiek lietots nepareizā kontekstā - gadījumos, kas nav uzskatāmi par diskrimināciju, bet gan raksturo cilvēka neapmierinātību ar notiekošo, izriet no Tiesībsarga pētījuma par diskriminācijas jēdziena lietojumu medijos.

Ekonomika Latvijā nākamajam gadam abonēšanai piedāvā 443 preses izdevumus

"Latvijas pasts" abonēšanai piedāvā 24 laikrakstus latviešu valodā, 18 laikrakstus krievu valodā, 153 žurnālus latviešu valodā, 30 žurnālus krievu valodā, 43 novadu preses izdevumus un 175 ārvalstu preses izdevumus.