• Andis,
  • Zeltīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kādus militāros eksperimentus NATO veic Ādažos (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 10:23, 05.11.2024


Bāzē ir izveidota pirmā 5G aizsardzības tehnoloģiju testa vide Eiropā.


Latvija jau ir demonstrējusi savas spējas 5G tehnoloģiju jomā augstā līmenī.

NATO sadarbībā ar Aizsardzības ministriju, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un LMT “Digitālā mugurkaula eksperimentā 2024” (Digital Backbone Experiment jeb DiBaX) demonstrēja tehnoloģiju izmantošanu dažādos militārajos uzdevumos. Šī gada projekts bija vērsts uz visu militāro spēku veidu – jūras, gaisa, sauszemes, kosmosa un kiberspēku – koordināciju, lai veiktu visaptverošas militārās operācijas, uzlabojot NATO gatavību un nodrošinot, ka sabiedroto spēki var efektīvi reaģēt uz dažādiem draudiem un izaicinājumiem strauji mainīgajā vidē.

“Digitālā mugurkaula eksperiments” ir inovatīvs NATO projekts, kura mērķis ir uzlabot savietojamību starp dažādiem militārajiem spēkiem, izmantojot modernākās 5G tehnoloģijas. Eksperimenta laikā pētīja 5G tehnoloģiju potenciālās pielietošanas iespējas militārajās operācijās, tostarp dronu izmantošanu, satelīta komunikāciju un citu tehnoloģiju integrāciju caur 5G tīklu. Šajā projektā nozīmīgi bija arī veicināt sadarbību starp NATO valstīm un industriju, lai identificētu un attīstītu inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus, īpašu uzmanību veltot arī ilgtspējai.

“NATO eksperimenta rīkošana Latvijā parāda mūsu apņemšanos uzlabot aizsardzības spējas un veidot spēcīgas starptautiskas partnerības. DiBaX apvieno NATO sabiedrotos, nozares līderus un aizsardzības ekspertus, lai ar inovatīviem risinājumiem stiprinātu drošību. Latvija lepojas, ka spēlē galveno lomu sadarbspējas un tehnoloģiju atbalstīšanā alianses ietvaros,” norāda Ministru prezidente Evika Siliņa.

Arī Latvijas aizsardzības ministrs Andris Sprūds uzsver, ka digitālā mugurkaula eksperiments ir ļoti nozīmīgs pasākums, jo tas sniedz iespēju pārbaudīt dažādas tehnoloģijas militārā vidē. Latvijas tehnoloģiju uzņēmumiem ir nozīmīga loma NATO aizsardzības inovāciju projektos, veicinot drošu un izturīgu vadības un kontroles sistēmu attīstību. “Tas ļauj izstrādāt tehnoloģijas un spējas, kas uztur alianses tehnoloģisko pārākumu, operacionālo gatavību un nodrošina NATO aizsardzības un atturēšanas politiku,” norāda ministrs.

5G ir instruments aizsardzībai un drošībai

LMT nodrošināja gan nepieciešamo infrastruktūru un aprīkojumu, gan arī ekspertīzi, lai veiksmīgi testētu dažādus pielietojums, piemēram, nodrošinot 5G tehnoloģiju izmantošanu jūrā komunikācijai starp kuģiem un bezpilota kuģu manevrēšanai.

“Mēs redzam 5G vairāk nekā tikai saziņas līdzekli – tas ir spēcīgs instruments aizsardzībai un drošībai. LMT 5G testa vide tiek izmantota jau trešo gadu NATO eksperimentā. Kā tehnoloģiju uzņēmums, investējot pētniecībā un attīstībā, LMT ir izaudzis ārpus telekomunikācijām, izmantojot mūsu 5G ekspertīzi, lai stiprinātu aizsardzības spējas. Mūsdienu ģeopolitiskajā situācijā starptautiskās partnerības ir būtiskas, lai parādītu, kā modernās tehnoloģijas var veidot aizsardzības nākotni. Mēs atbalstām NATO, Nacionālos bruņotos spēkus, Aizsardzības ministriju un sabiedrotos viņu centienos modernizēt aizsardzības spējas,” saka LMT prezidents Juris Binde.

NATO Sabiedroto transformācijas pavēlniecības eksperts, projekta vadītājs Vorens Lovs (Warren Low) iepriekš norādīja, ka reģionos, kur, līdzīgi kā Latvijā, uzturas kaujas grupas, savietojamība ir noteicošais faktors, lai iesaistītie spēki efektīvi strādātu kopā. “Priecājamies par iespēju sadarboties ar Latvijas Aizsardzības ministriju, Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, citām dalībvalstīm un izmēģinājumu platformas nodrošinātāju LMT,” tā V. Lovs.

Jau trešo reizi

NATO jau trešo gadu Latvijā īsteno nākamās paaudzes tehnoloģiju eksperimentu, šogad stratēģiski koncentrējoties uz multidomēnu operācijām un to saskaņošanu ar digitāliem risinājumiem. Latvijas 5G testa vide ir piemērota platforma šādiem eksperimentiem. Ne mazāk svarīga ir NATO, tai skaitā Latvijas, apņemšanās stiprināt savas aizsardzības spējas, kas atbilst NATO stratēģiskajiem mērķiem, saskaroties ar drošības izaicinājumiem.

“Latvija jau ir demonstrējusi savas spējas 5G tehnoloģiju jomā augstā līmenī, tostarp starptautisku projektu ietvaros, nodrošinot platformu testēšanai un eksperimentiem. Šis konkrētais eksperiments apliecina ne tikai mūsu ciešo partnerību ar NATO sabiedrotajiem, bet arī industrijas un augsto tehnoloģiju uzņēmumu nozīmi. Tas veicina Nacionālo bruņoto spēku spēju attīstību, kas nepieciešams, lai stātos pretim pašreizējiem drošības un aizsardzības izaicinājumiem,” iepriekš norādīja aizsardzības ministrs Andris Sprūds.

Pirmā militārā testa vide

Ādažu bāzē ir izveidota pirmā 5G aizsardzības tehnoloģiju testa vide Eiropā. LMT sadarbībā ar Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Aizsardzības ministriju 2020. gada novembrī Ādažu poligonā atvēra šo 5G tīklā balstīto tehnoloģiju testa vidi, rakstīja Labs of Latvia. Tās mērķis ir kopīgi izstrādāt, pārbaudīt un demonstrēt 5G pielietojumu aizsardzības jomā. Testa vidē ir norisinājusies misiju vadības platformu, bezpilota sauszemes transportlīdzekļu un dažādu citu inovatīvu aizsardzības risinājumu testēšana.

2022. gadā LMT sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un NATO Sabiedroto Transformācijas pavēlniecību Ādažu poligonā organizēja virtuālās un papildinātās realitātes risinājumu demonstrāciju 5G militārā pielietojuma testa vidē, rakstīja Labs of Latvia. Tas bija pirmais NATO operacionālais 5G eksperiments un tas notika tieši Latvijā.

Ādažu poligonā darbojas arī divi 5G tīkli, ko izveidoja LMT sadarbībā ar tehnoloģiju piegādātājiem “Nokia” un “Ericsson”, rakstīja Labs of Latvia. Šis solis ļaus aizsardzības tehnoloģiju izstrādātājiem pārbaudīt un salīdzināt jauno inovāciju darbību dažādos 5G tīklos, pārliecināties par to savietojamību un paātrināt to nonākšanu ražošanā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Latvijas iegādātās raķetes IRIS-T spēj notriekt arī krievu "Kaļibru" (+VIDEO)

Līdzfinansējums tiks saņemts, pateicoties Eiropas Savienības aizsardzības industrijas kopīgo iepirkumu.

Sabiedrība Ceturtdien gaidāma gan saule, gan nokrišņi

Ceturtdien Latvijā starp mākoņiem uzspīdēs saule un daudzviet gaidāmi nokrišņi - galvenokārt īslaicīgs sniegs, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Demontētā Barklaja de Tolli statuja uzstādīta tās īpašnieka īpašumā Jūrmalā

Krievijas karavadoņa Mihaela Andreasa Barklaja de Tolli statuja uzstādīta Jūrmalā, tās īpašnieka, uzņēmēja Jevgeņija Gomberga īpašumā.

Sabiedrība Vien 4,5% aptaujāto iedzīvotāju regulāri veic HIV testu

No kopējā aptaujāto skaita vien 4,5% atzinuši, ka regulāri veic HIV testu, liecina Slimību un profilakses kontroles centra (SPKC) veiktās aptaujas rezultāti, ko šodien, sabiedrības informēšanas kampaņas "Vai viss ir tik labi, kā izskatās?" atklāšanas pasākumā, prezentēja SPKC veselības veicināšanas koordinētāja Laura Maļina.

Lasiet arī

Ekonomika 5G jūras sakaru attīstība tika demonstrēta uz ledlauža «Varma» (+VIDEO)

Vienlaikus kuģu komunikācijai hidrogrāfijas mērījumu drons “Otter” pārraidīja gultnes mērījumus un videopārraidi notiekošajam uz ūdens.

Ekonomika Latvijā cer panākt 5G tīkla pārklājumu 70% no apdzīvotajām teritorijām

Satiksmes ministrija (SM) ir apņēmusies veicināt mobilās un fiksētās platjoslas infrastruktūras attīstību, tostarp paredzot, ka 2026.gadā 5G tīkla pārklājumam, kas pilnvērtīgi nodrošina attālināta darba, mācību, ārstniecības un valsts pakalpojumu saņemšanu, jābūt pieejamam 70% no apdzīvotām teritorijām Latvijā, liecina valdības rīcības plāns.

Ekonomika Pēc 3-4 gadiem 5G mobilā tehnoloģija kļūs par vadošo Latvijā (+VIDEO)

Savienojums starp tīkla staciju un ierīci ir ļoti ātrs.

Sabiedrība Rinkēvičs ASV pauž gatavību piegādāt Latvijā ražotas 5G iekārtas

Latvija ir gatava piegādāt pasaulē pieprasītas 5G iekārtas, kas pilnībā izstrādātas un ražotas NATO dalībvalstī - Latvijā, Vašingtonā, ASV, tiekoties ar ASV valsts sekretāra vietnieci Vendiju Šērmani, norādīja ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).