• Egija,
  • Egmonts,
  • Egons,
  • Henrihs,
  • Henriks
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


AS «‎Sadales tīkls» brīdina: vasarā ar elektrību jābūt īpaši uzmanīgiem (VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 12:25, 15.06.2024


Bojātas elektroiekārtas ir atrodamas un tiek ikdienā lietotas teju katrā desmitajā Latvijas mājsaimniecībā.


Zāles pļāvējs var būt bīstams.

Klāt ir vasara, kas ikgadēji iezīmējas kā elektrotraumām bagātākais laiks. Pērn šajā gadalaikā Latvijā reģistrētas 16 sadzīvē gūtas elektrotraumas, kas ir 43 % no kopumā 37 visa 2023. gada laikā reģistrētajām elektrotraumām. No 16 minētajām elektrotraumām piecas guva bērni, pārējās – pieaugušie. Lai patīkamu vasaras atpūtu neizjauktu nelaime, valsts AS "Sadales tīkls" eksperti atgādina būtiskākos elektrodrošības noteikumus.

Uzmanīgi ar elektroierīcēm ūdens tuvumā

To, ka ūdens un elektrības savienojums ir bīstams, zina daudzi, tomēr ne vienmēr tas attur no elektroierīču lietošanas ūdens tuvumā. Tipisks piemērs ir rozetei pieslēgtas ierīces (piemēram, lādētājam pieslēgts viedtālrunis) izmantošana, esot vannā. Latvijā ir reģistrētas elektrotraumas, ko cilvēks tieši šādos apstākļos guvis – lādētājam pieslēgta ierīce izslīdējusi no rokas un iekritusi ūdenī. Ļoti uzmanīgam jābūt arī, lietojot vai pieslēdzot ūdens apsildes un apgādes iekārtas, piemēram, elektrisko boileru vai ūdenssūkni.

Neizmanto ārā telpām domātas elektroiekārtas

Tikai iekštelpām paredzētās elektroiekārtas (sadzīves elektronika, iekštelpu pagarinātāji, gaismas virtenes u.c.) ir bīstami lietot ārā, jo, ierīcei nonākot saskarē ar mitru vidi, var notikt īssavienojums. Kādos apstākļos ieredzi paredzēts lietot, norāda IP marķējums:

IP20 norāda, ka iekārta ir paredzēta lietošanai tikai sausās telpās, jo iekārtas izolācija nav mitrumizturīga;

IP44 nozīmē, ka iekārta ir paredzēta lietošanai ārā un ir izturīga pret mitrumu un laikapstākļu maiņu, taču nav paredzēta iemērkšanai ūdenī;

IP67 norāda, ka iekārta ir paredzēta lietošanai ārā un ir ūdens un mitruma izturīga.

Ārā ir droši lietot tikai tās ierīces, kas atbilst vismaz marķējumam IP44!

Pērkona negaisa laikā atvieno elektroierīces no rozetes

Jā, tas nav mīts – ja ēka nav aprīkota ar zibens un pārsprieguma aizsardzības sistēmām, negaisa laikā elektroierīces darbināt ir bīstami, un tās ir jāatvieno no rozetes. Tas ir būtiski, jo nav prognozējama zibens izlādes vieta – tā var skart arī dzīvojamās vai biroju ēkas, radot krasu sprieguma paaugstināšanos nama elektrotīklos. No zibens radīta pārsprieguma nereti tiek bojāti televizori, TV dekoderi, datori, apsardzes un ugunsdrošības signalizācijas iekārtas, veļas un trauku mazgājamās mašīnas, kopētāji un cita sadzīves tehnika.

Nelieto un pašrocīgi neremontē bojātu elektrotehniku

Viens no būtiskākajiem ieteikumiem ir nelietot bojātu elektrotehniku, kā arī pašrocīgi to neremontēt. Ikgadējā "Sadales tīkla" organizētā sabiedriskā aptauja "Elektrodrošības indekss" diemžēl liecina, ka bojātas elektroiekārtas ir atrodamas un tiek ikdienā lietotas teju katrā desmitajā Latvijas mājsaimniecībā. Valstī ik gadu reģistrē arī elektrotraumas, kas gūtas, cilvēkam remontējot elektrotīklam pieslēgtu elektroierīci – šāda rīcība diezgan droši beigsies ar smagu elektrotraumu!

Neaizmirsti par elektrodrošu vidi bērniem un atgādini drošības noteikumus

Ik gadu vairāki mazi bērni Latvijā gūst elektrotraumas, diemžēl arī smagas. "Sadales tīkls" aicina vecākus pārliecināties, ka mājoklī ir elektrodroša vide, kā arī nekad neatstāt mazuļus bez uzraudzības. Bērni līdz piecu gadu vecumam visbiežāk elektrotraumas gūst, ievietojot smalkus priekšmetus (naglas, adatas, skrūves u.c.) kontaktligzdās, pieskaroties neizolētiem, bojātiem vadiem vai bojātām elektroierīcēm. Latvijā ir reģistrētas arī vairākas smagas elektrotraumas bērniem, kas ielikuši mutē elektrotīklam pieslēgtas viedierīces lādētāja vadu. Tāpēc, ja īpašumā uzturas mazi bērni, ieteicams padomāt par drošām rozetēm vai uzstādīt kontaktligzdu aizliktņus vai aizsargvākus, kā arī bērnam sasniedzamā vietā nekad neatstāt rozetei pieslēgtas elektroierīces.

Vērtīgs materiāls par elektrodrošību bērnu un jauniešu izglītošanai ir "Sadales tīkla" mācību īsfilma, kas pieejama uzņēmuma sociālajos tīklos, kā arī elektrodrošības resursu vietne arelektribuneriske.lv. Jaunums šajā vietnē ir elektrodrošības spēle bērniem un pusaudžiem – tā ļauj izvēlēties atbilstošu vecuma grupu un pārbaudīt savas zināšanas. Tāpat visu vasaru kino pilsētā "Cinevilla" iespējams apmeklēt sadarbībā ar "Sadales tīklu" izveidoto apskates objektu "Dzīvoklis", kurā, ar mobilo telefonu noskenējot QR kodu, var iemācīties, kā pareizi rīkoties dažādās ar elektrības bīstamību saistītās situācijās.

Esi uzmanīgs elektroapgādes infrastruktūras tuvumā

Gaisvadu elektrolīnijas, transformatoru apakšstacijas, sadalnes un kabeļlīnijas – pa šo elektroapgādes infrastruktūru elektroenerģija nonāk līdz mājoklim, un šo objektu tuvumā jābūt īpaši uzmanīgam. Ir aizliegts kāpt uz transformatoru apakšstaciju vai sadalņu jumtiem, mēģināt tās atvērt vai bojāt. Tāpat svarīgi novērtēt, vai gaisvadu elektrolīnijas nevarētu traucēt aktīvajai atpūtai – jo īpaši tam jāpievērš uzmanība makšķerējot vai, piemēram, rotaļājoties ar gaisa pūķi!


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība PTAC: uzraugiet bērnu, kad tas rotaļājas vai peldas (+VIDEO)

Jāatceras, ka jūra vai upe var būt arī ļoti bīstama.

Sabiedrība Virpuļviesulis sabojājis saules paneļu parku Olaines novadā

Virpuļviesulis sestdien sabojājis "Olaine Logistics Park" saules paneļu parku Olaines novadā.

Sabiedrība Pirmdien gaiss iesils līdz +26 grādiem

Pirmdien gaiss iesils līdz +23…+26 grādiem, bet vietām gaidāms īslaicīgs lietus, aģentūru LETA informēja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā.

Sabiedrība Igaunijas un Latvijas Jūras spēki meklē divus jūrā pazudušus cilvēkus

Igaunijas un Latvijas Jūras spēki meklē divus jūrā pazudušus cilvēkus.

Lasiet arī

Ekonomika Ik gadu uz elektroenerģijas uzskaiti tiks ietaupīti vairāk nekā 11 miljoni eiro

Statistiskā verificēšana ļaus minimizēt izmaksas, jo tiks pārbaudīti tikai atsevišķi skaitītāji, turklāt turpmāk tas notiks retāk.

Ekonomika Gren investēs 200 miljonus eiro reģenerācijas stacijas izveidē Aconē

Enerģētikas uzņēmuma "Gren" grupa līdz 2029.gadam Latvijā plāno investēt 200 miljonus eiro, tostarp reģenerācijas stacijas izveidē Aconē, piektdien preses konferencē sacīja "Gren" grupas biznesa vadītājs Latvijā Andris Vanags.

Ekonomika Saražotās elektroenerģijas daudzums četros mēnešos Latvijā sarucis par 3,5%

Saražotās elektroenerģijas daudzums šogad četros mēnešos Latvijā sarucis par 3,5% salīdzinājumā ar 2023.gada attiecīgo periodu, sasniedzot 3337 gigavatstundu (GWh), liecina pārvaldes sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Ekonomika Elektrības vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā palielinājās par 63%

Elektroenerģijas vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā pieauga par 63% un bija 81,45 eiro par megavatstundu (MWh) jeb 0,08 eiro par kilovatstundu (KWh), aģentūru LETA informēja AS "Latvenergo" pārstāvji.