• Estere,
  • Hermīne
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Valmieras novads sācis cīņu pret latvāņiem (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 10:32, 08.06.2024


Invazīvais augs ir izplatījies pustūkstoš hektāru.


Visās invadētajās platībās izmantojama kombinētā latvāņu ierobežošanas metode - bioloģisko, mehānisko un ķīmisko metožu un paņēmienu kombinācijas.

Valmieras novadā turpinās ierobežošanas pasākumi invazīvās sugas pārstāvim - Sosnovska latvānim. Saskaņā ar Valsts augu aizsardzības dienesta informāciju Valmieras novada teritorijā Sosnovska latvānis (turpmāk - latvānis) izplatījies kopumā gandrīz 500 ha platībā.

Aptuveni 45 ha lielā platībā pašvaldībai piederošos, ar latvāni invadētajos īpašumos šobrīd norisinās latvāņu ierobežošana, šim mērķim atvēlot gandrīz 20 000 EUR. Vienota pieeja pašvaldības īpašumā esošu latvāņu apkarošanā tiek ievērota trešo gadu. Novērots, ka, lai arī uzraugāmās teritorijas platības ziņā vēl samazināt nevar, latvāņu blīvums ir būtiski mazinājies, līdz ar to samazinās arī apkarošanas pasākumu izmaksas uz hektāru.

Valmieras novada pašvaldība atgādina, ka zemes īpašniekam - gan pašvaldībai, gan juridiskām un fiziskām personām, kura apsaimniekotajās zemēs konstatēta latvāņu izplatība, - ir pienākums veikt latvāņu ierobežošanas pasākumus. Visās invadētajās platībās izmantojama kombinētā latvāņu ierobežošanas metode - bioloģisko, mehānisko un ķīmisko metožu un paņēmienu kombinācijas, ievērojot šādus principus:

-ārpus ūdenstilpju un ūdensteču aizsargjoslām primāri ieteicams izmantot ķīmisko ierobežošanas metodi;

-ūdenstilpju un ūdensteču aizsargjoslās veic mehānisku latvāņu ierobežošanu;

-papildus iepriekš ieteiktajām metodēm vēlams izmantot bioloģisko ierobežošanas metodi, invadētajās platībās sējot kultūraugus, kas ir konkurētspējīgi ar latvāni.

Latvāņu ierobežošanas pasākumi jāveic ik gadu, sākot no to veģetācijas sākuma (ap 20.aprīli) līdz to veģetācijas beigām (ap 1.septembri). Pašvaldības invazīvo augu izplatības ierobežošanas ekspertu grupa katru gadu no 25.jūnija līdz 1.septembrim veic ar latvāni invadēto teritoriju monitoringu. Ja tiek konstatēts, ka latvāņu ierobežošana netiek veikta vai tiek veikta neefektīvi, invadēto platību īpašniekam tiek ieteikti labākie risinājumi cīņā ar latvāņiem. Ja pēc 1.septembra tiek konstatēts, ka īpašumā ir izziedējuši latvāņi, zemes īpašnieks vai valdītājs var tikt saukts pie administratīvās atbildības.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Latvijā plāno liegt uzturēties arī Baltkrievijā reģistrētām automašīnām

Tieslietu ministrija (TM) šobrīd izstrādā un iesniegs Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai likumprojektu, lai liegtu Latvijā uzturēties Baltkrievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem, tostarp šķērsot ar šādām automašīnām valsts robežu tranzītā. Jau pašlaik līdzīgs regulējums ieviests attiecībā uz Krievijā reģistrētām automašīnām.

Sabiedrība Rinkēvičs: patiesības mirklis par valdības rīcībspēju gaidāms rudenī

"Patiesības mirklis" par Evikas Siliņas (JV) vadītās valdības rīcībspēju gaidāms pēc vasaras pārtraukuma, pirmdien intervijā TV3 izteicās Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Sabiedrība Vidusskolēni izkrituši galvenokārt matemātikas eksāmenā

Optimālā līmeņa centralizētajā eksāmenā matemātikā 15% minimālo kopvērtējuma slieksni nav sasnieguši ap 2700 vidusskolēnu, liecina Valsts izglītības satura centra (VISC) pirmie provizoriskie rezultāti.

Sabiedrība Demogrāfs Ilmārs Mežs atrisina zemā mūža ilguma mīklu Latvijā (+VIDEO)

1938. gadā īsāks mūžs bija Francijā, Igaunijā, Somijā, Itālijā un Spānijā.

Lasiet arī

Sabiedrība Lielajā Baltezerā centīsies traucēt kormorānu ligzdošanai

Lielajā Baltezerā iecerēts traucēt kormorānu ligzdošanai uz salām, tuvējās pašvaldības informējusi Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

Interesanti fakti Durbes ligzdas jauno jūras ērgli sauks Hugo

Durbes ligzdas jauno jūras ērgli sauks Hugo, noskaidrots Latvijas Dabas fonda (LDF) rīkotajā aptaujā. Aptaujā piedalījās 1732 cilvēki, un ar 556 balsīm uzvarējis vārds Hugo.

Sabiedrība Aicina dot vārdu Durbes ligzdas jaunajam jūras ērglim

Latvijas Dabas fonds (LDF) aicina dot vārdu Durbes ligzdas jaunajam jūras ērglim, kas pagaidām tiek dēvēts par H kungu, liecina LDF tviterī publiskotais aicinājums.

Interesanti fakti Dabas aizsardzības pārvalde aicina brīvprātīgos glābt krupjus

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) jau trešo gadu, īstenojot kampaņu "Misija - Krupis. Izglāb princi!", aicina pieteikties brīvprātīgos krupju glābējus, lai aktīvajā migrācijas laikā noteiktā ceļa posmā palīdzētu krupjiem droši šķērsot brauktuvi.