• Estere,
  • Hermīne
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


KNAB aicina kritiski vērtēt skandalozus audiovizuālus materiālus

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 14:42, 06.06.2024


Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) līdz šim oficiālajā priekšvēlēšanu aģitācijas periodā dziļviltojuma gadījumus nav konstatējis, tomēr aicina iedzīvotājus kritiski vērtēt iespējamus skandalozus audiovizuālus materiālus.


Foto: LETA

Līdz priekšvēlēšanu aģitācijas perioda beigām un Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām atlikušas divas dienas. KNAB brīdina par iespējamību, ka šo dienu laikā sociālajos tīklos varētu tikt izplatīti video, audio vai vizuāli materiāli, kuros skandalozā veidā attēlotas deputātu kandidātiem līdzīgas personas, lai apzināti dezinformētu potenciālos vēlētājus un ietekmētu to viedokli.

Tādējādi KNAB aicina iedzīvotājus pirms vēlēšanām īpaši kritiski uztvert publiskajā telpā pieejamo informāciju un pārliecināties par tās patiesumu.

KNAB potenciālos riskus balsta uz ASV, Polijas, Slovākijas un vairāku citu valstu pieredzi, kur pirms vēlēšanām izmantoti mākslīgā intelekta rīki, lai apzināti maldinātu vēlētājus. Piemēram, pirms Slovākijas parlamenta vēlēšanām sociālajā tīklā "Facebook" tika publicēts audio fails ar mākslīgi atveidotām kādas partijas vadītāja un žurnālista balsīm, kas it kā pārrunāja iespējas, kā vēlēšanās varētu nopirkt balsis.

Savukārt cits piemērs liecina, ka dienā, kad esošais ASV prezidents Džo Baidens paziņoja par kandidēšanu uz otru termiņu, publiskajā telpā izplatījās video, kurā ar mākslīgā intelekta palīdzību tiek paredzēts, cik nežēlīga būs pasaule, ja šī persona tiks pārvēlēta.

Mākslīgā intelekta rīki ļauj veidot video, audio ierakstus un vizuālos attēlus, kuros atspoguļotas deputāta kandidātiem līdzīgas personas patiesībai neatbilstošās un neglaimojošās situācijās. Ievērojot, ka šādu materiālu atbilstību patiesiem notikumiem ir grūti identificēt, KNAB aicina iedzīvotājus skeptiski un kritiski attiekties pret skandaloziem materiāliem, kas īsi pirms vēlēšanām varētu izplatīties sociālajos tīklos.

Ja šādi video, audio un vizuālie materiāli īsi pirms vēlēšanām strauji izplatās sociālajos tīklos, KNAB aicina šo informāciju neizplatīt, pārliecināties par tās patiesumu uzticamos plašsaziņas līdzekļos, kā arī sagaidīt, iespējams, diskreditētās personas komentāru. Tāpat šādos gadījumos KNAB aicina iedzīvotājus stiprināt vecāka gadagājuma cilvēku zināšanas par iespējamo apzināto vēlētāju maldināšanu, izmantojot mākslīgā intelekta radītos rīkus.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Latvijā plāno liegt uzturēties arī Baltkrievijā reģistrētām automašīnām

Tieslietu ministrija (TM) šobrīd izstrādā un iesniegs Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijai likumprojektu, lai liegtu Latvijā uzturēties Baltkrievijā reģistrētiem transportlīdzekļiem, tostarp šķērsot ar šādām automašīnām valsts robežu tranzītā. Jau pašlaik līdzīgs regulējums ieviests attiecībā uz Krievijā reģistrētām automašīnām.

Sabiedrība Rinkēvičs: patiesības mirklis par valdības rīcībspēju gaidāms rudenī

"Patiesības mirklis" par Evikas Siliņas (JV) vadītās valdības rīcībspēju gaidāms pēc vasaras pārtraukuma, pirmdien intervijā TV3 izteicās Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Sabiedrība Vidusskolēni izkrituši galvenokārt matemātikas eksāmenā

Optimālā līmeņa centralizētajā eksāmenā matemātikā 15% minimālo kopvērtējuma slieksni nav sasnieguši ap 2700 vidusskolēnu, liecina Valsts izglītības satura centra (VISC) pirmie provizoriskie rezultāti.

Sabiedrība Demogrāfs Ilmārs Mežs atrisina zemā mūža ilguma mīklu Latvijā (+VIDEO)

1938. gadā īsāks mūžs bija Francijā, Igaunijā, Somijā, Itālijā un Spānijā.

Lasiet arī

Kriminālziņas 400 eiro un alkohola pudeli par psihiatrijas diagnožu noteikšanu

Noziedzīgo darbību rezultātā divi pacienti saņēma atzinumus par atbrīvojumu no valsts valodas prasmes pārbaudes veselības stāvokļa dēļ.

Sabiedrība Vismaz 150 kandidāti vēlas kļūt par KNAB slepenajiem darbiniekiem

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) novēro augstu atsaucību uz KNAB pirmoreiz izsludināto publisko aicinājumu pievienoties komandai operatīvos darbiniekus, aģentūra LETA uzzināja KNAB.

Kriminālziņas KNAB šogad 81 reizi sodījis vai aizrādījis amatpersonām par interešu konfliktiem

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šogad 81 reizi sodījis vai aizrādījis amatpersonām par likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" pārkāpumiem, liecina aģentūras LETA apkopotā KNAB informācija.

Kriminālziņas KNAB: Pieaug iedzīvotāju izpratne par trauksmes celšanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) aizvien biežāk saņem saturiski kvalitatīvus ziņojumus, kuros iedzīvotāji informē par iespējamām darba vietās novērotajām pretlikumībām, kas norāda uz iedzīvotāju izpratnes palielināšanos par Trauksmes celšanas likuma mērķi un trauksmes cēlēja ziņojuma būtību, aģentūrai LETA pavēstīja KNAB pārstāvji.