• Baņuta,
  • Vilija,
  • Vits,
  • Žermēna
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Rīgas pašvaldība veica valstspilsētas teritorijas lāzerskenēšanu (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
VS.LV 16:17, 28.05.2024


Kombinētais blīvums uz zemes var sasniegt pat 300 punktus uz vienu kvadrātmetru.


Kartē atspoguļoti 17 dažādu kategoriju objekti jeb klases.

Papildinot ģeotelpisko datu portāla "GEO RĪGA" (georiga.lv) 3D produktu klāstu, Rīgas pašvaldība izstrādājusi augstas detalizācijas Rīgas vēsturiskā centra un tā aizsargzonas un 13 apbūves aizsardzības teritoriju LIDAR punktu mākoni. Kartē no jebkuras perspektīvas var apskatīt ēkas un citus pilsētvidē esošos objektus trīs dimensijās (3D).

LIDAR (light detection and ranging) ir tālizpētes tehnoloģija informācijas iegūšanai par objektiem, kas izmanto lāzera gaismu, lai mērītu attālumu līdz tiem. Iegūtie dati rada precīzu trīsdimensiju informāciju par objektiem un to virsmām. Pateicoties tās efektivitātei, lāzerskenēšana ir kļuvusi par alternatīvu tradicionālām mērniecības metodēm.

Dati Rīgas punktu mākoņa izstrādei iegūti 2022.gada augustā, veicot lāzerskenēšanu no gaisa, bet Vecpilsētā lāzerskenēšana veikta arī no zemes. Katru objektu raksturo vairāki simti un tūkstoši punktu, kur katram punktam ir noteiktas gan precīzas koordinātas, gan augstums virs jūras līmeņa. Atklātā un neaizsegtā teritorijā punktu kombinētais blīvums uz zemes var sasniegt pat 300 punktus uz vienu kvadrātmetru. Tik augstus detalizācijas mērījumus eksperti visā pasaulē atzīst par unikālu datu avotu.

Punktu mākonis trijās dimensijās apspoguļo ne tikai ēkas, bet arī visus citus lāzerskenēšanas laikā iegūtos pilsētvides objektus. Kopumā kartē atspoguļoti 17 dažādu kategoriju objekti jeb klases un katrai no tām piešķirta unikāla krāsa. Kartē var apskatīties punktu mākoni zemes virsmai, dažāda veida apstādījumiem un kokiem, jumtiem, ēku sienām un būvdetaļām, ceļiem, ietvēm, veloceliņiem, sliedēm, tiltiem, stabiem, vadiem, ūdens virsmām u.c. ielu infrastruktūras objektiem. Pēc nepieciešamības katru objektu klasi kartē var ērti pieslēgt vai atslēgt.

Šos datus visbiežāk izmanto būvniecības nozares speciālisti, piemēram, ēku projektēšanai, modelēšanai, renovācijas plānošanai. Arhitekti, kuri projektē ēku fasādes, kartē var noteikt pilsētvidē esošo ēku ģeometriju, ēku fasāžu reljefu un augstumus. Tāpat ar punktu mākoņa palīdzību var aprēķināt būvniecībai nepieciešamo būvmateriālu apjomu. Ņemot vērā, ka lāzerskenēšanas laikā fiksēti arī apstādījumi un koki, ar to var noteikt, kuru koku vainagi ir jākopj. Datus var izmantot hidroloģisko procesu izpētei, plūdu modelēšanai, kā arī lai noteiktu gaisvadu, stabu un tiltu augstumu, kas var noderēt, piemēram, plānojot preču piegādes ar kravas transpotlīdzekļiem.

Izmantojot datus projektēšanai, svarīgi pārliecināties par datu aktualitāti, jo gadījumos, kad pēc lāzerskenēšanas darbu veikšanas apvidū notikušas izmaiņas, lāzerskenēšanas dati var nesakrist ar situāciju šajā vietā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība LVC: Būvdarbi notiek 75 valsts autoceļu posmos

Visos valsts reģionos rit aktīva ceļu būvdarbu sezona un autovadītājiem ir jārēķinās ar satiksmes ierobežojumiem un papildu laiku ceļā 75 valsts autoceļu posmos, aģentūru LETA informēja VSIA "Latvijas valsts ceļi" (LVC).

Sabiedrība Ventspils novada Vārves pagastā notiks jūras desanta izsēšanās operācija

Starptautiskajās militārajās mācībās "Baltops 24", kurās Latvijas teritorijā piedalās aptuveni 1500 Latvijas un sabiedroto karavīru, plānota arī jūras desanta izsēšanās Ventspils novadā, aģentūru LETA informēja Nacionālie bruņotie spēki.

Sabiedrība Piektdien austrumu un centrālajos novados gaidāms lietus

Piektdien daudzviet Latgalē, Sēlijā un Vidzemē, kā arī vietām Zemgalē gaidāms lietus, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Saeima atsakās no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, atsakoties no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas.

Lasiet arī

Sabiedrība Baklāni-Ansbergu neievēlē par Rīgas izpilddirektora vietnieci

Rīgas domes deputātu vairākums trešdien neatbalstīja bijušās Valsts vides dienesta (VVD) vadītājas Elitas Baklānes-Ansbergas apstiprināšanu pilsētas izpilddirektora vietnieka amatā, lai arī viņa bija uzvarējusi pašvaldības izsludinātajā konkursā.

Sabiedrība Plāno atjaunot segumu 19 ielu posmos

Rīgas dome šim nolūkam tērēs līdz 10,3 miljoniem eiro.

Sabiedrība Pēc ziemas sakopti 99% Rīgas ielu brauktuvju

Rīgas ielās turpinās smilšu savākšana pēc ziemas sezonas, un kopumā esot sakopti 99% brauktuvju, informēja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļa.

Sabiedrība Ķirsis ierosina atrast citu vietu Lucavsalas mazdārziņu lietotājiem

Līdz ar plāniem Lucavsalā būvēt jaunu futbola stadionu nākotnē varētu notikt sarunas par kādas citas vietas ierādīšanu cilvēkiem, kuri izmanto Lucavsalas mazdārziņus, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" pieļāva Rīgas domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis (JV).