Lielajā Baltezerā centīsies traucēt kormorānu ligzdošanai

Sabiedrība
LETA 20:46, 07.04.2024 0

Lielajā Baltezerā iecerēts traucēt kormorānu ligzdošanai uz salām, tuvējās pašvaldības informējusi Dabas aizsardzības pārvalde (DAP).

 
Foto: LETA

Saskaņā ar DAP informāciju, sešas Lielā Baltezera salas jeb dabas liegums "Lielā Baltezera salas" atrodas Eiropas nozīmes aizsargājamā dabas teritorijā "Natura 2000".

Liepu salā un pārējās salās kormorānu jeb jūraskraukļu dēļ bojā iet dabas vērtības, bet ezera piekrastē esošo māju iedzīvotāji regulāri sūdzas par putnu radītajām neērtībām un uz salām bojā ejošajiem kokiem.

Lai nezaudētu dabas lieguma dabas vērtības, samazinātu jūraskraukļu radīto traucējumu arī iedzīvotājiem, konsultējoties ar ornitologiem, Ādažu un Ropažu pašvaldībām un citām ieinteresētajām pusēm, Dabas aizsardzības pārvalde pieņēmusi lēmumu ļaut no 1.aprīļa līdz 31.jūlijam veikt jūraskraukļu regulāru traucēšanu. Tāpat atļauts nogalināt ne vairāk par 20 jūraskraukļiem.

Neveicot šīs darbības pavasarī, neesot iespējams saglabāt "Natura 2000" teritorijas dabas vērtības, kuru aizsardzībai tā izveidota.

Sākotnēji kormorāni, kas ligzdas vij koku zaros, apdzīvoja Mazo salu. Līdz ar kolonijas pieaugumu šajā vietā, uz salas bojā gāja koki un tā kļuva ligzdošanai nepiemērota. Koku bojāeju izraisa putnu ekskrementi, kas satur daudz fosfora un slāpekļa.

Pēc Mazās salas "iznīcināšanas" kormorāni pārcēlās uz Liepu salu. Ornitologi kormorānu kolonijas lielumu Baltezerā lēš ap 100 ligzdu.

Šāda izmēra kolonija, kas koncentrējas vienā vietā, tuvā nākotnē var pilnībā iznīcināt salas meža veģetāciju, kā to rāda Mazās salas piemērs. Diemžēl arī Liepu salā lakstaugu stāvā jau konstatētas laukumveida platības, kur tipiskās meža zemsedzes vairs nav, tāpat daļa ligzdu koku ir ar skrajiem vainagiem, kas norāda uz to stāvokļa pasliktināšanos.

Kolonijas traucēšana ligzdošanas laikā palīdzētu novērst tās palielināšanos un risku, ka arī Liepu salā esošās mežaudzes ies bojā.

Jūraskraukļu populācijas gan Latvijā, gan Eiropā pašlaik esot stabilas un tām nedraudot izzušana. Latvijā kopumā ir novērtēti 2600 - 3100 ligzdojoši pāri, kas ir stabila populācija īstermiņā, savukārt ilgtermiņa populācijas tendence ir pieaugoša. Tādēļ jūraskraukļu ieguve un traucēšana, lai aizsargātu faunu un floru, ir pieļaujama, vērtē DAP.

Uzturoties kādā vietā ilglaicīgi un lielā skaitā, kormorāni izēd tuvumā esošās ūdenstilpes zivis, bet to apmešanās vietā putnu izdalīto skābju dēļ iet bojā apkārtnes koki. Lielā Baltezera salas ir īpaši aizsargājama dabas teritorija, dabas liegums, "Natura 2000" teritorija, līdz ar to lēmumiem par dabas vērtību un kormorānu kolonijas atrašanos tajās ir jābūt rūpīgi izsvērtiem un vērstiem uz to, ka aizsardzības prioritāte tiek ievērota. Šajā gadījumā aizsardzības prioritāte ir meža biotopi.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Gauss patlaban nesaredz darba vai biznesa iespējas Latvijā

Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" līdzšinējais valdes priekšsēdētājs Martins Gauss, kurš pirmdien, 7.aprīlī, tika atlaists no amata, patlaban nesaredz darba vai biznesa iespējas Latvijā, aģentūrai LETA sacīja Gauss.

Sabiedrība Šajā nedēļas nogalē Ventspilī darbu sāks valstī modernākais veloparks (+VIDEO)

Pēc paraugdemonstrējumiem trase būs atvērta ikvienam interesentam.

Sabiedrība Latvijā elektroskrejriteņiem no jūlija būs nepieciešama OCTA

Sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku obligātās civiltiesiskās atbildības (OCTA) apdrošināšanas polise no šā gada 1.jūlija būs nepieciešama arī elektroskrejriteņiem, informēja Satiksmes ministrijā (SM).

Lasiet arī

Sabiedrība Par 2025.gada dzīvnieku izvēlēts ezis

Par Latvijas Nacionālā dabas muzeja 180.jubilejas gada dzīvnieku izvēlēts ezis, šodien izziņoja muzejā.

Sabiedrība Dabas muzejs šonedēļ nosauks 2025.gada dzīvnieku

Trešdien, 8.janvārī, plkst.10 Latvijas Nacionālajā dabas muzejs paziņos 2025.gada dzīvnieku un atklās tam veltītu stendu.

Interesanti fakti Par 2025.gada kukaini izvēlēts jāņtārpiņš

Šogad Latvijas Entomoloģijas biedrība (LEB) par 2025.gada kukaini ievēlējusi jāņtārpiņu, tādējādi vēršot uzmanību gan uz dabas fenomenu - bioluminiscenci, gan uz šo sugu šķietami arvien retāku sastopamību, liecina informācija LEB mājaslapā.

Interesanti fakti Par 2025.gada putnu izvēlas mājas strazdu

Pievēršoties putnu ligzdošanas un migrācijas paradumu izpētei, Latvijas Ornitoloģijas biedrība (LOB) par 2025.gada putnu izvēlējusies mājas strazdu (Sturnus vulgaris).