Visauglīgāk LU strādā fizikas un astronomijas jomā (+VIDEO)

Sabiedrība
VS.LV 17:16, 12.03.2024 0

"Vairums no realizētiem pētījumiem ir starptautiski augstu novērtēti", - pauž prorektors.

 

Latvijas Universitāte sasniegusi līdz šim lielāko zinātnisko publikāciju apjomu, kas ir unikāls ne vien universitātes, bet arī visu Latvijas zinātnisko institūciju vidū, liecina zinātnisko publikāciju bibliogrāfiskās un citēšanas informācijas datubāze “Scopus”. Apkopotie dati liecina – kopš 2017. gada LU pētnieku publikāciju un citējamības apjoms arvien pieaudzis: no 646 publikācijām 2017. gadā līdz 1098 publikācijām 2023. gadā. Turklāt pēdējos trīs gadus publikāciju skaits pārsniedz tūkstoti.

Augstvērtīgākās zinātniskās publikācijas, kuras ir pirmā un otrā kvartilē, LU pērn bijis vairāk nekā puse – 728. Arī augstvērtīgo publikāciju skaits ir dubultojies pēdējo četru gadu laikā – 2019. gadā LU bija 363 publikācijas. Tas ir rādītājs, pēc kura LU strauji tuvojas 350 labākajām universitātēm pasaulē.

“Mēs pamatoti lepojamies, ka vairums no LU realizētiem pētījumiem ir starptautiski augstu novērtēti, un pirmo divu nozīmīguma kvartiļu žurnālos mums ir vairāk rakstu nekā kaimiņvalstu universitātēs,” norāda LU prorektors dabas, tehnoloģiju un medicīnas zinātņu jomā Valdis Segliņš.

Visvairāk publikāciju bija fizikā un astronomijā, materiālu zinātnē un inženierzinātnēs. Ražīgākie publikāciju autori – LU Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks Anatolijs Popovs un Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūta direktors Mārcis Leja. Pētījumu rezultātu publicēšana zinātniskajos žurnālos ir neatņemama pētnieka profesionālās darbības sastāvdaļa. Zinātnisks pētījums ir paveikts un sekmīgs tikai tad, ja tā rezultāti ir publicēti. Nozīmīgs ir publikāciju veids un žurnāla kvalitāte starptautiskā vērtējumā ar noteiktu indeksu un piederību citējamības kvartilēm. Tas nošķir lokālpublikācijas un vietējās ziņas no pasaules zinātnes tribīnes. Žurnālu un citu izdevumu veidotājiem (redakcijām, izdevniecībām, apgādiem u.c.) ir jāizpilda konkrēti kritēriji, lai izdevumi tiktu iekļauti un indeksēti datubāzē “Scopus”.

“Scopus” ir izdevniecības “Elsevier” daudznozaru zinātnisko publikāciju bibliogrāfiskās un citēšanas informācijas datubāze, kas satur ierakstus par vairāk nekā 21 000 žurnāliem, 86 000 e-grāmatām un 6,8 miljoniem konferenču materiālu, 16,5 miljoniem zinātnisko publikāciju, 134 miljoniem citējamību, kā arī 27 miljoniem patentu. Scopus pieejami arī rakstu kopsavilkumi un iespēja lejupielādēt rakstu pilnos tekstus no izdevēju pilnteksta datubāzēm, piemēram, “ScienceDirect”, “SAGE Journals” un citām.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Latviju būs jāpamet 841 Krievijas pilsonim

Beidzies pastāvīgās uzturēšanās atļauju derīguma termiņš 841 Krievijas pilsonim, kuri nav pieteikušies Eiropas Savienības (ES) pastāvīgā iedzīvotāja statusam, aģentūru LETA informēja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē.

Sabiedrība Latvijā pērn radīti vairāk nekā 269 000 tonnu pārtikas atkritumu

Latvijā pagājušajā gadā radīti vairāk nekā 269 000 tonnu pārtikas atkritumu, informēja Klimata un enerģētikas ministrijā (KEM).

Sabiedrība Ārzemju studentiem piešķirta 101 Latvijas valsts stipendija

Pagājušajā akadēmiskajā gadā ārzemju studentiem piešķirta 101 Latvijas valsts stipendija, liecina Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) publicētais gada pārskats.

Sabiedrība Stiprā lietus dēļ Rīgā applūdušas vairākas ielas

Stiprā lietus dēļ ceturtdienas pēcpusdienā Rīgā applūdušas vairākas ielas, apstiprināja Rīgas domē.

Lasiet arī

Interesanti fakti Zinātnieks apšauba pasaules gala iespējamību tuvāko 10 gadu laikā

Kanādas zinātnieks, ekoloģijas un politikas pētnieks Vaclavs Smils uzskata, ka apokaliptiski pareģojumi par pasaules galu tuvāko desmit gadu laikā nav pamatoti. Savus secinājumus viņš izklāstījis grāmatā “Kā pasaule patiesībā darbojas” (How the World Really Works).

Interesanti fakti Zinātnieki pirmo reizi laboratorijā izaudzējuši cilvēka zobu

Zinātniekiem pirmo reizi izdevies izaudzēt cilvēka zobu laboratorijas apstākļos – tas ir revolucionārs sasniegums, kas nākotnē var pilnībā mainīt pieeju zobu aizvietošanai. Par to ziņo The Telegraph.

Sabiedrība Ar zinātni saskārušās trīs ceturtdaļas Latvijas iedzīvotāju (+VIDEO)

"Tā ir daļa no sabiedrības dzīves un tās izgudrojumi ir ieausti mūsu ikdienā".

Interesanti fakti Atklāta Arābijas tuksneša senā pagātne

Jauns pētījums, kas publicēts žurnālā Nature, atklāj pārsteidzošu faktu: Arābijas pussalas un Sahāras tuksneši ne vienmēr bijuši tik sausas un tukšas vietas, kā redzams šodien. Izrādās, pēdējo 7 miljonu gadu laikā reģionā vairākkārt valdījuši mitri klimatiskie periodi – Arābijas tuksnesis tad pārvērtās par zaļojošu ainavu ar upēm un ezeriem.