• Akvelīna,
  • Ernestīne,
  • Ingmārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pieaug nepietiekamu valsts valodas zināšanu dēļ atbrīvoto skolotāju skaits

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 10:51, 12.03.2024


Nepietiekamu valsts valodas zināšanu dēļ kopš šī mācību gada sākuma no amata pienākumu pildīšanas atbrīvoti jau 45 pedagogi, liecina Izglītības kvalitātes valsts dienesta (IKVD) apkopotā informācija.2023.gada nogalē IKVD ziņoja par 29 skolotājiem, kas atbrīvoti no amata pienākumu pildīšanas nepietiekamu valsts valodas zināšanu dēļ.

Valsts valodas centrs (VVC) kopumā konstatējis nepietiekamas valsts valodas zināšanas 87 pedagogiem. No tiem 30 atrodas pārejošā darba nespējā, septiņi ir atstādināti, bet pieci nokārtojuši valsts valodas prasmes pārbaudījumu.

Nepietiekamas valsts valodas zināšanas konstatētas kopumā 20 bērnudārzos, 11 vispārējās izglītības iestādēs, divās sporta skolās, kā arī vienā speciālās izglītības iestādē, vienā tehnikumā un vienā koledžā.

No 2023.gada 1.septembra līdz 2024.gada 29.februārim IKVD izvērtējis kopumā 134 izglītības iestāžu darbību vienotas skolas pieejas ieviešanā. Vairāk nekā pusē izvērtēto skolu pāreja uz mācībām valsts valodā notiek labi vai ļoti labi.

Palielinājies to skolu skolu skaits, kurās pieejas ieviešana notiek labi, secinājis IKVD. Nedaudz pieaudzis arī to skolu skaits, kurās vadītāja profesionālā darbība vienotas skolas pieejas ieviešanā novērtēta ar "ļoti labi" un "izcili". Tomēr joprojām ir skolas, kurās mācību stundu vērošanā radušās aizdomas par iespējamām nepietiekamām pedagoga valsts valodas zināšanām.

Apmeklējuma dienā 96,5% no visām izglītības iestādēm mācības notika latviešu valodā atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Četrās izglītības iestādēs mācības faktiski nenotiek latviešu valodā, no tām trīs atrodas Rīgā, bet viena - Rēzeknē.

11 izglītības iestādēs mācību stundu vērošanā konstatēti pedagogi, kuru latviešu valodas zināšanas varētu būt nepietiekamas. Astoņas izglītības iestādes atrodas Rīgā, savukārt Liepājā, Krāslavā un Daugavpilī - pa vienai izglītības iestādei. Informācija par šiem pedagogiem nodota VVC.

Mācību procesu un attiecīgi vienotas skolas pieejas ieviešanu ietekmē arī ilgstošas pedagogu vakances, norāda IKVD. Tādas konstatētas 32% izvērtēto izglītības iestāžu.

Mācību stundu vērošanā secināts, ka 22% izglītības iestāžu 1., 4. un 7. klasēs ir izglītojamie, kuru latviešu valodas prasmes ir nepietiekamas, lai viņi varētu pilnvērtīgi iesaistīties izglītības procesā latviešu valodā.

Izglītības iestādēm ir jāpilnveido komunikācija ar vecākiem par krīzes situāciju risināšanu gadījumos, kad skolēniem ir grūtības apgūt izglītības saturu sliktu valodas zināšanu dēļ. Uzdevums pilnveidot komunikāciju dots 46% izglītības iestādēm.

IKVD aicina vecākiem izskaidrot, kādēļ mācību stundu laikā nesaprotamā mācību satura tulkošana nav efektīva un ieteicama. Tā vietā būtu jāizmanto citas pedagoģiskās metodes, lai skolēns saprastu uzdoto. Izglītības vadītājam arī jānodrošina, ka pedagogu formālā saziņa darba jautājumos un darba laikā pilnībā notiek latviešu valodā.

Izvērtējums veikts Daugavpils, Rīgas, Jelgavas, Jēkabpils, Jūrmalas, Liepājas, Rēzeknes, Ventspils izglītības iestādēs, kā arī Augšdaugavas, Jelgavas, Krāslavas, Līvānu, Ludzas, Ogres, Olaines, Rēzeknes, Ropažu, Valmieras, Viļānu, Jēkabpils, Ķekavas, Aizkraukles un Ādažu novadu izglītības iestādēs.

Šajā mācību gadā Latvijas mazākumtautību skolu vispārējās izglītības pamatizglītības programmās sākās pāreja uz mācībām tikai latviešu valodā, reformā pirmās iesaistot 1., 4. un 7.klases.

Ar nākamo mācību gadu mācības tikai latviešu valodā tiks īstenotas arī 2., 5. un 8.klasēs, savukārt ar 2025.gada 1.septembri - 3., 6. un 9.klasēs.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība LIZDA piketēs pret IZM piedāvājumu pedagogu darba slodžu balansēšanai

Pie valdības ēkas šodien plkst.11 notiks Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) rīkotais izglītības nozares darbinieku pikets, kurā arodbiedrība paudīs iebildumus pret Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) piedāvājumu pedagogu darba slodžu balansēšanai, aģentūru LETA informēja arodbiedrība.

Sabiedrība Otrdien vietām valsts dienvidos gaidāms pērkona negaiss

Otrdien Latvijas lielākajā daļā būs sauss laiks, bet vietām valsts dienvidos izaugs lietus un negaisa mākoņi, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība VDD regulāri pilnveido rīcības plānus valsts augstāko amatpersonu aizsardzībai

Ņemot vērā pašreizējo ģeopolitisko situāciju un riskus, Valsts drošības dienests (VDD) regulāri pilnveido rīcības plānus valsts augstāko amatpersonu aizsardzībai, aģentūrai LETA atzina dienestā, komentējot, vai ir izdarījis kādus secinājumus pēc Slovākijas premjera Roberta Fico sašaušanas.

Sabiedrība Nedēļas otrajā pusē gaiss sakarsīs līdz +28 grādiem

Šonedēļ Latvijā gaidāms pārsvarā saulains laiks, nedēļas otrajā pusē gaisa temperatūra pakāpsies līdz +28 grādiem, liecina jaunākās prognozes.

Lasiet arī

Sabiedrība Plāno iespēju atteikties no krievu valodas apguves jau šovasar

Izglītības iestādes vadītājam par skolēna atteikšanos no krievu valodas kā otrās svešvalodas apguves būs jāinformē izglītības iestādes dibinātājs, kura pienākums būs jau no nākamā mācību gada sākuma nodrošināt citas svešvalodas apguvi.

Sabiedrība Seksuālā izglītība Saeimā: erekcija un slapji sapņi (+VIDEO)

Par skolas partneriem kļūs aktīvisti no nevalstiskajām organizācijām, piemēram, "Papardes zieds".

Sabiedrība Kas jādara, lai Jūsu bērns mācītos Jūrmalā (+VIDEO)

Iesniegumu var iesniegt klātienē vai elektroniski.

Sabiedrība Pēc emocionālām debatēm Jūrmalas dome nolemj reorganizēt divas skolas

Pēc emocionālām debatēm Jūrmalas dome ceturtdien pieņēma lēmumu reorganizēt Jaundubultu pamatskolu un Pumpuru vidusskolu, izveidojot jaunu Pumpuru vidusskolu.