• Bārbala,
  • Līksma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kalvāns: Iespējami drīzāk vajadzīga skaidrība par skolu tīkla reformu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 09:51, 05.03.2024


Skolu tīkla reforma ir pārāk ilgi novilkta garumā, un skaidrība šajos jautājumos vajadzīga iespējami drīzāk, pretējā gadījumā pašvaldības nav ieinteresētas pieņemt lēmumus, bet tā vietā vienkārši nogaida, lai redzētu, kas būs tālāk, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" pauda Latvijas Izglītības vadītāju asociācijas (LIVA) prezidents, Siguldas valsts ģimnāzijas direktors Rūdolfs Kalvāns.


Foto: LETA

Pašreizējo skolu tīkla reformas procesu viņš raksturoja ar vārdiem "jo tu dziļāk mežā ej, jo tur kļūst tumšāks". Kalvāns arī pauda sarūgtinājumu par otrā piedāvātā skolu finansēšanas modeļa potenciāli negatīvo ietekmi uz lielākajām skolām, proti, tām finansējums, salīdzinot ar pašreizējo situāciju, samazinātos proporcionāli iestādes lielumam. Ievērojama daļa šī samazinājuma būtu uz iestādes administrācijas rēķina.

"Lūk, tas gan mūs, direktoru saimi, satrauc. (..) Mēs esam ļoti bažīgi, kāpēc mēs šobrīd redzam mīnusus attiecībā pret esošo tieši administrācijas daļai - vietniekiem un direktoram," sacīja LIVA prezidents, atgādinot, ka viņa vadītā asociācija iestājas tieši par spēcīgām skolu vadības komandām, tajā skaitā par direktoru un vietnieku algām, jo no jaudīgiem un motivētiem skolu priekšstāvjiem arī ļoti esot atkarīga iestādes attīstība.

Kopumā gan Kalvāns vairākkārt iezīmēja gan paša, gan kolēģu neapmierinātību ar skolu tīkla un finansējuma sadales reformu gauso gaitu, un uzsvēra, ka tai ir jāvirzās uz priekšu ātrāk.

"Jābeidz tik politizēti apspriest kaut kādas dzīves ainiņas šurpu turpu. Ļoti pārsteidzoša ir šī tēze par [reformas gala termiņa atlikšanu uz] 2026.gadu. (..) Kaut kā viss tā ļoti smagi iet, tāpēc es teiktu, ka ir jāpārskata visi šie plāni un jāiet uz priekšu ar 2025.gada 1.septembri," uzskata LIVA prezidents.

Viņš vēloties, lai koalīcija savā starpā ļoti ātri atrisinātu visas nesaskaņas un nonāktu pie skaidrības, lai izpildvara varētu sākt strādāt ar konkrēta normatīvā regulējuma izstrādi. Šajā kontekstā LIVA pats galvenais esot panākt vienotu izpratni par to, kas ir skolotāja slodze - 40 vai 36 stundas nedēļā -, kā tā sadalās un kādas būs reālās pilnvaras skolas direktoram lemt par pedagoga slodzi.

Vaicāts, ko politiķu vilcināšanās ar skolu tīkla reformu nozīmē skolām, Kalvāns atbildēja, ka vidējām un lielām skolām tas neko daudz nemaina, bet nelielākām skolām ir ļoti liela neskaidrība - cirkulē dažādas runas un baumas, uz visa šī fona parādās grūtības piesaistīt skolotājus, arī vecāki kļūst nervozi, jo nevienam nav skaidrības par nākotni.

"Tāda vilkšana garumā arī neveicina pašvaldību lēmumus, tās nogaida, gaida Ministru kabineta lēmumu, Ministru kabineta noteikumu projektu, gaida, kas ar tiem fondiem, kuriem būs tas zaļais koridors - būs, nebūs... Vēl notiek diskusijas? Nu tad visi gaida. 1.marts garām, tie, kas lēmumus nepieņēma, tagad gaida maiju," lielo vilcināšanos raksturoja Kalvāns.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Čakšas ienākumi pērn palielinājušies par 71 439 eiro

Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša (JV) pērn guvusi ienākumus 112 503 eiro apmērā, kas ir par 71 439 eiro vairāk nekā gadu iepriekš, kad viņa pamatā strādāja par Saeimas deputāti, liecina valsts amatpersonas iesniegtā deklarācija par 2023.gadu.

Sabiedrība Tiesu ekspertīžu iestāžu reformu piedāvā atlikt vai vispār apturēt

Tieslietu ministrija (TM) piedāvā tiesu ekspertīžu iestāžu reformu atlikt līdz 2027.gada beigām vai apturēt to vispār, jo atbildīgās ministrijas nespēj vienoties par risinājumiem, attiecīgi 2024.gadā neizdosies iekļauties termiņos un īstenot iepriekš plānotos uzdevumus, liecina TM sagatavotā prezentācija Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijai.

Sabiedrība Rinkēvičs: konkurss uz LIAA direktora amatu noslēdzās mazliet jocīgi

Konkurss uz Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) direktora amatu noslēdzās "mazliet jocīgi", šādu vērtējumu trešdien pēc tikšanās ar premjeri Eviku Siliņu (JV) žurnālistiem pauda Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs.

Sabiedrība Valsts valodas eksāmens varētu būt jākārto vēl 3100 Krievijas pilsoņiem

Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus Imigrācijas likumā, ar kuriem valsts valodas zināšanu prasību plānots piemērot vēl papildu dažiem tūkstošiem Krievijas pilsoņu.

Lasiet arī

Sabiedrība Priekules bērni vēlas pilī saglabāt unikālo skolu (+VIDEO)

Kā alternatīvu bērni tiek aicināti ceļot 20 km, lai mācītos.

Kultūra Latvijas skolotāji aicināti uz bezmaksas apmācībām laikmetīgajā mākslā (+VIDEO)

Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs ir sistemātiski strādājis pie izglītības programmu veidošanas bērnu un jauniešu auditorijai.

Sabiedrība Siliņa par skolu tīklu: Jebkuras pārmaiņas ir grūtas

Jebkuras pārmaiņas ir grūtas, tās nāk ar pretestību, intervijā TV3 raidījumam "Rīta panorāma" teica Ministru prezidente Evika Siliņa (JV), runājot par skolu tīkla reorganizāciju.

Sabiedrība Deputāti lūdz skaidrot iecerēto skolu tīkla optimizācijas procesu

Partijas "Latvija pirmajā vietā" (LPV) Saeimas frakcijas deputāti ir vērušies pie izglītības un zinātnes ministres Andas Čakšas (JV) ar lūgumu skaidrot iecerēto skolu tīkla optimizācijas procesu.