• Anvars,
  • Oskars,
  • Ritvars
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Sabiedrība latviešu valodas lietojumu medijos vērtē kā kvalitatīvu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 11:52, 22.01.2024


Sabiedrības skatījumā latviešu valodas lietojums Latvijas medijos kopumā ir pareizs, saprotams, pilnvērtīgs un kvalitatīvs, pauda Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes pārstāvji, komentējot jaunāko "Latvijas Fakti" pētījumu par latviešu valodas lietojumu un kvalitāti elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos un interneta vietnēs.


Foto: pixabay

Latviešu valodas kvalitāte un lietojums 10 punktu skalā visaugstāk novērtēts sabiedriskā radio programmās: Latvijas Radio 1 (8,9 punkti), Latvijas Radio 2 (8,9 punkti) un Latvijas Radio 3 (8,8 punkti). Zemāk novērtēti Latvijas Radio 5 un Latvijas Radio 6.

Pozitīvi latviešu valodas lietojums vērtēts arī sabiedriskās televīzijas programmās LTV1 (8,7 punkti) un LTV7 (8,6 punkti), kā arī TV3 (8,5 punkti). Zemāku vērtējumu saņēmušas programmas "TV3 Life" un "360 TV".

Latviešu valodas kvalitāte interneta medijos novērtēta ievērojami kritiskāk nekā televīzijas un radio programmās. Interneta vietnēs iedzīvotāji biežāk nekā tradicionālajos medijos saskārušies ar dažādām valodas stila un pareizrakstības kļūdām, neveikliem tulkojumiem un līdzīgām nekvalitatīvas valodas izpausmēm. Desmit punktu skalā visaugstāk - ar 8,3 punktiem - novērtēts sabiedrisko mediju vienotais ziņu portāls "Lsm.lv". Tam seko "Retv.lv" ar 7,6 punktiem un "TV3 Play" ar 7,8 punktiem.

Absolūtais vairums - 91% aptaujas dalībnieku - ir svarīgs pareizs un saprotams latviešu valodas lietojums ziņu un informatīvi analītiskajā saturā. Savukārt 85% aptaujāto norādījuši, ka žurnālistu valodai šajos raidījumos ir jābūt arī viegli uztveramai.

Pērn kopumā nedaudz retāk tika minēta bieža saskare ar dažādiem negatīviem valodas lietojuma gadījumiem. Kā visbiežāk novērotās negācijas minēti anglicismi - Latvijas mediju saturā tos ievērojuši 74% aptaujas dalībnieku, liekvārdību pamanījuši 64%, ar sarežģītu valodu un pārāk daudz svešvārdiem saskārušies 62% aptaujas dalībnieku.

Salīdzinājumā ar 2022.g. aptaujas rezultātiem, pērn nedaudz palielinājies to respondentu skaits, kuri lieto subtitrus un valodas celiņu (ierunātu tulkojumu). Skatoties TV programmas svešvalodā, subtitrus pārsvarā lieto 23% aptaujāto, savukārt valodas celiņam latviešu valodā priekšroku dod 11%. Skatoties filmas un seriālus svešvalodā, subtitrus izmanto 43%, savukārt valodas celiņu - 42% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju.

Vairāk nekā trešdaļa jeb 39% aptaujas dalībnieku ir pamanījuši mākslīgā intelekta klātbūtni valodas celiņos, un pārliecinošs vairākums no viņiem norādījuši uz atšķirībām starp tradicionāli veidotu valodas celiņu (cilvēka ierunāts vai dublēts) un mākslīgā intelekta veidotu valodas celiņu (dažādi tehnoloģiski risinājumi), kā arī ir pamanījuši kļūdas mākslīgā intelekta latviešu valodā.

Pētījumā tika aptaujāts 1041 Latvijas pastāvīgais iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 74 gadiem, kurš lieto medijus latviešu valodā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Pirmdien debesīs būs mainīgs mākoņu daudzums

Dienā mākoņu daudzums debesīs būs mainīgs, dienvidrietumu rajonos veidosies pērkona negaisa mākoņi, kas nesīs stipras lietusgāzes, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķu prognozes.

Sabiedrība Kā ātrāk atrast savu sapņu darbu: ekspertu padomi (+VIDEO)

Detaļas, lai arī šķiet mazas, intervijā var spēlēt par labu citiem kandidātiem.

Sabiedrība Eiropas jaunie zinātniskie prāti uz Latviju sabrauks festivālā (+VIDEO)

Skolēnu mācību uzņēmumu programmas attīstībā būtiska loma ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrai.

Lasiet arī

Sabiedrība Medijpratība ir zemāka mazākumtautību iedzīvotāju un senioru vidū

Medijpratība ir zemāka mazākumtautību iedzīvotāju un senioru vidū, secināts Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pētījumā par Latvijas iedzīvotāju medijpratību.

Sabiedrība Līdz 10% iedzīvotāju pēdējā gada laikā vērsušies medija redakcijā

Līdz 10% Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā ir nosūtījuši kādai masu medija redakcijai vai mediju ētiku uzraugošām institūcijām vēstuli, e-pastu vai komentāru, liecina Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pētījums par Latvijas iedzīvotāju medijpratību.

Sabiedrība Medijiem iesaka izvairīties no reāliem un arī no šķietamiem interešu konfliktiem

Latvijas Mediju ētikas padome (LMĒP) ir sniegusi atzinumu par oktobra sēdē skatīto sūdzību par "Delfi TV" raidījumu, kā arī Latvijas Televīzijas (LTV) raidījuma "Kultūršoks" epizodi.

Sabiedrība Pētījums: iedzīvotāji nereti nespēj atpazīt uzticamus informācijas avotus

Augsti prioritārs medijpratībā izglītojošo pasākumu temats ir uzticamu resursu atpazīšana, jo daļa iedzīvotāju pat reālu saturu atzīst par viltotu un neuzticamu, tostarp, neuzticētos Aizsardzības ministrijas e-pasta adresei vai "Facebook" lapai, secināts Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) pētījumā par Latvijas iedzīvotāju medijpratību.