• Fricis,
  • Vikentijs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Sabiedrība latviešu valodas lietojumu medijos vērtē kā kvalitatīvu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 11:52, 22.01.2024


Sabiedrības skatījumā latviešu valodas lietojums Latvijas medijos kopumā ir pareizs, saprotams, pilnvērtīgs un kvalitatīvs, pauda Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes pārstāvji, komentējot jaunāko "Latvijas Fakti" pētījumu par latviešu valodas lietojumu un kvalitāti elektroniskajos plašsaziņas līdzekļos un interneta vietnēs.


Foto: pixabay

Latviešu valodas kvalitāte un lietojums 10 punktu skalā visaugstāk novērtēts sabiedriskā radio programmās: Latvijas Radio 1 (8,9 punkti), Latvijas Radio 2 (8,9 punkti) un Latvijas Radio 3 (8,8 punkti). Zemāk novērtēti Latvijas Radio 5 un Latvijas Radio 6.

Pozitīvi latviešu valodas lietojums vērtēts arī sabiedriskās televīzijas programmās LTV1 (8,7 punkti) un LTV7 (8,6 punkti), kā arī TV3 (8,5 punkti). Zemāku vērtējumu saņēmušas programmas "TV3 Life" un "360 TV".

Latviešu valodas kvalitāte interneta medijos novērtēta ievērojami kritiskāk nekā televīzijas un radio programmās. Interneta vietnēs iedzīvotāji biežāk nekā tradicionālajos medijos saskārušies ar dažādām valodas stila un pareizrakstības kļūdām, neveikliem tulkojumiem un līdzīgām nekvalitatīvas valodas izpausmēm. Desmit punktu skalā visaugstāk - ar 8,3 punktiem - novērtēts sabiedrisko mediju vienotais ziņu portāls "Lsm.lv". Tam seko "Retv.lv" ar 7,6 punktiem un "TV3 Play" ar 7,8 punktiem.

Absolūtais vairums - 91% aptaujas dalībnieku - ir svarīgs pareizs un saprotams latviešu valodas lietojums ziņu un informatīvi analītiskajā saturā. Savukārt 85% aptaujāto norādījuši, ka žurnālistu valodai šajos raidījumos ir jābūt arī viegli uztveramai.

Pērn kopumā nedaudz retāk tika minēta bieža saskare ar dažādiem negatīviem valodas lietojuma gadījumiem. Kā visbiežāk novērotās negācijas minēti anglicismi - Latvijas mediju saturā tos ievērojuši 74% aptaujas dalībnieku, liekvārdību pamanījuši 64%, ar sarežģītu valodu un pārāk daudz svešvārdiem saskārušies 62% aptaujas dalībnieku.

Salīdzinājumā ar 2022.g. aptaujas rezultātiem, pērn nedaudz palielinājies to respondentu skaits, kuri lieto subtitrus un valodas celiņu (ierunātu tulkojumu). Skatoties TV programmas svešvalodā, subtitrus pārsvarā lieto 23% aptaujāto, savukārt valodas celiņam latviešu valodā priekšroku dod 11%. Skatoties filmas un seriālus svešvalodā, subtitrus izmanto 43%, savukārt valodas celiņu - 42% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju.

Vairāk nekā trešdaļa jeb 39% aptaujas dalībnieku ir pamanījuši mākslīgā intelekta klātbūtni valodas celiņos, un pārliecinošs vairākums no viņiem norādījuši uz atšķirībām starp tradicionāli veidotu valodas celiņu (cilvēka ierunāts vai dublēts) un mākslīgā intelekta veidotu valodas celiņu (dažādi tehnoloģiski risinājumi), kā arī ir pamanījuši kļūdas mākslīgā intelekta latviešu valodā.

Pētījumā tika aptaujāts 1041 Latvijas pastāvīgais iedzīvotājs vecumā no 18 līdz 74 gadiem, kurš lieto medijus latviešu valodā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Par seksuālu uzmākšanos Latvijā tagad varēs uzlikt sodu. Cik liels tas ir?

Parlamentārieši šodien galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Administratīvo sodu likumā par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā, kas paredz, ka par seksuālu uzmākšanos būs piemērojama administratīvā atbildība.

Sabiedrība Rīgā līdz pavasarim ieziemoti dzeramā ūdens krāni un slēgtas strūklakas

Iestājoties aukstākam laikam, Rīgā beigušas darboties 13 pašvaldības pārziņā esošās strūklakas, kā arī ieziemotas vairāk nekā 30 galvaspilsētā uzstādītās brīvas pieejas dzeramā ūdens uzpildes vietas jeb tā dēvētie brīvkrāni, aģentūru LETA informēja Rīgas domes Ārējās komunikācijas nodaļa.

Sabiedrība Novembra sākums Latvijā bijis 2,5 grādus siltāks par normu

Novembra pirmās dekādes vidējā gaisa temperatūra valstī sasniedza +6,2 grādus, kas ir 2,5 grādi virs ierastā līmeņa, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra apkopotā informācija.

Sabiedrība Ceturtdien līs un snigs, Latgalē veidosies neliela sniega kārta

Ceturtdien visā Latvijā gaidāmi nokrišņi - pārsvarā līs, austrumu novados arī snigs. Vietām, galvenokārt Latgalē, veidosies neliela sniega kārta, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Sabiedrība SEPLP atteikusies pārskatīt vienotā LSM valdes locekļu sastāvu un algas apmēru

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (SEPLP) nepārskatīs topošā vienotā VSIA "Latvijas sabiedriskais medijs" (LSM) valdes locekļu sastāvu un algas apmēru, pauda SEPLP pārstāve Sandra Baltruka.

Sabiedrība Latvijas Sabiedriskā Medija valdes locekļiem noteikta mēnešalga 9200 eiro apmērā

Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (SEPLP) izsludinātajā konkursā uz pieciem topošās VSIA "Latvijas Sabiedriskais medijs" (LSM) valdes locekļu amatiem kopumā pieteikušies 78 kandidāti, bet vislielākā konkurence ir uz valdes locekļa posteni, kas atbildēs par personāla vadību.

Sabiedrība Pētīs Latvijas iedzīvotāju mediju satura lietošanas paradumus

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) izsludinājusi iepirkumu pētījumam par Latvijas iedzīvotāju mediju satura lietošanas paradumiem, liecina informācija Elektronisko iepirkumu sistēmā (EIS). Paredzamā līgumcena ir 20 661 eiro.

Sabiedrība Priede: Mediju politikas pamatnostādnes ir tikai starta signāls

Kultūras ministrijas izstrādātās Latvijas mediju politikas pamatnostādnes 2024.-2027.gadam ir tikai starta signāls, jo par reālajām iespējām īstenot dokumentā definētos mērķus varēs spriest tad, kad būs redzams īstenošanas plāns, aģentūrai LETA pauda VSIA "Latvijas Televīzija" (LTV) valdes priekšsēdētājs Ivars Priede.