Sasniedzot pensijas vecumu, 31% Latvijas iedzīvotāju plāno turpināt strādāt pilnas vai nepilnas slodzes darbu, un tas ir otrais augstākais rādītājs starp Baltijas valstīm, informē bankas "Citadele" pārstāvji, atsaucoties uz veikto iedzīvotāju aptauju.
Visbiežāk turpināt pilnas vai nepilnas slodzes darbu pēc pensijas vecuma sasniegšanas plāno iedzīvotāji Igaunijā - 33%, savukārt Lietuvā - 25%.
Latvijas respondentu vidū 17% norāda, ka arī pēc pensijas vecuma sasniegšanas plāno strādāt pilnas slodzes darbu. Vīriešiem šādi plāni ir uz pusi biežāk nekā sievietēm (21% pret 14%). Igaunijā pilnas slodzes darbu pensijas vecumā apsver 18%, savukārt Lietuvā - 12% respondentu.
Aptaujas dati liecina - jo lielāks pašreizējais ikmēneša atalgojums, jo lielāka vēlme turpināt strādāt pilna laika darbu arī pensijas vecumā, proti, starp tiem, kas šobrīd mēnesī saņem vairāk par 1500 eiro, 24% domā turpināt pilna laika darbu arī pensijā.
Strādāt nepilnas slodzes darbu vai meklēt citas nepilna laika piepelnīšanās iespējas vecumdienās plāno 14% - šī vēlme izteikti populārāka ir iedzīvotājiem, kuri dzīvo Rīgā un ir reģistrējuši saimniecisko darbību. Lietuvā gadījuma darbus pensijā meklēs 13%, kamēr Igaunijā - 18%.
Vēl piektā daļa jeb 20% respondentu norāda, ka nav izlēmuši par darba turpināšanu pēc pensijas vecuma sasniegšanas. 30% par to vēl nedomā, jo uzskata, ka pensija joprojām ir pārāk tālā nākotnē. Izteikti populāra šī doma ir iedzīvotājiem, kuri ir jaunāki par 40 gadiem.
Tikai 7% gadījumu iedzīvotāji atzīst, ka, dodoties pensijā, neplāno turpināt darba gaitas. Visbiežāk šādu atbildi snieguši iedzīvotāji vecumā no 50 līdz 59 gadiem, kvalificēti speciālisti, kā arī tie, kuru ikmēneša ienākumi ir robežās no 1000 līdz 1251 eiro.
Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju par iedzīvotāju plāniem strādāt pensijas vecumā banka "Citadele" kopā ar pētījumu aģentūru "Norstat" veica 2023.gada septembrī, tiešsaistē aptaujājot 1009 iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.