• Guna,
  • Judīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Daudzbērnu vecākiem varētu piešķirt tiesības uz agrāku pensionēšanos

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 15:45, 08.11.2023


Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas deputāti šodien konceptuāli atbalstīja priekšlikumu daudzbērnu ģimeņu vecākiem piešķirt tiesības uz agrāku pensionēšanos.


Foto: LETA

10 561 Latvijas pilsoņa kolektīvais iesniegums "Daudzbērnu ģimeņu vecāku tiesības uz agrāku pensionēšanos" paredz noteikt, ka abiem vecākiem pensionēšanās vecums tiktu koriģēts līdz 62 gadiem daudzbērnu ģimenēs ar trim bērniem, līdz 61 gadam - ar četriem bērniem, un līdz 60 gadiem, ja ģimenē ir pieci un vairāk bērni.

Deputāti komisijas sēdē pauda atbalstu iecerei, taču dalījās redzējums, vai tiesības pensionēties ātrāk būtu jāpiešķir abiem vecākiem vai tikai mātēm, kuras audzina trīs un vairāk bērnus. Tāpat esot vēl dažādi aspekti, kuri būtu jāņem vērā, piemēram, ģimenes, kuras saskaras ar neauglību.

Pretējs skatījums gan bija pārstāvjiem no Labklājības ministrijas (LM), kas pauda, ka viens no likuma mērķiem esot ieinteresēt iedzīvotājus darbspējīgā vecumā pēc iespējas ilgāk turpināt darbu, lai varētu saņemt lielāku pensiju. Izskanēja arī, ka būtu jārod risinājumi, kā palīdzēt ģimenēm ar vienu vai diviem bērniem ātrāk atgriezties darba tirgū.

Ņemot vērā, ka priekšlikums varētu palielināt pensionāru skaitu valstī, LM plāno veikt analīzi par tā finansiālo un sociālo ietekmi uz pensiju sistēmu. Vienlaikus ministrija nesola "skaidrus skaitļus", jo tās rīcībā neesot precīzu dati, cik cilvēku ir ar trim un vairāk bērniem. Šāds LM paziņojums negatīvi pārsteidza Saeimas komisijas priekšsēdētāju Andri Bērziņu (ZZS), kurš interesējās, vai nepieciešamo informāciju tiešām nav iespējams iegūt.

Iniciatīvas autoru ieskatā, priekšlaicīgas pensijas nodrošināšana daudzbērnu ģimenēm varētu samazināt finansiālo slogu un nodrošināt "cienīgāku dzīvi vecumdienās", jo tās saskaras ar papildu izmaksām par bērna audzināšanu, stabilu ienākumu saglabāšanu un uzkrājumiem pensijai. Tā varētu arī veicināt šādu ģimeņu prestižu sabiedrībā un uzlabot demogrāfisko situāciju valstī.

Arī Latvijas Daudzbērnu ģimeņu apvienības pārstāvis Imants Parādnieks (NA) uzskata, ka ir jārod risinājumi un "jānodrošina sociālais taisnīgums vecākiem", novēršot, ka bērnu kopšanas periodā samazināto ienākumu dēļ attiecīgi samazinās sociālās iemaksas pensiju kapitālā, kas attiecīgi ietekmē pensijas aprēķināšanas kārtību un samazina tās apjomu.

Parādnieks atsaucās uz Eiropas Komisijas 2013.gada ziņojumu, kurā teikts, ka sieviešu saņemtā vidējā pensija esot par 39% mazāka nekā vīriešu saņemtā. Nevienlīdzību radot mātes pienākumi - bērnu audzināšanas rezultātā sievietēm gandrīz visās dalībvalstīs zūd pensiju priekšrocības.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Tavars: budžets nav taisnīgs, tajā aizmirstot tūkstošiem cilvēku vajadzības

"Apvienotā saraksta" (AS) vērtējumā koalīcijas virzītais valsts 2024.gada budžeta projekts nav taisnīgs, tajā aizmirstot tūkstošiem cilvēku vajadzības, šodien budžeta debatēs sacīja AS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Edgars Tavars.

Sabiedrība Kāpēc PMLP uzlabo savu elektronisko datubāzi (+VIDEO)

Mērķis ir Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2024. gada jūnijā.

Sabiedrība Neatbalsta priekšlikumus par papildu finansējumu latgaliešu valodas atbalstam

Saeima šodien valsts 2024.gada budžeta projektā neatbalstīja opozīcijas partijas "Apvienotais saraksts" (AS) priekšlikumus par papildu finansējumu latgaliešu valodas mācību atbalstam.

Sabiedrība Latvijai piegādās 97,4 miljonu eiro vērtas pretkuģu raķešu sistēmas

Latvijai paredzētās pretkuģu raķešu sistēmu "Naval Strike Missile" (NSM) līguma summa ir 105 miljoni ASV dolāru (97,4 miljoni eiro), turklāt lielāko daļu izmaksu segs ASV puse.

Lasiet arī

Sabiedrība Paziņots kādu pensiju indeksācijas koeficientu šogad piemēros

Šajā gadā visām valsts pensijām - vecuma, izdienas, invaliditātes, apgādnieka zaudējuma pensijām un atlīdzībām - 1.oktobrī tiks piemērots indekss 1,0640, aģentūru LETA informēja Labklājības ministrijā (LM).

Sabiedrība Deputāti nesteidzas krāt naudu vecumdienām

Parlamentārieši ir kūtri privāto pensiju fondu veidotāji. Laikam, pat viņi netic privātiem pensijas fondiem.

Pasaule Francijas arodbiedrības izsludina streikus, kas var paralizēt valsti

Reaģējot uz valdības paziņojumu par pensiju sistēmas reformu iecerēm, Francijas arodbiedrības otrdien izsludinājušas streikus un protesta akcijas, kas varētu radīt nedēļām ilgu valsts paralīzi.

Pasaule Francijas valdība pieļauj elastīgu pieeju pensiju reformai

Francijas valdība ir gatava izrādīt elastību attiecībā uz prezidenta Emanuela Makrona ieceri palielināt pensionēšanās vecumu līdz 65 gadiem, otrdien paziņojusi premjerministre Elizabete Borne.