• Aldis,
  • Aldris,
  • Alfons
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


ANO ziņotāji: Pāreja uz mācībām latviski ir pretrunā cilvēktiesību standartiem

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 17:45, 13.02.2023


Pāreja uz mācībām latviešu valodā, ierobežojot izglītības iespējas mazākumtautību valodās, ir pretrunā ar cilvēktiesību standartiem un var kalpot par pamatu diskriminācijai, secinājuši ANO ziņotāji.


Foto: LETA

ANO augstākā cilvēktiesību komisāra biroja (OHCHR) tīmekļvietnē atzīmēts, ka pagājušajā gadā Latvijā pieņemti grozījumi likumos, paredzot, ka pirmsskolām un vispārējās izglītības iestādēm, tai skaitā bilingvālajām skolām un tām, kas strādā mazākumtautību valodās, jāpāriet uz mācībām tikai latviešu valodā.

OHCHR tīmekļvietnē skaidrots, ka grozījumu mērķis ir līdz 2025.gada septembrim pāriet uz mācībām latviešu valodā. No šī gada 1.septembra mācības valsts valodā tiks īstenotas 1., 4. un 7.klasē, no 2024.gada 1.septembra - 2., 5. un 8.klasē, no 2025.gada 1.septembra - 3., 6. un 9.klasē.

ANO ziņotāji uzsver, ka grozījumi, kas būtiski ierobežo izglītības iespējas mazākumtautību valodās, ir pretrunā starptautiskajiem cilvēktiesību standartiem, tostarp ar diskriminācijas aizliegumu valodas dēļ un ANO Bērnu tiesību konvenciju.

Eksperti arī norāda, ka, neraugoties uz aicinājumiem atsaukt grozījumus līdz brīdim, kad Eiropas Cilvēktiesību tiesā un ANO Cilvēktiesību komitejā tiks izskatītas ar šo lēmumu saistītās sūdzības, Saeima pagājušajā gadā pieņēma grozījumus bez lielām izmaiņām.

Pēc ANO ziņotāju paustā, pirms tika pieņemti likumu grozījumi, nenotika efektīva un jēgpilna minoritāšu līdzdalība, kas ir pretēji starptautiskajiem cilvēktiesību standartiem.

ANO eksperti uzskata, ka Latvijas varas iestādēm ir jāprecizē "skarbie" ierobežojumi izglītībai mazākumtautību valodās. Viņi norāda, ka Latvijas valdībai saskaņā ar starptautiskajām tiesībām un reģionālajiem instrumentiem ir pienākums aizsargāt un ievērot valsts mazākumtautību kopienu valodas tiesības bez diskriminācijas.

Kā aģentūrai LETA norādīja Latvijas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Diāna Eglīte, Latvijai ANO ekspertu spriedumi nav juridiski saistoši. Tiem ir ieteikuma raksturs.

Pēc Eglītes paustā, viedokli ANO ziņotāji izsaka regulāri par situācijām cilvēktiesību jomā dažādās pasaules valstīs, kas nonāk viņu redzeslokā.

Pagājušā gada 29.septembrī Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likumu grozījumus, kas nosaka, ka Latvijā arī pirmsskolās un pamatizglītībā trīs gadu laikā pakāpeniski notiks pāreja uz mācībām tikai valsts valodā. Grozījumi veikti Izglītības likumā un Vispārējās izglītības likumā.

Līdzšinējā mācību valodas pieeja mazākumtautību izglītības programmās nav pilnībā nodrošinājusi valsts valodas kvalitatīvu apguvi visos izglītības posmos, norāda likumu izmaiņu autori Izglītības un zinātnes ministrijā. Nepietiekamas valsts valodas zināšanas var ierobežot integrāciju sabiedrībā un traucēt veiksmīgas profesionālās karjeras veidošanu.

Lai atbilstoši Satversmei un starptautiskajām saistībām nodrošinātu mazākumtautību valodas un kultūrvēstures apguvi, noteikta iespēju pamatizglītības pakāpē mazākumtautību valodu un kultūrvēsturi apgūt interešu izglītības programmu līmenī. Šādas programmas finansējumu nodrošinās valsts un pašvaldība.

Ministru kabinets deleģēts noteikt mazākumtautību valodas un kultūrvēstures interešu izglītības programmas paraugu un tās īstenošanas vadlīnijas. Tāpat pilnveidots regulējumu par izglītības iestādes vadītāja un pedagogu valsts valodas prasmi un lietojumu.

Pieņemto izmaiņu autori autori lēš, ka pāreja uz mācībām latviešu valodā attieksies uz 17% pedagogu un 24% skolēnu mazākumtautību pirmsskolas izglītības pamatizglītības programmās.

Likumā tika iekļauta koriģēta norma par pedagoģisko atbalstu krievu valodas mācīšanai. Galīgajā lasījumā Izglītības likumā pieņemts regulējums, kas novērš daļas politiķu bažas par iepriekšējās redakcijas iespējamo risku skolās turpināt mācīt krievu valodā. Noteikts, ka izglītojamajam ir tiesības pirmsskolas izglītībā un pamatizglītībā saņemt individualizētu un personalizētu atbalstu valsts valodas prasmes apguvei, ja tas nepieciešams.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Piektdien daudzviet Latvijā uzsnigs

Piektdien lielā Latvijas daļā gaidāms sniegs, pārsvarā tas būs neliels, vietām īslaicīgi snigs stiprāk, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Austrumu slimnīcā ierodas vēl 20 ievainotie ukraiņi

Kopumā Austrumu slimnīcā kopš kara sākuma uzņemti jau 386 no Ukrainas atvestie pacienti.

Sabiedrība Pērn Latvijā adoptēti 77 bērni

Pērn Latvijā adoptēti 77 bērni, kas ir par deviņiem mazāk nekā gadu iepriekš, informē Labklājības ministrija (LM).

Sabiedrība Aptauja: Gandrīz trešdaļā skolu finansējums mācību līdzekļiem nav pieaudzis

Gandrīz trešdaļā skolu skolu finansējums mācību līdzekļiem šogad salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu nav pieaudzis un ir palicis nemainīgs, 4,4% - tas ir samazinājies, bet 38,7% - pieaudzis, secināts izdevniecības "Skolas Vārds" veiktajā izglītības iestāžu vadītāju aptaujā.

Lasiet arī

Pasaule Lietuvas Seims apstiprina Palucku premjera amatā

Lietuvas Seims ceturtdien apstiprināja sociāldemokrātu politiķi Gintautu Palucku premjerministra amatā.

Pasaule Starptautiskā krimināltiesa izdod orderi Netanjahu aizturēšanai

Starptautiskā krimināltiesa (SKT) ceturtdien izdevusi aresta orderus Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu, bijušā Izraēlas aizsardzības ministra Joava Galanta un vairāku palestīniešu grupējuma "Hamās" locekļu aizturēšanai, apsūdzot viņus kara noziegumos un noziegumos pret cilvēci.

Pasaule Baidens plāno norakstīt Ukrainas parādu 4,65 miljardu dolāru apjomā

ASV prezidenta Džo Baidena administrācija informējusi Kongresu, ka plāno norakstīt Ukrainas parādu 4,65 miljardu dolāru (4,4 miljardu eiro) apjomā, vēsta ziņu aģentūra "Bloomberg".

Ekonomika Nākamgad varētu atjaunot pasažieru vilcienu satiksmi starp Viļņu un Daugavpili

Pasažieru vilcienu satiksmi starp Viļņu un Daugavpili varētu atjaunot nākamā gada pavasarī pēc dzelzceļa remontdarbu pabeigšanas Latvijā, ceturtdien paziņoja Lietuvas valsts dzelzceļa uzņēmuma "Lietuvos geležinkeliai" (LTG) pasažieru pārvadājumu kompānijas "LTG Link" pārstāvji.