Vai Latviju apdraud pēkšņas klimata pārmaiņas? Komentē eksperts meteorologs

Sabiedrība
EKSKLUZĪVI! 12:30, 10.02.2023 0

Mūsu valsts galvaspilsētu šorīt sagaidīja reta meteoroloģiskā parādība. Rīgā pēc sešiem rītā ieradās īslaicīgi nokrišņi, sniegputenis un - pērkona negaiss! Cilvēki automašīnās ceļā uz darbu bija spiesti stāvēt sastrēgumos vairāk nekā pusstundu. Vai paradoksālā laikapstākļu situācija neliecina par globālo sasilšanu, kuras upuris var būt arī Latvija?

 

Laikapstākļu izmaiņas regulē gadu tūkstošiem, nevis ES samiti

Komentē Mihails Borisovskis, sertificēts hidrometeorologs ar 30 gadu pieredzi:

- Jā, cilvēka radītās emisijas vienā vai otrā veidā ietekmē klimatu, tāpat kā Pasaules okeāna sasilšana ar oglekļa dioksīda emisijām. Starp citu, globālo temperatūru pēdējos trīs gados ir ietekmējusi El Ninjo klimatiskā parādība, kad jūras virsmas temperatūra tropiskajā Klusajā okeānā bija zemāka par vidējo. Taču galvenais šajā procesā ir Saules aktivitātes cikli ar pastāvīgi mainīgiem izvirdumiem un radiācijas emisijām. Pilnu ciklu ilgums ir simts divi simti gadu.

Nekur nav, lai uz zemeslodi varētu uzņemt siltumu, izņemot Sauli. Citiem vārdiem sakot, tiešais cikliskās sasilšanas un atdzišanas cēlonis vai izraisītājs uz Zemes ir Saules aktivitātes izmaiņas.

Viss par mūsdienu globālo sasilšanu 0,6°C, kas uzkrājies aptuveni kopš pagājušā gadsimta 70. gadiem, ir saistīts ar Saules aktivitātes sekulārā cikla maksimumu, kas notika no 80. gadu vidus līdz aptuveni 2003. gadam. Un tas tiks pilnībā izlīdzināts viena vai divu gadsimtu laikā!

«Starp citu, pēdējo pāris gadu laikā eksperti nav fiksējuši nekādas nopietnas parādības uz Saules», - piebilst M.Borisovskis. «Tika reģistrēti tikai atsevišķi nenozīmīgi Saules aktivitātes maksimumi. Debesu ķermeņa salīdzinoši mierīgais noskaņojums ir saistīts ar to, ka nākamais saules cikls tikai sākas. Tā virsotne ir priekšā!»


Foto: vs.lv

Zemes ass nav atkarīga no cilvēku pūlēm

Otrs svarīgākais astronomiskais factors klimata svārstībās, saka zinātnieks, ir ilgstošas ​​- tūkstošiem gadu - izmaiņas Zemes ass slīpumā pret Sauli. Šo parādību sauc par precesiju. Pat senie grieķi vārdu «klimats» sauca par saules staru «slīpumu» uz Zemes virsmu.

Kāda nozīme ir Saules staru slīpuma leņķim pret Zemi - katrs saprot, vērojot gadalaiku maiņu no ziemas uz vasaru un atpakaļ. Pat dienas temperatūras izmaiņas ir atkarīgas no Saules augstuma virs horizonta, nemaz nerunājot par tās būtiskām izmaiņām gada laikā».



Tātad, no eksperta teiktā var secināt: Eiropas Savienības centieni ierobežot ogļskābās gāzes izmešus un Latvijas draudīgais aizliegums automašīnām ar iekšdedzes dzinēju izskatās smieklīgi, kā spļaušana jūrā. Ir pienācis laiks saprast, ka lielā skaitā maz kas ir atkarīgs no cilvēka - un izbaudiet mūsu dzīvi!

Krišs Ziverts (teksts, foto)

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Ar ko sākt, ja vēlies dibināt savu biedrību (+VIDEO)

"Šī platforma būs kā izaugsmes tramplīns gan jaunajām, gan jau esošajām organizācijām".

Sabiedrība Daugavpilī pa visu pilsētu vāc zaļo masu (+VIDEO)

Var bez maksas nodot bioloģiski noārdāmo atkritumu pārstrādes un kompostēšanas laukumā.

Sabiedrība Studentu mobilitāte nav slikta, bet jānodrošina rūpīga ārvalstu studentu atlase

Starptautiskā izglītības telpa ir tik atvērta kā nekad, un studentu mobilitāte nav nekas slikts, taču, lai piesaistītu tādus cilvēkus, kuri ir motivēti mācīties, jādomā par rūpīgu atlases kārtību, aģentūrai LETA pauda izglītības un zinātnes ministre Dace Melbārde (JV).

Sabiedrība Pēcpusdienā gaidāms visai saulains un vējains laiks

Piektdien Latvijā, sākot no ziemeļrietumiem, skaidrosies debesis un pastiprināsies vējš, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Pasaule Panāk vienošanos par 1,3 trilj. dolāru ikgadēju atvēlēšanu nabadzīgajām valstīm

ANO klimata pārmaiņu konferencē (COP29) Baku svētdien panākta vienošanās līdz 2035.gadam ik gadu nabadzīgākajām valstīm cīņai pret klimata pārmaiņām atvēlēt 1,3 triljonus ASV dolāru, no kuriem vismaz 300 miljardus segs industriāli attīstītās valstis.

Sabiedrība Latvijā prognozē krasta līnijas atkāpšanos par 47-72 metriem

Globālās sasilšanas dēļ kāpjot ūdens līmenim jūrā, līdz 2100.gadam Latvijā atkarībā no klimata pārmaiņu scenārija prognozēta krasta līnijas atkāpšanās vidēji par 47 līdz 72 metriem, teikts Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra ziņojumā "Latvijas jūras krasta līnijas attālinātā monitoringa sistēma un novērtējums".

Sabiedrība Izstrādās atbalsta sistēmu Latvijas klimatneitralitātes mērķu sasniegšanai

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki kopā ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU), Latvijas Universitāti (LU) un Vidzemes augstskolu (ViA) veidos vienotu nacionālo lēmumu atbalsta instrumentu, kas politikas veidotājiem palīdzēs pieņemt datos balstītus lēmumus par efektīvākajām klimata politikām, aģentūru LETA informēja RTU.

Pasaule Cilvēktiesību tiesa nosoda Šveici par kūtrumu cīņā ar klimata pārmaiņām

Eiropas Cilvēktiesību tiesa otrdien noraidījusi sešu portugāļu jauniešu un kādas Francijas pilsētas mēra prasības, kuru mērķis bija piespiest valstis samazināt siltumnīcefekta izraisošo gāzu emisiju, taču atbalstīja līdzīgu prasību pret Šveici, secinot, ka Šveice nav darījusi pietiekami daudz, lai risinātu klimata pārmaiņu problēmu.