• Indriķis,
  • Ints,
  • Namejs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Šogad pirmo reizi globālās temperatūras pieaugums varētu pārsniegt 1,5 grādus

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 20:49, 09.12.2024


Pagājušais mēnesis bija otrais siltākais novembris pasaulē kopš novērojumu sākuma, un, ja vien nenotiks neiespējamais, 2024.gads būs pirmais gads, kad tiks pārsniegts 1,5 grādu pēc Celsija skalas temperatūras pieaugums, pirmdien paziņoja Eiropas Savienības (ES) Klimata pārmaiņu dienests "Copernicus" (C3S), kas veic klimata novērošanu.



Globālā zemes virsmas temperatūra 2024.gada novembrī vidēji bija 14,1 grāds pēc Celsija, kas bija par 0,73 grādiem augstāka par vidējo temperatūru 1991.-2020.gadā. Turklāt šis mēnesis bija par 1,62 grādiem siltāks nekā pirmsindustriālajā laikā, pirmdien paziņoja ES aģentūra.

Līdz šim vissiltākais novembris bija 2023.gadā, atgādināja aģentūra, kas balstās uz datu kopu, kuras pamatā ir miljardiem mērījumu, kas veikti no satelītiem, kuģiem, lidmašīnām un meteostacijām visā pasaulē.

Taču pēc 11 mēnešu datu apkopošanas ir skaidrs, ka 2024.gads kopumā sasniegs jaunu gada maksimumu un kļūs par visu laiku karstāko reģistrēto - un pārsniegs sasilšanas robežu, no kuras valstis bija apņēmušās censties izvairīties 2015.gadā noslēgtajā Parīzes līgumā.

"Copernicus" dati par gada priekšpēdējo mēnesi ļauj ar lielu pārliecību apgalvot, ka 2024.gads būs siltākais gads vēsturē un pirmais kalendārais gads, kurā temperatūras pieaugums pārsniegs 1,5 grādus pēc Celsija. Tas nenozīmē, ka Parīzes klimata vienošanās ir pārkāpta, taču tas nozīmē, ka vērienīga rīcība klimata jomā ir steidzamāka nekā jebkad agrāk," sacīja aģentūras direktora vietniece Samanta Bērdžesa.

Zinātnieki brīdina par neatgriezeniskiem draudiem klimatam, ja globālā temperatūra par 1,5 Celsija grādiem pārsniedz vidējo temperatūru laika posmā no 1850. līdz 1900.gadam, kas ir atskaites periods pirmsindustriālajam laikmetam.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība IeM analizē šūnu apraides paziņojumu nenonākšanu līdz adresātiem

Iekšlietu ministrijas (IeM) Informācijas centrs kopā ar tehniskajiem sistēmas izstrādātājiem sācis analizēt situācijas, kurās šūnu apraides paziņojums nav sasniedzis saņēmējus, informēja ministrija.

Sabiedrība Vasarā bērnu pieskatīšana valstī kļūst par ikdienas izaicinājumu (+VIDEO)

"Tas norāda uz plaisu starp ģimeņu vajadzībām un darba vides atbalsta mehānismiem".

Sabiedrība «Presidential Alert» Latvijā? VUGD skaidro paziņojuma izcelsmi

Šūnu tehnoloģijas trauksmes paziņojuma nosaukums un valoda ir atkarīga no mobilo telefonu operētājsistēmas izstrādātāju īpatnībām, taču patlaban valstij nav iespējams to mainīt pēc saviem ieskatiem, aģentūrai LETA atzina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD).

Sabiedrība Sākas vilku medību sezona, atļauts nomedīt 370 vilkus

Valsts meža dienests patur tiesības samazināt nomedījamo vilku skaitu atbilstoši medību sezonas laikā iegūtajiem datiem par vilku populācijas stāvokli.

Lasiet arī

Ekonomika Līdz 2050. gadam digitālās tehnoloģijas samazinās emisijas par 20% (+VIDEO)

Lietu interneta tīkls ļauj uzraudzīt dažādas sistēmas, piemēram, ūdens un elektrība skaitītājus, siltuma regulēšanas un ēku drošības sensorus.

Ekonomika Kūdra kā ekonomiskais resurss subsīdijās saņēms gandrīz 6 miljonu eiro (+VIDEO)

Tādējādi tiks mazināti klimata pārmaiņu riski un veicināta sociālekonomisko seku mazināšana Latvijā.

Pasaule Panāk vienošanos par 1,3 trilj. dolāru ikgadēju atvēlēšanu nabadzīgajām valstīm

ANO klimata pārmaiņu konferencē (COP29) Baku svētdien panākta vienošanās līdz 2035.gadam ik gadu nabadzīgākajām valstīm cīņai pret klimata pārmaiņām atvēlēt 1,3 triljonus ASV dolāru, no kuriem vismaz 300 miljardus segs industriāli attīstītās valstis.

Sabiedrība Latvijā prognozē krasta līnijas atkāpšanos par 47-72 metriem

Globālās sasilšanas dēļ kāpjot ūdens līmenim jūrā, līdz 2100.gadam Latvijā atkarībā no klimata pārmaiņu scenārija prognozēta krasta līnijas atkāpšanās vidēji par 47 līdz 72 metriem, teikts Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra ziņojumā "Latvijas jūras krasta līnijas attālinātā monitoringa sistēma un novērtējums".