• Saiva,
  • Saivis,
  • Santis,
  • Sentis,
  • Tija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Var veicināt izmaksu pieaugumu: "Latvenergo" ir pret "Sadales tīkla" nodalīšanu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 22:37, 01.12.2022


Mainot uzņēmuma struktūru un nodalot AS "Sadales tīkls" no mātessabiedrības AS "Latvenergo", sabiedrība nebūtu ieguvēja, jo augtu izmaksas, kā arī nopietnam riskam tiktu pakļauta tīklu modernizācija, aģentūrai LETA norādīja "Latvenergo" pārstāve Ivita Bidere.


Foto: LETA

Komentējot ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) trešdien teikto, ka, iespējams, "Sadales tīkls" būtu vairāk jānodala no elektrības ražotāja "Latvenergo", Bidere skaidro, ka uzņēmumu struktūras maiņa ir vērtējama pēc tā, cik tā ir ekonomiski pamatota un izdevīga ,un vai sabiedrība būs no tā ieguvēja.

Šobrīd arī Baltijas reģionā - gan Igaunijas "Eesti Energia", gan Lietuvas "Ignitis" - koncernu portfelī ir arī sadales sistēmas operatori, kas liecina par efektīvāku īpašuma pārvaldību, - šāds modelis ir arī Zviedrijas valsts uzņēmumu grupā "Vattenfall".

"Mainot uzņēmuma struktūru, sabiedrība nebūtu ieguvēja, jo augtu izmaksas, kā arī nopietnam riskam tiktu pakļauta tīklu modernizācija," norāda "Latvenergo".

Uzņēmumā arī skaidro, ka šobrīd pastāvošajā modelī akcionārs nodrošina ne tikai labu pārvaldību, bet jo īpaši - ekonomiski zemākas "Sadales tīkla" izmaksas, kas pretējā gadījumā atspoguļotos tarifos. Esošā pārvaldība nodrošina zemāku izmaksu finansējuma piesaisti investīcijām un pārvaldes efektivitāti, kas citādi veidotu "Sadales tīklam" tādas papildu izmaksas, kuras būtu jāiekļauj sadales tarifā elektroenerģijas lietotājiem.

Akcionāra noteikto "Sadales tīkla" vidēja termiņa efektivitātes mērķu realizācija ir devusi 50 miljonu eiro samazinājumu, ļaujot "Sadales tīklam" piecus gadus ne tikai nepaaugstināt, bet 2020.gadā pat samazināt tarifus. Pēdējo piecu gadu laikā ir samazināts "Sadales tīkla" personāla skaits par 900 cilvēkiem un būtiski samazināts autoparks.

Bidere arī norāda, ka apspriešanai nodotais "Sadales tīkla" tarifu kāpums saistīts ar elektroenerģijas pārvades operatora "Augstisprieguma tīkls" tarifu maiņu, elektrības zudumiem, kas atkarīgi no elektrības cenas un inflācijas. Notiek labākā risinājuma meklējumi, bet jau šobrīd "Sadales tīkla" zaudējumus amortizē "Latvenergo", kas cita akcionāra gadījumā nebūtu iespējams.

Turklāt "Latvenergo" arī norāda, ka "Sadales tīkls" ir neatkarīgs uzņēmums, tā darbību uzrauga ne tikai akcionārs, bet arī valsts institūcijas. Uzņēmuma pārvaldība ir neatkarīga valde un padome, nodrošinot skaidru mērķu attīstību visu tirgus dalībnieku interesēs. "Sadales tīkla" neatkarību katru gadu pārbauda Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) un līdz šim atzīts, ka pilnībā tiek nodrošināta neatkarība atbilstoši Eiropas Savienības (ES) vienotā tirgus direktīvas prasībām.

Kā ziņots, trešdien Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" Kariņš norādīja, ka, iespējams, "Sadales tīkls" būtu vairāk jānodala no elektrības ražotāja "Latvenergo". Pēc viņa sacītā, savulaik sadalot energomonopolu, no tā pilnībā tika atdalīts "Augstsprieguma tīkls", bet "Latvenergo" un "Sadales tīkls" faktiski esot palikuši vienā koncernā.

Politiķa skatījumā, iespējams, būtu jārestrukturizē arī šis palikušais koncerns, vairāk nodalot "Sadales tīklu" no "Latvenergo", jo "Latvenergo" kā energoražotājam mazāk interesējot konkurence, bet "Sadales tīklam" vajadzētu būtu orientētam uz pēc iespējas lielāku ražotāju skaitu.

Tāpat ziņots, ka "Augstsprieguma tīkls" un "Sadales tīkls" ir pieteikuši iespaidīgus elektrības pārvades tarifu palielināšanas plānus, kas izsaukuši satraukumu sabiedrībā, tāpēc politiķi apņēmušies nodrošināt tajos izmaiņas.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Piektdien austrumu un centrālajos novados gaidāms lietus

Piektdien daudzviet Latgalē, Sēlijā un Vidzemē, kā arī vietām Zemgalē gaidāms lietus, prognozē sinoptiķi.

Sabiedrība Saeima atsakās no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, atsakoties no lielo pilsētu un blakus novadu apvienošanas.

Sabiedrība Tiesa: Rīgas domei būs jāatjauno gāzes sprādzienā Āgenskalnā cietušais nams

Rīgas pilsētas tiesā šodien apmierināja gāzes sprādzienā 2020.gada nogalē Āgenskalnā sabojātās dzīvojamās mājas dzīvokļu īpašnieku prasību pret Rīgas domi par ēkas atjaunošanu.

Sabiedrība Praida gājiena laikā slēgs satiksmi vairākās Rīgas centra ielās

Sestdien, 15.jūnijā, Rīgā norisināsies "Riga Pride" gājiens, kura laikā no plkst.11 līdz 14 vairākās centra ielās slēgs transportlīdzekļu satiksmi, bet lielāko dienas daļu būs slēgts arī Vērmanes dārzs.

Lasiet arī

Ekonomika Latvenergo valstij izmaksās papildu dividendes 18,547 miljonu eiro apmērā

AS "Latvenergo" akcionāru ārkārtas sapulcē trešdien, 18.oktobrī, nolemts izmaksāt valstij papildu dividendes 18,547 miljonu eiro apmērā no pagājušā gada nesadalītās peļņas, teikts uzņēmuma paziņojumā biržai "Nasdaq Riga".

Ekonomika «Latvenergo» pirmajā pusgadā saražojis par 56% vairāk elektroenerģijas

AS "Latvenergo" šī gada pirmajā pusgadā saražoja 3519 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas, kas ir par 56% vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā.

Ekonomika Latvijā trūkst vides ekspertu vēja elektrostaciju ietekmes uz vidi novērtējumiem

Latvijā ietekmes uz vidi novērtējumu veikšanai trūkst vides ekspertu, jo sākto potenciālo vēja elektrostaciju projektu skaits ir liels, Elektroenerģijas tirgus jaunākajā apskatā informē AS "Latvenergo" vēja un saules parku attīstības direktore Ilvija Boreiko.

Ekonomika Birža iekļaus Latvenergo obligācijas parāda vērtspapīru sarakstā

Birža "Nasdaq Riga" 23.februārī iekļaus AS "Latvenergo" jaunemitētās zaļās obligācijas biržas parāda vērtspapīru sarakstā, teikts biržas publiskotajā informācijā.