• Klaudijs,
  • Sabīne,
  • Sarma
RUS
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente
Reklama.lv
RUS


Laika ziņas
Видео Video Reklama.lv Reklama.lv Facebook Facebook


Saeimā iesniegta iniciatīva par valsts apmaksātu hospisa pakalpojumu

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 10:43, 24.11.2022

Labdarības organizācija "Hospiss LV" iesniegusi Saeimā iniciatīvu par valsts apmaksātu hospisa aprūpes pakalpojuma ieviešanu Latvijā, aģentūru LETA informēja mediju pārstāve Agneta Anna Vēmane.


Avots: LETA

Iepriekš TV3 vēstīja, ka pastāv bažas, ka pēc LM īstenotā pilotprojekta "Hospisa aprūpe mājās pilngadīgām personām un atbalsts viņu ģimenes locekļiem" beigu termiņa 31.decembrī šie atbalsta pasākumi netiks turpināti.

11.novembrī sabiedrības iniciatīvu portālā "manabalss.lv" tika sākta parakstu vākšana iniciatīvas "Par tiesībām uz cieņpilnu nāvi. Par valsts apmaksātu hospisa aprūpes pakalpojuma ieviešanu Latvijā" atbalstam. Kopumā iniciatīvu parakstījuši 13 454 atbalstītāji, kas ļauj to iesniegt izskatīšanai Saeimā.

Labdarības organizācijas "Hospiss LV" vadītāja Ilze Neimane-Nešpora norādīja, ka līdz šim savāktie paraksti liecina par aktualitāti un iniciatīvas nozīmību Latvijas iedzīvotāju vidū. Viņa skaidroja, ka sabiedrība no tā iegūs vienlīdzīgas tiesības un iespēju nomirt cieņpilni, saņemot nepieciešamo sociālo, veselības, garīgo un psihoemocionālo aprūpi un atbalstu. Tāpat sabiedrība Latvijas sabiedrībā veidosies uz cilvēka izvēles iespējām balstīta cieņpilna un bezaizspriedumu izpratne par hospisa pakalpojumiem gan iedzīvotāju, gan valsts un pašvaldību darbinieku un veselības aprūpes un labklājības nozares speciālistu vidū.

Statistikas dati par 2021.gadu liecina, ka Latvijā ik gadu nomirst ap 29'000 iedzīvotāju. No tiem tikai 10% piedzīvo ātru nāvi. Tas nozīmē, ka 90% mirstošo cilvēku un viņu tuvinieki saskaras ar fiziskām un psiholoģiskām problēmām, jo veselības aprūpes sistēma Latvijā nenodrošina mirstošo cilvēku aprūpi.

2021.gadā Latvijā no onkoloģiskajām saslimšanām nomira 5752 cilvēki.

"Hospiss LV" lūdz Saeimu izskatīt iniciatīvu un rast finanšu resursus valsts apmaksāta hospisa aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai mazaizsargātiem cilvēkiem ar neārstējamām slimībām to terminālajā fāzē, kuru ar paredzamā dzīvildze ir līdz sešiem mēnešiem, cieņpilnas nāves nodrošināšanai pacienta mājvietā vai speciāli tam izveidotās vietās hospisa stacionāros. Tāpat arī ieviest izmaiņas normatīvajos aktos un nodefinēt hospisa aprūpi kā vienu no sociālās aprūpes pakalpojuma veidiem, nodefinēt hospisa aprūpes principus un uzdevumus, kā arī prasības šī pakalpojuma sniedzējiem.

Jau vēstīts, ka LM, izprotot nepieciešamību pēc hospisa aprūpes pakalpojumu pieejamības, kā vienu no nozares prioritātēm 2023.gadam pieteiktajos prioritārajos pasākumos ir iekļāvusi pasākumu "Pakalpojuma "Hospisa aprūpe mājās pilngadīgām personām un atbalsts viņu ģimenes locekļiem" izmēģinājuma projekta turpinājums".

LM apgalvo, ka viena no ministrijas prioritātēm ir hospisa aprūpes pakalpojuma turpināšana ar lielāku aprūpēto personu skaitu un lielāku pašvaldību aptveri reģionos.

Līdz ar to hospisa aprūpes pilotprojekts tiks turpināts arī 2023.gadā, sola LM.

Lasīt visus komentārus (0)

Lasiet arīARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Pirmdiena būs mākoņaina, bet kur Latvijā joprojām arī snigs?

Pirmdiena būs mākoņaina, nelielai snigšanai saglabājoties vien valsts austrumos, liecina meteorologu prognozes.

Sabiedrība Precizē kārtību, kādā Saulkrastu novadā bez vecāku gādības palikušam bērnam piešķir mājokļa pabalstu

Precizēta kārtība, kādā Saulkrastu novadā bez vecāku gādības palikušam bērnam piešķir mājokļa pabalstu, liecina informācija oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Sabiedrība Daudzviet Latvijā sniegs un apledojums apgrūtina braukšanu

Šorīt Latvijā daudzviet autoceļi ir sniegoti un apledo, apgrūtinot braukšanu pa valsts galvenajiem un reģionālajiem autoceļiem, informēja VSIA "Latvijas Valsts ceļi".

Sabiedrība Lauku tūrisma asociācija: Viesmīlības nozarei Latvijā jākonkurē arī ar publisko sektoru

Viesmīlības nozarei Latvijā jākonkurē arī ar publisko sektoru, kamēr citviet Baltijā šādas problēmas neesot, intervijā atzina Latvijas Lauku tūrisma asociācijas "Lauku ceļotājs" prezidente Asnāte Ziemele.

Lasiet arī

Sabiedrība Jauno ārstu asociācija: veselības nozarei vajadzētu būt prioritātei

"Apvienotā saraksta" (AS) pārstāvju izteiktie pieļāvumi veselības ministra amata kandidātu meklēt ārpus Saeimas liecina par politiķu nevēlēšanos virzīt savus līderus sabiedrībai būtisku problēmu risināšanai, intervijā TV3 raidījumam "900 sekundes" pauda Latvijas Jauno ārstu asociācijas valdes loceklis Jānis Vētra.

Sabiedrība Eksperti kritizē lēno veselības aprūpes inovāciju ceļu pie pacientiem Latvijā

Veselības aprūpes inovāciju ceļš pie pacientiem Latvijā joprojām ir pārāk lēns un novilcināts, cilvēki zaudē veselību un dzīvību arī tajos gadījumos, kad to būtu iespējams novērst. Šī iemesla dēļ veselības nozares eksperti mudina meklēt risinājumus, lai Latvijā veselības aprūpe tiktu atzīta par valsts ilgtermiņa prioritāti.

Sabiedrība Aptauja: 34% Latvijas iedzīvotāju uzturā lieto ne vairāk kā divas olas nedēļā

34% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju uzturā lieto ne vairāk kā divas olas nedēļā, un tikai 2% vispār nelieto olas uzturā, secināts "Mēness aptiekas" rīkotajā aptaujā.