• Lolita,
  • Vitolds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Sācies pieminekļa demontāžas sagatavošanas process Uzvaras parkā

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 10:00, 22.08.2022


Pieminekļa demontāžai Uzvaras parkā netiks izmantotas sprāgstvielas, šodien preses konferencē paziņoja Rīgas pilsētas izpilddirektors Jānis Lange.


Foto: LETA

Viņš uzsvēra, ka pašlaik ir sācies demontāžas sagatavošanas process. Tiek uzstādīts būvdarbu žogs un aptuveni 1,5 kilometru garumā drošības žogs, kas ierobežos gājēju kustību Uzvaras bulvārī posmā no Bāriņu līdz Ojāra Vācieša ielai un Bāriņu ielā posmā no Uzvaras bulvāra līdz Hermaņa ielai.

Kā novēroja aģentūra LETA, ar zāli aizaugušo pieminekļa teritoriju un parku sāk ieskaut augsts būvdarbu nožogojums. Pagaidām notiekošais nav piesaistījis cilvēku uzmanību un interesi, taču kārtības sargu teritorijā ir būtiski vairāk nekā līdz šim. Objekta teritorijā sāk parādīties pirmā mazā traktortehnika, kā arī būvniekiem nepieciešamā infrastruktūra.

Sabiedriskā transporta kustību nav paredzēts ierobežot, bet pārējam autotransportam būs ieviest stāvēšanas un apstāšanās aizliegums. Ierobežojumi paredzēti līdz 15.novembrim, taču tas būs atkarīgs no faktiskās situācijas un konsultējoties ar likumsargiem.

Savukārt no rītdienas, 23.augusta, objektā ievedīs tehniku, kas nozīmē, ka sāksies sagatavošanās darbi attiecībā uz baseina ūdens atsūknēšanu un pagraba demontāžu, kā arī sagatavošanās darbi attiecībā uz skulptūru un obeliska demontāžu.

Lange neminēja, kurā datumā konkrēti piemineklis tiks nojaukts, bet uzsvēra, ka tam ir jābūt izdarītam līdz 15.novembrim. "Projektēšanas laikā un veicot pārrunas ar būvniekiem, tika apskatītas visas iespējamās metodes, un objekts tiks nogāzts, neizmantojot sprāgstvielas," norādīja Lange.

Lange labi saprotot mediju interesi par konkrētām demontāžas darbībām, taču šodien tās nav atklājamas. "Ar veselo saprātu" pašvaldību informēšot medijus pirms katra lielā darba, lai žurnālistiem būtu iespēja iesaistīties.

Ņemot vērā drošības riskus un, lai aizsargātu būvuzņēmēja darbinieku veselību un drošību, Lange patlaban atteicās minēt pieminekļa demontētāja nosaukumu.

Savukārt attiecībā uz iedzīvotāju saziedoto līdzekļu izlietošanu tiks noslēgts līgums ar "ziedot.lv" par būvgružu aizvākšanu.

Valsts policijas Galvenās Kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Ansis Pumpurs informēja, ka policija ir sagatavojusi sabiedriskās kārtības un drošības plānu, kura izpildē ir iesaistīta pašvaldības policija un Valsts drošības dienests (VDD).

Ņemot vērā minēto, Pumpurs aicināja iedzīvotājus bez vajadzības neatrasties tuvumā šim objektam, jo policija veiks pastiprinātu personu uzraudzību un var tik veikti kontroles pasākumi ne tikai personām, bet arī transportlīdzekļiem.

Tāpat virs būvobjekta noteikts bezpilota gaisa kuģu lidojumu aizliegums, un jebkuri mēģinājumi neatļauti lidināties tiks novērsti, un personas sauks pie atbildības.

Kā ziņots, VDD vērtējumā Pārdaugavā izvietotā Latvijas okupāciju slavinošā pieminekļa demontāžas laikā nav izslēdzamas provokācijas, tajā skaitā prokremliski noskaņotu personu centieni apturēt vai aizkavēt pieminekļa nojaukšanu.

VDD pastāvīgi seko līdzi aktivitātēm, kas saistītas ar pieminekļa gaidāmo demontāžu. Lai apzinātu riskus valsts drošībai, VDD vērtē ar plānoto demontāžu saistītās norises gan Latvijā, gan ārpus tās robežām.

5.augustā Rīgas domes Finanšu un administrācijas lietu komiteja atbalstīja lēmumu par finansējuma piešķiršanu padomju armijai veltītā pieminekļa demontāžai.

Pieminekļa demontāžas būvnieks tika izraudzīts slēgtā aptaujas procedūrā. Lai gan būvnieks ir izvēlēts, pagaidām tā vārds netiek nosaukts, jo tiek izstrādāts pieminekļa demontāžas drošības protokols, lai nodrošinātu ne tikai pieminekļa demontāžas procesa drošību, bet arī izvairītos no iespējamiem provokācijas riskiem.

Kopumā pieminekļa nojaukšanai paredzēts tērēt ap 2,1 miljonu eiro.

Pieminekļa demontāžai plānots izlietot arī sabiedrības ziedojumu vākšanas akcijā iegūtos 268 383 eiro. Šo finansējumu plānots izmantot, lai sakoptu teritoriju pēc pieminekļa demontāžas. Tāpat paredzēts, ka valsts finansēs līdz 50% no kopējām demontāžas attiecināmajām izmaksām.

Ņemot vērā pieminekļa demontāžai atvēlēto laiku, būvnieks neizmantos konvencionālo nojaukšanas metodi. Visticamāk, ka piemineklis tiks demontēts, to nogāžot.

Vairāku gadu garumā pie pieminekļa 9.maijā pulcējās tūkstošiem cilvēku - bijušajās Padomju Savienības teritorijās pēc atsevišķām iniciatīvām tika organizētas svinības Sarkanās armijas uzvarai pār pār nacistisko Vāciju Otrajā pasaules karā. Arī Latvijā joprojām daļa sabiedrības piekopj tradīciju atzīmēt tā dēvētos Uzvaras svētkus, tomēr jau izsenis šis datums Austrumeiropā tiek identificēts ar Baltijas valstu okupāciju un aneksiju PSRS sastāvā.

Jautājums par to, vai Latvijā ir vieta padomju armijai veltītajam piemineklim Uzvaras parkā, īpaši aktualizējās līdz ar Krievijas sākto karu pret Ukrainu. Diskusijas par šiem jautājumiem ir noslēgušās, Saeimai pieņemot likumu, kas nosaka, ka līdz rudenim Latvijā jānovāc visi ar kapavietām nesaistītie padomju režīmam veltītie pieminekļi.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Policija aicina pieteikties pretterorisma vienībā «Omega» (VIDEO)

Valsts policijas (VP) pretterorisma vienība "Omega" aicina pieteikties pretendentus, kuri nākotnē sevi redz drosmīgā profesijā un vienības sastāvā.

Sabiedrība Rīgā norisināsies Latvijas un Āfrikas valstu partnerībai veltīts forums

Rīgā 3.jūnijā un 4.jūnijā norisināsies Ārlietu ministrijas (ĀM) organizēts starptautisks forums "Latvija un Āfrikas valstis: partneri mieram un noturībai".

Lasiet arī

Sabiedrība Pienākumu demontēt padomju pieminekļus atzīst par atbilstošu Satversmei

Satversmes tiesa (ST) ceturtdien par atbilstošām Satversmei atzinusi normas, kas uzliek par pienākumu demontēt padomju režīmu slavinošus objektus Daugavpilī.

Sabiedrība Lielajos kapos atklāti restaurētie Vērmaņu dzimtas pieminekļi

Lielajos kapos atklāti par 160 000 eiro restaurētie Vērmaņu dzimtas pieminekļi.

Sabiedrība Rīgas Pieminekļu padome neatbalsta de Tolli pieminekļa aizvākšanu

Rīgas Pieminekļu padome pagājušajā nedēļā nav atbalstījusi pieminekļa Krievijas impērijas karavadonim Barklajam de Tolli (1761-1818) aizvākšanu no Esplanādes, vēsta "Latvijas Avīze".

Kriminālziņas Pa nakti aizvākts Keldiša piemineklis

Pagājušajā naktī aizvākts akadēmiķa Mstislava Keldiša piemineklis, aģentūrai LETA apstiprināja Rīgas domē.