• Andis,
  • Zeltīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā pēdējā gada laikā ienākumi sarukuši 21,7% mājsaimniecību

Teksta izmērs Aa Aa
Sabiedrība
LETA 14:36, 23.03.2022


Latvijā pēdējā gada laikā ienākumi sarukuši 21,7% mājsaimniecību, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) 2021.gada iedzīvotāju aptaujas par ienākumiem un dzīves apstākļiem dati.



Vienlaikus 59,8% mājsaimniecību pēdējā gada laikā ienākumi nav mainījušies, savukārt 18,5% mājsaimniecību ienākumi ir palielinājušies.

Pēc statistikas pārvaldē minētā, gan pozitīvās, gan negatīvās ienākumu izmaiņas ir izteiktākas pilsētās - 20,2% pilsētās dzīvojušo mājsaimniecības norādījušas uz ienākumu palielinājumu, kamēr laukos šādu atbildi snieguši 14,3% mājsaimniecību, savukārt uz ienākumu samazinājumu norādījuši 23,2% pilsētu mājsaimniecību un 18% lauku mājsaimniecību.

Vienlaikus statistikas pārvaldē norāda, ka Rīgā 26,1% mājsaimniecību norādījušas uz ienākumu pieaugumu pēdējā gada laikā, bet 28% - uz samazinājumu.

Runājot par ienākumiem nākamajos 12 mēnešos, 76,6% mājsaimniecību prognozē, ka viņu kopējie ienākumi nemainīsies, 16,7% uzskata, ka ienākumi pieaugs, bet 6,8% sagaida ienākumu samazināšanos.

Aptaujā 19% pilsētu mājsaimniecību (Rīgā 27,2%) un 11,1% lauku mājsaimniecību sagaida, ka nākamajos 12 mēnešos ienākumi pieaugs, bet ienākumu nemainīgumu sagaida 74,2% pilsētu mājsaimniecību (Rīgā 65,1%) un 82,3% lauku mājsaimniecību.

Statistikas pārvaldē min, ka 56,1% mājsaimniecību, kas norādīja uz ienākumu samazinājumu pēdējo 12 mēnešu laikā, kā galveno iemeslu atzīmējuši saīsinātu darbalaiku, samazinātu atalgojumu, paliekot tajā pašā darbavietā, kā arī pašnodarbinātības samazinājumu ne pēc savas iniciatīvas. Savukārt 29,1% mājsaimniecību kā ienākumu samazinājuma iemeslu minējušas darba zaudēšanu, bezdarbu, kā arī uzņēmuma bankrotēšanu.

Vienlaikus mājsaimniecību ienākumu palielināšanos galvenokārt - 55,3% - gadījumu, noteica sociālo pabalstu kāpums, kas var būt skaidrojams ar valsts atbalsta pasākumiem ģimenēm ar bērniem un senioriem Covid-19 pandēmijas laikā. Visvairāk šādas atbildes snieguši vienatnē dzīvojošie seniori jeb iedzīvotāji vecumā no 65 gadiem (76%) un zemāku ienākumu mājsaimniecības (pirmās ienākumu kvintiļu grupas - 69% un otrās ienākumu kvintiļu grupas mājsaimniecības - 68,2%.

Savukārt kā otro un trešo izplatītāko ienākumu palielināšanas iemeslu mājsaimniecības minējušas algas indeksāciju (15,6%) un pagarinātu darba laiku/ palielinātu atalgojumu tajā pašā darbavietā (11,5%).

2021.gadā dati ir iegūti no 6500 mājsaimniecību un 11 700 personu atbildēm.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Austrumu slimnīcā ierodas vēl 20 ievainotie ukraiņi

Kopumā Austrumu slimnīcā kopš kara sākuma uzņemti jau 386 no Ukrainas atvestie pacienti.

Sabiedrība Pērn Latvijā adoptēti 77 bērni

Pērn Latvijā adoptēti 77 bērni, kas ir par deviņiem mazāk nekā gadu iepriekš, informē Labklājības ministrija (LM).

Sabiedrība Aptauja: Gandrīz trešdaļā skolu finansējums mācību līdzekļiem nav pieaudzis

Gandrīz trešdaļā skolu skolu finansējums mācību līdzekļiem šogad salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu nav pieaudzis un ir palicis nemainīgs, 4,4% - tas ir samazinājies, bet 38,7% - pieaudzis, secināts izdevniecības "Skolas Vārds" veiktajā izglītības iestāžu vadītāju aptaujā.

Sabiedrība Nacionālo bruņoto spēku komandiera amatam virza Pudānu

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandiera amatam nominējis brigādes ģenerāli, Zemessardzes komandieri Kasparu Pudānu.

Lasiet arī

Sabiedrība Bankomātos plānots aizliegt krievu valodas izmantošanu

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija trešdien galīgajam lasījumam Saeimā atbalstīja grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas aizliegs krievu valodas izmantošanu bankomātos.

Ekonomika Aptauja: visbiežāk vecāki krāj naudu bērnu izglītībai

Trešdaļa jeb 33% vecāku, kuri veic uzkrājumus bērnu nākotnei, visbiežāk to dara ar mērķi finansiāli atbalstīt izglītības iegūšanu, informēja bankas "Citadele" pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.

Ekonomika Finanšu ministrija plāno stingrāku skaidras naudas aprites uzraudzību

Finanšu ministrija (FM) izstrādājusi grozījumus likumā "Par nodokļiem un nodevām", lai efektīvāk uzraudzītu skaidras naudas apriti un veicinātu bezskaidras naudas izmantošanu darījumos.

Sabiedrība Latvijā kabatas nauda bērnam ir vidēji 34 eiro mēnesī

Kabatas nauda bērniem un pusaudžiem no sešu līdz 13 gadu vecumam ir vidēji 34 eiro mēnesī, informē "Swedbank" pārstāvji, atsaucoties uz apkopotajiem datiem ISIC karšu lietotājiem Latvijā.