Vidzemē grasās nošaut pa viensētām klaiņojošo lāci

Sabiedrība
LETA 09:36, 25.10.2021 0

Pa Vidzemes viensētām klaiņojošais lācis, iespējams, tiks likvidēts, ja tas nemainīs savu uzvedību un turpinās uzturēties māju tuvumā, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Vidzemes reģionālās administrācijas vadītājs Rolands Auziņš.

 
Foto: LETA

"Pārdrošajam lācim, kurš vairākkārt manīts cilvēku māju tuvumā un jau divas reizes pārvietots, trešā iespēja netiks dota. Ja dzīvnieks nemainīs savu uzvedību, tad viņš būs jālikvidē," sacīja Auziņš.

Viņš aicināja sabiedrību būt saprotošiem, jo šāda situācija ir arī apdraudējums cilvēkiem. "Jāsaprot, ka lācim ir jābūt mežā, viņam nav jābūt pie cilvēkiem," piebilda Auziņš.

Viņš atzina, ka, aptaujājot zinātniekus un cilvēkus, kas strādājuši ar lāčiem, neviens nedeva garantiju, ka iepriekš aizmidzinātie un izšķirtie lāči mainīs uzvedību. Kāds kolēģis no Igaunijas norādījis - izskatās, ka viens ir kūdītājs un otrs pavelkas tam līdzi. Rezultāti līdzšinējiem mēģinājumiem atturēt lāčus no tuvošanās cilvēku mājām liek domāt, ka viens ir guvis mācību, taču otrs turpina ierasto uzvedību.

DAP apzinājuši lāču izvietošanas iespējas nebrīvē, bet secināja, ka brūnie lāči, īpaši no savvaļas, nav nevienam nepieciešami nedz Latvijā, nedz Eiropā. "Ja savvaļas lāčus ieliek aplokos, viņi ilgi nedzīvo," piebilda Auziņš.

Jau ziņots, ka pagājušajā nedēļā pēc vairāku diennakšu rūpīgas lāču gaitu izsekošanas, abi dzīvnieki, kas sākotnēji tika manīti sirojam pa Valkas novada viensētām, beidzot tika uzieti Smiltenes novada Grundzāles pagastā, veiksmīgi iemidzināti un izšķirti.

Pēc Valkas novadā īstenotās aizbiedēšanas metodes abi lāči bija pārvietojušies uz Smiltenes novada Bilskas pagasta Loberģu ciemu, kur turpināja savu ierasto barības meklēšanu, sirojot pa viensētām. DAP speciālistiem koordinējot procesu, tika sākta nākamās alternatīvas īstenošana - lāču izšķiršana, lai pārvietotu katru no tiem uz citu nomaļu teritoriju pietiekamā attālumā no apdzīvotām vietām.

Lai lāčus varētu pārvietot, tika veikta to iemidzināšana, kas bija riskantākā procesa daļa, jo pastāvēja apdraudējums gan cilvēku drošībai lāču iespējamās agresīvās reakcijas dēļ, gan dzīvnieku dzīvībai.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Sabiedrība Lieldienās Rīgā sabiedriskais transports kursēs pēc brīvdienu grafika

No šodienas līdz 21.aprīlim Rīgā sabiedriskais transports kursēs pēc brīvdienu grafika, aģentūru LETA informēja SIA "Rīgas satiksme" Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Baiba Bartaševiča-Feldmane.

Sabiedrība Vecrīgā notiks ekumeniskais krustaceļš

Šodien Vecrīgā norisināsies ekumeniskais krustaceļš, aģentūru LETA informēja Latvijas Romas Katoļu baznīcā.

Sabiedrība Vērmanes dārzā notiks Lieldienu svētku gadatirgus

Šodien un rīt, 19.aprīlī Rīgā, Vērmanes dārzā notiks Lieldienu svētku gadatirgus, aģentūru LETA informēja pasākuma rīkotāji.

Sabiedrība Kas jāzina laivu īpašniekiem pirms navigācijas uzsākšanas (+VIDEO)

Viss sākas ar elementāro - eļļas maiņu, jo tā ir motora veselības pamatā.

Lasiet arī

Interesanti fakti Par 2025.gada dzīvotni izvēlēta mala - pārejas zona starp dažādām ekosistēmām

Latvijas Dabas fonds (LDF) 2025.gada dzīvotnes godā cēlis malu - pārejas zonu starp divām vai vairākām ekosistēmām, aģentūru LETA informēja LDF komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.

Sabiedrība Par 2025.gada dzīvnieku izvēlēts ezis

Par Latvijas Nacionālā dabas muzeja 180.jubilejas gada dzīvnieku izvēlēts ezis, šodien izziņoja muzejā.

Sabiedrība Dabas muzejs šonedēļ nosauks 2025.gada dzīvnieku

Trešdien, 8.janvārī, plkst.10 Latvijas Nacionālajā dabas muzejs paziņos 2025.gada dzīvnieku un atklās tam veltītu stendu.

Interesanti fakti Par 2025.gada kukaini izvēlēts jāņtārpiņš

Šogad Latvijas Entomoloģijas biedrība (LEB) par 2025.gada kukaini ievēlējusi jāņtārpiņu, tādējādi vēršot uzmanību gan uz dabas fenomenu - bioluminiscenci, gan uz šo sugu šķietami arvien retāku sastopamību, liecina informācija LEB mājaslapā.