2025.gada 8.jūlijā Ženēvā notika Latvijas organizēta paneļdiskusija "Ko mākslīgā intelekta izplatība nozīmē informācijas integritātei?", kas norisinājās foruma "Pasaules samits par informācijas sabiedrību" augsta līmeņa pasākuma ietvaros. Diskusijas mērķis bija meklēt risinājumus tam, kā mākslīgā intelekta (MI) tehnoloģiju attīstības laikmetā, respektējot cilvēktiesības un vārda brīvību, nodrošināt informācijas integritāti un stāties pretī informācijas manipulācijai.
Diskusijās ar globālajiem partneriem bija iespēja iepazīstināt ar Latvijas sasniegumiem un ekspertīzi cīņā ar dezinformāciju, kā arī ar veikumu mākslīgā intelekta jomā. Eksperti uzsvēra investīciju zināšanās, tehnoloģiju kompāniju caurskatāmības un MI pratības nozīmi. Viena no Latvijas prioritātēm ANO Drošības padomē ir risinājumi drošībai, ilgtspējai un attīstībai, kā arī 21.gadsimta draudu - kiberdrošības un mākslīgā intelekta radīto risku - iekļaušana darba kārtībā.
Pasākumu atklāja Latvijas vēstnieks ANO Ženēvā Ivars Pundurs, un to vadīja Ārlietu ministrijas īpašais pārstāvis digitālajos jautājumos Viktors Makarovs. Paneļdiskusiju, kas notika hibrīdformātā, apmeklēja vairāk nekā astoņdesmit valdību un nevalstisko organizāciju pārstāvji. V. Makarovs uzsvēra, ka Latvija ir starp līderiem cīņā ar dezinformāciju, un mēs esam gatavi dalīties ar savu pieredzi šajā jomā, t. sk. ANO Drošības padomē.
Par MI radītajām iespējām un izaicinājumiem informācijas telpas drošībai diskutēja starptautisko un nevalstisko organizāciju, kā arī akadēmiskās vides pārstāvji. Indonēzijas nevalstiskās organizācijas "MAFINDO" priekšsēdētājs Septiadži Eko Nugroho (Septiaji Eko Nugroho), ANO Augstā komisāra cilvēktiesību jautājumos biroja Tematiskās iesaistes, īpašo procedūru un tiesību uz attīstību direktore Pegija Hiksa (Peggy Hicks), ASV domnīcas "Atlantic Council" paspārnē esošā "Digital Forensic Research Lab" (DFRLab) Tehnoloģiju programmu viceprezidents un vecākais direktors Greiems Brūkijs (Graham Brookie), kā arī Latvijas Universitātes "AI4Debunk" projekta pārstāve - profesore Žaneta Ozoliņa.
Vizītes Ženēvā laikā Ārlietu ministrijas īpašais pārstāvis digitālajos jautājumos V. Makarovs 9.un 10.jūlijā tikās ar ANO īpašo ziņotāju vārda un uzskatu brīvības jautājumos Irēnu Kānu (Irene Khan) un pārrunāja izaicinājumus vārda brīvībai un informācijas integritātei digitālajā laikmetā, ar ANO Zinātnes un tehnoloģiju attīstības komisijas Datu pārvaldības darba grupas priekšsēdētāju Peteru Majoru (Peter Major) - ANO Komisijas zinātnes un tehnoloģiju attīstības darba grupā uzsākto darbu datu pārvaldībā, kā arī ar ANO Augstā komisāra cilvēktiesību jautājumos biroja Tematiskās iesaistes, īpašo procedūru un tiesību uz attīstību direktori Pegiju Hiksu (Peggy Hicks) - par MI ietekmi uz vārda brīvību un cilvēktiesībām kopumā.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri