• Felicita,
  • Fēlikss
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Rīgikogu pasludina Maskavas patriarhātu par agresiju atbalstošu institūciju

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
LETA 11:52, 07.05.2024


Igaunijas parlaments pirmdien pieņēma paziņojumu, kurā nosoda Krievu pareizticīgo baznīcas Maskavas patriarhātu par Krievijas agresijas pret Ukrainu attaisnošanu un atbalstīšanu, kā arī pasludina Maskavas patriarhātu par institūciju, kas atbalsta Krievijas militāro agresiju.



Par paziņojuma pieņemšanu balsoja 75 deputāti, bet astoņi bija pret, vēsta Rīgikogu preses dienests.

Paziņojumā Rīgikogu stingri nosoda Krievijas izvērsto karu pret Ukrainu un agresijas laikā sagrābto teritoriju nelikumīgo aneksiju, kā arī norāda, ka Krievijas diktatora Vladimira Putina teroristiskais režīms, kas draud ar kodolieročiem, ir kļuvis par lielāko draudu mieram gan Eiropā, gan visā pasaulē.

"Maskavas un visas Krievijas patriarhs Kirils, kopš Krievijas Federācija 2022.gadā sāka pilna mēroga karu pret Ukrainu, atklāti atbalsta Krievijas Federācijas teroristiskā režīma agresiju. Kā kara propagandas instrumentu Maskavas patriarhāta vadība un patriarhs Kirils izmanto "krievu pasaules" ideoloģiju, ar kuras palīdzību tiek iznīcinātas pēdējās demokrātijas izpausmes Krievijā, militarizēta Krievijas sabiedrība un attaisnota agresija, lai paplašinātu Krievijas Federāciju uz visām teritorijām, kas vēstures gaitā bijušas Krievijas ietekmē, tostarp Ukrainu," teikts paziņojumā.

Tajā atgādināts, ka Krievu pareizticīgās baznīcas aizbildniecībā izveidotā Vispasaules krievu tautas sapulce, kuru vada patriarhs Kirils, martā pieņēma programmatisku dokumentu "Krievu pasaules tagadne un nākotne", kurā teikts, ka agresijas karš Ukrainā ir svētais karš gan pret Ukrainu, gan pret visu Rietumu pasauli un Krievijas Federācijas ietekmes sfēra sniedzas ārpus bijušās Krievijas impērijas teritorijas.

"Maskavas patriarhāta aicinājumi sevī slēpj draudus Igaunijas drošībai un pastāvēšanai, tostarp tiešus draudus Igaunijas sabiedriskajai un konstitucionālajai kārtībai," norāda parlaments.

Paziņojumā teikts, ka Igaunija kā demokrātiska valsts atbalsta reliģiskās pārliecības brīvību un valstij ir jānodrošina iespēja cilvēkiem izvēlēties, kādai reliģijai sekot.

"Taču mūsdienu pasaulē valstij ir arī jāaizsargā iedzīvotāji no teroristiskas un citas naidīgas propagandas un aicinājumiem uz vardarbību. Aizsardzība no šādas propagandas skar arī Igaunijā dzīvojošos pareizticīgos, neatkarīgi no valodas, tautības vai kanoniskās piederības," norāda Rīgikogu un pauž sašutumu par Maskavas patriarhāta un pašreizējā Krievijas režīma īstenoto reliģijas un pareizticīgo tradīciju ļaunprātīgu izmantošanu un sagrozīšanu.

"Ņemot vērā Maskavas patriarhāta līdzšinējo darbību, joprojām pastāv augsti iedzīvotāju ietekmēšanas draudi šajā pseidoreliģiskajā kontekstā," sacīts paziņojumā.

Rīgikogu apstiprina, ka uzskata par nepieņemamu Maskavas patriarhāta kā institūcijas darbību, kuras mērķis ir attaisnot un atbalstīt Krievijas agresiju, un uzskata par nepieciešamu pasludināt Maskavas patriarhātu par institūciju, kas atbalsta Krievijas militāro agresiju.

Igaunijas parlaments arī aicina visas valstis un starptautisko sabiedrību nepieļaut Maskavas patriarhāta naidīgo ietekmes darbību.

Riigikogu arī uzsver, ka Maskavas patriarhāta pasludināšana par institūciju, kas atbalsta Krievijas militāro agresiju, attiecas uz Maskavas patriarhātu kā institūciju, nevis uz cilvēkiem, kuri ievēro pareizticības tradīcijas.

"Pareizticīgo draudzēm ir arī patstāvīgi jāizvērtē sabiedriskās kārtības un savu locekļu apdraudējums, ko rada naidīgas ietekmes darbības, un jāveic nepieciešamie pasākumi, lai pārtrauktu sakarus ar Maskavas patriarhātu. Igaunijas Republikā ir jāsaglabā konstitucionālās tiesības uz reliģijas brīvību, ņemot vērā visu šeit dzīvojošo cilvēku tiesības un brīvības," teikts Rīgikogu paziņojumā.

Jau ziņots, ka paziņojuma projektu aprīlī iesniedza izskatīšanai parlamentā 52 deputāti.

Sākotnēji iniciatīvas autori runāja par "institūciju, kas atbalsta terorismu", taču paziņojuma projektā tika izmantots raksturojums "institūcija, kas atbalsta militāru agresiju". "Iemesls ir arī tāds, lai neviens nevarētu to saistīt ar kaut ko tādu, kas nebija domāts - ka pareizticīgie vai pareizticīgo draudzes atbalsta terorismu," paskaidroja sociāldemokrāts Jāks Ābs, kas 52 deputātu vārdā iesniedza paziņojuma projektu parlamentā.

Āba teiktajam pievienojās arī vairāki citi politiķi, kuri Igaunijas sabiedriskajai raidorganizācijai ERR norādīja, ka būtu jāizvairās no iespējas vilkt paralēles starp Igaunijā dzīvojošajiem pareizticīgajiem un teroristiem.

Iekšlietu ministrs Lauri Lēnemetss pirms tam paziņoja, ka viņš plāno ierosināt Rīgikogu atzīt Maskavas patriarhātu par teroristisku organizāciju, lai galu galā aizliegtu tā darbību Igaunijā.

"Ņemot vērā pieejamo kontekstu, man kā iekšlietu ministram nav citas izvēles, kā vien ierosināt Rīgikogu pasludināt Maskavas patriarhātu par teroristisku [organizāciju], kas savā darbībā atbalsta terorismu. Tad iekšlietu ministrs varēs vērsties tiesā un ierosināt, lai šeit darbojošās baznīcas organizācijas darbība tiktu pārtraukta. Tas neietekmēs draudzes locekļus, tas nenozīmē, ka baznīcas tiks slēgtas, bet tas nozīmē, ka tiks pārtrauktas saites ar Maskavu," teica ministrs.

Maskavas patriarhāta Igaunijas Pareizticīgās baznīcas bīskaps Daņiils aprīlī paziņoja, ka Igaunijas Pareizticīgā baznīca neatrodoties tiešā Maskavas patriarha Kirila pakļautībā un nevarot būt atbildīga par Maskavā paustajiem paziņojumiem, kas atbalsta Krievijas karu pret Ukrainu. Līdz ar to Daņiils būtībā noraidīja Lēnemetsa prasību Igaunijas Pareizticīgajai baznīcai izstāties no patriarha Kirila pakļautības.

Lēnemetss arī sacīja, ka viņš četras reizes bijis spiests uzaicināt Maskavas patriarhāta Igaunijas Pareizticīgās baznīcas pārstāvjus uz tikšanos, lai runātu par jautājumiem, kas saistīti ar valsts drošību.

Jau ziņots, ka Maskavas patriarhāta pakļautībā esošās Igaunijas Pareizticīgās baznīcas metropolīts Jevgeņijs, laicīgajā dzīvē Krievijas pilsonis Valērijs Rešetņikovs, kurš attaisnoja Krievijas agresiju Ukrainā, februārī nesaņēma uzturēšanās atļaujas pagarinājumu un bija spiests atstāt Igauniju.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule NATO paziņo par jaunu misiju zemūdens kabeļu aizsardzībai Baltijas jūrā

NATO sāk jaunu misiju zemūdens kabeļu aizsardzībai Baltijas jūrā, otrdien paziņoja NATO ģenerālsekretārs Marks Rite.

Pasaule Saeimas priekšsēdētāja ieradusies Kijivā

Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS) ieradusies vizītē Kijivā.

Pasaule Spānijas premjers ierosina 100% nodokli mājokļiem, kurus iegādājas ārzemnieki

Spānijas premjerministrs Pedro Sančess pirmdien ierosināja vairākus pasākumus mājokļu krīzes apkarošanai, tai skaitā 100% nodokli mājokļu iegādei, ja pircēji ir Spānijā nedzīvojoši ārzemnieki no valstīm ārpus Eiropas Savienības (ES).

Pasaule Norvēģijā notiks sarunas par divu valstu risinājumu Tuvo Austrumu konfliktam

Desmitiem valstu trešdien sūtīs savus delegātus uz Norvēģiju, lai piedalītos sarunās par divu valstu risinājumu Tuvo Austrumu konfliktam, paziņojusi Norvēģijas Ārlietu ministrija.

Lasiet arī

Pasaule Ziedojumu izsīkuma dēļ darbību izbeidz Igaunijas organizācija «Slava Ukraini»

Igaunijas bezpeļņas organizācija "Slava Ukraini", kas dibināta 2022.gadā, lai ar ziedojumiem sniegtu brīvprātīgo palīdzību Ukrainas bruņotajiem spēkiem, ceturtdien paziņoja, ka izbeidz savu darbību finanšu resursu trūkuma dēļ.

Pasaule Igaunijā neplāno slēgt Barklaja de Tolli mauzoleju

Igaunija neplāno slēgt Krievijas karavadoņa Mihaela Andreasa Barklaja de Tolli mauzoleju, paziņojis Tervas pašvaldības padomes priekšsēdētājs un Igaunijas parlamenta deputāts Maido Rūsmans.

Ekonomika Darbu atsāk Somijas-Igaunijas elektrības kabelis

omijas-Igaunijas elektrības kabeļa "EstLink 2" remontdarbi ir sekmīgi pabeigti pirms plānotā termiņa 3.septembrī, un elektroenerģijas kabelis, kas savieno Igauniju un Somiju, sāk darboties no trešdienas, 4.septembra, informē Klimata un enerģētikas ministrija.

Pasaule Igaunijā notiks Apvienoto reaģēšanas spēku samits

Igaunijā gada beigās notiks Apvienoto reaģēšanas spēku (JEF) dalībvalstu līderu sanāksme, ceturtdien paziņoja Igaunijas valdība. Sanāksme notiks 16. un 17.decembrī Tallinā.