• Ārvalda,
  • Ārvalds,
  • Herta,
  • Valda
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Krievijas sabiedrības attieksme neraida signālus par draudiem režīmam - SAB

Teksta izmērs Aa Aa
Pasaule
VS.LV 13:00, 18.08.2023


Lai gan Krievijas sabiedrības attieksme pret karu Ukrainā ir komplicēta un mainās, tā pašlaik neraida signālus par būtiskiem tūlītējiem draudiem Putina režīma politiskajai stabilitātei Krievijā, savā jaunākajā informatīvi analītiskajā rakstā atzinis Satversmes aizsardzības birojs (SAB).



Kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā tiek pārbaudīta Krievijas prezidenta Vladimira Putina režīma stabilitāte un dzīvotspēja. "Vagner" vadītāja Jevgēņija Prigožina militārais dumpis un karadarbības izplešanās Krievijas teritorijā ir tikai daži no pēdējā laika pārbaudījumiem, ar kuriem režīmam nākas saskarties.

SAB vērtējumā Krievijas režīms joprojām ir stabils, tomēr situācijas dinamika prasa regulāru novērošanu un analīzi. Krievijas sabiedrības nostāja ir viens no indikatoriem, kas var ietekmēt gan Krievijas iekšpolitikas kursu, gan starptautisko attiecību kontekstu.

Lielā mērā aizvien vairāk tendences liecina par Krievijas sabiedrības atsvešinātības izplatību, kas skaidrojama ar diviem apstākļiem. Pirmkārt, sabiedrībā vērojama pieaugoša sociālā apātija un distancēšanās no politiskajiem procesiem valstī.

Otrkārt, izplatītāka kļūst arī savstarpējā sociālā neuzticēšanās, bailes tikt sodītiem par sava personīgā viedokļa paušanu, kas skaidrojams gan ar sabiedrības vairākuma spiedienu, gan ar režīma īstenoto represiju efektu.

Šī tendence ir novērojama arī sociālajās aptaujās, kurās Krievijas sabiedrība ievēro piesardzību, it īpaši, ja tas nesaskan ar valdošo līniju.

Atbildot uz jautājumu par vai pret "speciālo militāro operāciju", Krievijas sabiedrības absolūtais vairākums (75-80%) pauduši, ka atbalsta vai drīzāk atbalsta "speciālo militāro operāciju". Vienlaikus ne tik viennozīmīga aina iezīmējas situācijā, kad jautājumos tiek pieļauta iespēja atturēties no atbildes sniegšanas vai nepieciešams sniegt vērtējumu par vēlamo turpmāko kara gaitu. Šādā situācijā attieksme pret "speciālo militāro operāciju" ir niansētāka.

23% atbalstīja sākotnējo iebrukumu un uzskata, ka operāciju nepieciešams turpināt.

Trešdaļa jau sākotnēji bijuši pret iebrukumu un uzskata, ka nepieciešams panākt mierizlīgumu.

Lielākā sabiedrības daļa, jeb aptuveni divas piektdaļas atbalstījuši sākotnējo iebrukumu, tomēr uzskata, ka nepieciešams nonākt pie mierizlīguma.

Tāpat novērojama korelācija starp atbalstu karam, valdībai, prezidentam un masu mediju patēriņa paradumiem. Jo vecāka demogrāfiskā grupa, jo izteiktāks atbalsts "speciālajai militārajai operācijai", valdībai un personīgi Putinam.

Šī vecuma grupa lielākoties patērē Krievijas propagandas kanālu sniegto informāciju. Tajā pašā laikā jaunākā Krievijas sabiedrības daļa, kas informāciju lielākoties iegūst digitātālā veidā un māk apiet interneta saturam uzliktos piekļuves ierobežojums, ir visizteiktākie "speciālās militārās operācijas" pretinieki (47%) un neitrālie vērtētāji (41%).

Krievijas iedzīvotāju attieksme pret karu Ukrainā ir skaidrs determinants viedokļiem par citām ar to saistītām tēmām, kā, piemēram, personīgo gatavību ņemt dalību karā, attieksmē pret kriminālatbildību par publisku opozīciju karam vai uzskatam, ka ukraiņi ir daļa no krievu pasaules.

Turpretim Krievijas lauku reģionos un nabadzīgākajā sabiedrības daļā karadarbība ir saistīta ar personīgās izdzīvošanas stratēģiju, proti, noteiktu iedzīvotāju dzīves līmenis ir tik zems, ka iesaiste bruņotajos spēkos tiek saskatīts kā ekonomiska nepieciešamība, nevis sakņojas kādā ideoloģiskā vai politiskā pārliecībā.

Atskatoties uz Prigožina militāro dumpi, arī tas nav atstājis negatīvu ietekmi uz sabiedrības vērtējumu pret Putina režīmu. Drīzāk pretēji - pēc militārā dumpja sabiedrības atbalsts Prigožina pozīcijai ir ievērojami krities. Pirms dumpja Prigožina pozīciju un viedokli atbalstīja gandrīz puse Krievijas sabiedrības, kamēr pēc - tikai viena piektdaļa.

Tikmēr atbalsts Krievijas Aizsardzības ministrijas pozīcijai ir vairākkārt pieaudzis - ja pirms dumpja to atbalstīja tikai viena desmitā daļa Krievijas iedzīvotāju, tad pēc dumpja šis rādītājs jau ir pietuvojies divām piektdaļām sabiedrības.

Lai gan Krievijas sabiedrības attieksme pret karu Ukrainā ir komplicēta un mainās, tā pašlaik neraida signālus par būtiskiem tūlītējiem draudiem Putina režīma politiskajai stabilitātei Krievijā. Pašreiz Krievijā sabiedriskām protesta kustībām nav institucionalizēts raksturs, bet gan vērojamas izolētas individuālas protesta izpausmes, piemēram, mobilizācijas punktu dedzināšana, emigrācija vai izvairīšanās no politiskajiem procesiem.

Tas savukārt ievērojami mazina iespēju, ka šādas liela mēroga protesta kustības varētu rasties spontāni, lai arī pilnībā šādu scenāriju nevar izslēgt. Drīzāk jebkāda veida sabiedrības iesaiste pret režīmu vērstās aktivitātēs būtu sasaistīta ar kādu no elites grupām un to virzītiem jauniem politiskajiem līderiem.

Kopumā identificējami vairākas ievainojamības un satricinājumi, kas varētu novest pie plašākas konflikta eskalācijas sabiedrībā, piemēram, etniskā spriedze, nepopulāri vai neviennozīmīgi vērtēti lēmumi vai politiski nozīmīgi notikumi, tādi kā vispārējas mobilizācijas izsludināšana vai klaji pārkāpumi Krievijas prezidenta velēšanu norisē 2024.gadā.

Tomēr jebkurā gadījumā šie notikumi nav tādi, kas varētu novest pie plaša mēroga nemieriem vai Krievijas režīma nestabilitātes, bet drīzāk radītu vien īslaicīgus satricinājumus.

Maz ticami ir arī liela mēroga protesti, kuru organizēšanā ir iesaistīta kāda no elites grupām, lai piedāvātu alternatīvu Putinam. Krievijas sabiedrība kopumā ir atturīga no iesaistes konflikta situācijās starp Krievijas elites grupām, bet drīzāk operē kā piesardzīgi situācijas ārējie novērotāji, pielāgojoties uzvarētājiem.

To uzskatāmi demonstrēja Prigožina militārais dumpis, kad sabiedrība atturējās no iesaistes konflikta situācijā. Krievijas sabiedrībā vēsturiskā pieredze rāda, ka iesaiste šādās nenoteiktības situācijas un elites grupu savstarpējās cīņās var būt personīgi bīstama un lielākoties nenoved pie nozīmīgām pozitīvām pārmaiņām pašai sabiedrībai.

Tomēr nākotnē pie noteiktu apstākļu sakritības Krievijas sabiedrībai varētu būt atslēgas loma politisko pārmaiņu īstenošanai Krievijā.

SAB savā rakstā kā avotus izmantoja publiski pieejamus materiālus, piemēram, Krievijas socioloģijas kompānijas "Levada Center" pētījumu, ASV Prinstonas Universitātes projektu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Pasaule EP deputāts sagaida ātru ES reakciju uz ASV noteiktajiem muitas tarifiem

Deputats: "ES jābūt drosmīgai, nosakot atbildes tarifus pret ASV"

Pasaule Bojāgājušo skaits Mjanmas zemestrīcē pārsniedz 3000

Mjanmā bojāgājušo skaits zemestrīcē pārsniedzis 3000, ceturtdien pavēstīja valstī valdošā militārā hunta.

Pasaule Putina pārstāvis ieradies Vašingtonā

Krievijas Tiešo investīciju fonda vadītājs un diktatora Vladimira Putina īpašais pārstāvis investīciju un ekonomiskās sadarbības ar ārvalstīm jautājumos Kirils Dmitrijevs ieradies Vašingtonā, vēsta telekanāls CNN, atsaucoties uz avotiem.

Pasaule Ķīna iebilst pret jaunajiem ASV tarifiem un sola pretpasākumus

Ķīna ceturtdien paziņoja, ka tā stingri iebilst pret jauniem ASV tarifiem tās eksportam, un solīja pretpasākumus, lai aizsargātu savas tiesības un intereses.

Lasiet arī

Pasaule Krievijas un ASV amatpersonas tiksies pirmdien Saūda Arābijā

Krievijas un ASV amatpersonas pirmdien tiksies Saūda Arābijā, lai spriestu par kra izbeigšanu pret Ukrainu, ceturtdien paziņojis Krievijas diktatora Vladimira Putina ārlietu padomnieks Jurijs Ušakovs.

Pasaule Prokuratūra: IKEA dedzināšana Viļņā notika pēc Krievijas specdienestu norādēm

Lietuvā tiesai nodota lieta par lielveikala "IKEA" dedzināšanu Viļņā, kurā apsūdzēts nozieguma brīdī nepilngadīgs Ukrainas pilsonis, kuru bija savervējuši Krievijas specdienesti, pirmdien paziņoja Lietuvas Ģenerālprokuratūra.

Ekonomika ASV pastiprina sankcijas pret Krievijas bankām

ASV prezidenta Donalda Trampa administrācija nepagarinās izņēmumus sankciju piemērošanā Krievijas banku naftas un gāzes nozarēm, atsaucoties uz avotiem, vēsta televīzijas kanāls CBS.

Pasaule Maskava piedzīvo masīvu lidrobotu uzbrukumu

Naktī uz otrdienu Maskavai un Maskavas apgabalam ir uzbrukuši vairāki desmiti ukraiņu lidrobotu, un tiek ziņots par dzīvojamo māju postījumiem.