Grēviņš par Jerusalema: Jebkurš šāda veida video Latvijā ir absolūts idiotisms

Kultūra
lsm.lv 09:26, 19.10.2020 5

Jerusalema "dance challenge" jeb dejas izaicinājums ir globāla aktivitāte, kuras laikā cilvēki visā pasaulē vienojas kopīgos deju soļos izpildītāja Master KG dziesmas "Jerusalema" pavadījumā. Izaicinājums kļuvis populārs Ķīnas sociālajā tīklā "TikTok", kurā cilvēki dalās ar īsiem video. Arī Latvijas pilsētas un iestādes ir ļāvušās šīs dejas trakumam. Bet ko pauž dziesma, un kā tā izlauzusies slavas zenītā?

 
Foto: LETA

Dziesma, kuras vārdi varētu liecināt par to, ka tā sarakstīta ivritā un tapusi Izraēlā, izrādās, ir zulu valodā un radīta Āfrikā, vēsta LTV raidījums "4.studija". Hita autors ir Dienvidāfrikas mūziķis, dīdžejs un producents Master KG. Pērnā gada nogalē viņš radījis singla ritmu. Teksts radies, apmainoties idejām ar citiem mūziķiem. Viņš vēlējies tai piešķirt reliģisku nozīmi un skanējumu, taču, kā dīdžejs vēlāk izteicies sociālajos tīklos, nekad nebija domājis, ka dziesma saņems tādu uzmanību visā pasaulē.

Savukārt soļi, ko tagad apgūst visa pasaule, esot dienvidāfrikāņu kāzu deja.

Pasaulē izaicinājumu ir veikuši ne tikai dažādas cilvēku grupas, bet pat slimnīcu, lidostu un citu uzņēmumu darbinieki. Dziesma atceļojusi arī uz Latviju, un dejas izaicinājumā ir metušies arī pašmāju uzņēmumi un pat veselas pilsētas.

"Šis gadījums ir īpašs ar to, ka, es domāju, īpaši Latvijā, neviens nav iedziļinājies, kas tas tāds ir. Dziesma tiek izpildīta valodā, kuru pavisam noteikti nepārvalda vairāk par 0,0000 cik tur procentiem Latvijas iedzīvotāju," vērtēja "Pieci.lv" dīdžejs Toms Grēviņš.

"Man liekas, ka jebkurš šāda veida video, it īpaši uzfilmēts Aizkrauklē vai Koknesē, ir absolūts idiotisms. Galvenokārt tāpēc, ka šajā dziesmā jau tas galvenais aicinājums ir pamest šo vietu un doties atpakaļ uz to vietu, kur mums visiem ir jābūt, uz Jeruzalemi," skaidroja Grēviņš.

Viņš atzina, ka par "Jerusalema" runāts arī radio un vairāki klausītāji tad rakstīja, ka skaņdarbam, viņuprāt, nav nekādas vainas – dziesma ir jautra un jauka, kuras pavadībā var padejot.

"Man jau liekas, ka tomēr mūziku... Redz, sagandēja mums tie padomju gadi. Mēs iemācījāmies mūziku klausīties bez konteksta ar tekstu. Jebkurš muzikāls darbs ir jāskata kontekstā ar tekstu. Jā, ir dziesma, melodija un ir teksts. Dažreiz vajag paklausīties, ko tur dzied.

Šajā gadījumā es neticu, ka lielākā daļa "Jeruzalemes" dejotāju tiešām domā to, ko šī dziesma pauž," sprieda Grēviņš.

Vai pašmāju dejas izaicinājuma censoņi zina, ko pauž dziesmas vārdi un ko tie nozīmē?

Dejas "Jerusalema" izaicinājuma izpildītāja Anita Luckāne atzina: "Sākotnēji mēs vispār tam nepievērsām uzmanību. Pievērsām tam, ka tas ir forši aizgājis, ka tā ir tāda ritmiska, uzrunājoša mūzika, kas paceļ garastāvokli."

Izaicinājuma dalībnieks Aigars Zemzariņš sacīja: "Mēs, visi cilvēki esam uz zemes ieradušies kaut kādu neilgu mirklīti. Mēs nedzīvojam mūžīgi, un varbūt arī tie dziesmas vārdi ar to kaut kā sasaucas."

Izaicinājumā piedalījusies arī Jelgavas pilsētas pašvaldība, kuru "izaicinājusi" Dobele. Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes "Kultūra" vadītājs Mintauts Buškevics klāstīja, ka "vārdi jau klejoja sociālajos tīklos un bija iztulkoti". Līdz ar to skaņdarba vārdi bija skaidri, apgalvoja Buškevics, norādot, ka dziesmā ir teksts no Bībeles par apsolītajām mājām.

"Mēs sapratām, ka šī deja no lielās atsaucības un pozitīvās atsaucības arī veicina šo pozitīvismu, labestību pasaulē, šo lūgšanu par katru no mums pasaulē. Līdz ar to bija skaidrs, ka, jā, kāpēc ne?"

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (5)


ARĪ KATEGORIJĀ

Kultūra Vāc parakstus par liegumu publiskos pasākumos saīsināt Latvijas valsts himnu

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par Latvijas valsts himnas atskaņošanu pilnā garumā publiskos pasākumos.

Kultūra Šogad Latvijas Leļļu teātris plāno iestudēt desmit izrādes

Šogad Latvijas Leļļu teātris plāno iestudēt desmit izrādes, iecerēts, ka Lielajā zālē un Mazajā zālē taps četri iestudējumi, savukārt divi iestudējumi gaidāmi Kamerzālē, izriet no teātra 2023.gada pārskata.

Kultūra Pēc četru gadu pārtraukuma Daugavpilī atvērs kinozāli

Piektdien, 3.maijā, pēc vairāk nekā četru gadu pārtraukuma Daugavpils Kultūras pilī durvis apmeklētājiem vērs multimediju zāle "Daugavpils Kino".

Lasiet arī

Kriminālziņas KNAB šogad 81 reizi sodījis vai aizrādījis amatpersonām par interešu konfliktiem

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) šogad 81 reizi sodījis vai aizrādījis amatpersonām par likuma "Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā" pārkāpumiem, liecina aģentūras LETA apkopotā KNAB informācija.

Sabiedrība Alkohola iegādes vecuma palielināšanu varētu neattiecināt uz alu, sidru un vīnu

Atsevišķi deputāti varētu rosināt nemainīt pašlaik noteikto 18 gadu vecumu attiecībā uz alus, sidra un vīna iegādi, tādējādi plānoto 20 gadu ierobežojumu attiecinot tikai uz stiprākiem alkoholiskajiem dzērieniem.

Kriminālziņas Par septiņu taimiņu noķeršanu piespriež sabiedriskos darbus un 5000 eiro sodu

Vidzemes rajona tiesa par septiņu taimiņu noķeršanu Gaujas nacionālajā parkā kādam vīrietim piespriedusi sabiedriskos darbus un likusi samaksāt aptuveni 5000 eiro kaitējumu, liecina publiski pieejamais spriedums.