• Margarita,
  • Margrieta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Skafandru daudz, bet nav ar ko doties kosmosā: NASA ir lielas problēmas

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 07:16, 03.07.2024


Kosmosa aģentūra saskaras ar lielu jaunu skafandru trūkumu, lai aizstātu sabrukušos 80. gadu skafandrus.


Foto: pixabay

Pagājušajā nedēļā NASA astronaute Treisija Daisone atklāja, ka viņas kosmosa pastaigas 31. minūtē skafandrā uzkrājas ūdens. Kosmosa aģentūra bija spiesta pārtraukt iziešanu kosmosā un izmeklēt noplūdes iemeslu, raksta Futurism.

Šī ir tikai jaunākā no daudzajām problēmām, kas pēdējā laikā ir piemeklējušas NASA skafandrus. Fakts ir tāds, ka amerikāņu astronautu skafandri tika radīti pagājušā gadsimta 80. gados.

Arī NASA centieni radīt jaunus skafandrus ar komerciālās kosmosa industrijas palīdzību ir apjukuši.

Collins Aerospace nesen atteicās no NASA pasūtījuma izstrādāt jaunus skafandrus Starptautiskajai kosmosa stacijai (SKS). Kosmosa aģentūra nepaskaidroja, kāpēc Collins atteicās no līguma.

Collins un Axiom Space tika izraudzītas NASA 2022. gadā, lai īstenotu xEVAS kosmosa kostīmu komerciālās izstrādes programmu. Pāris no jaunajiem skafandriem ir paredzēti astronautiem uz SKS, bet pārējie - NASA misijai Artemis, kuras mērķis ir lidojums uz Mēnesi.

Vēl februārī Collins paziņoja, ka ir veiksmīgi izmēģinājis skafandru prototipus, bet vēlāk oficiāli atteicās no projekta.

"Turpmākais darbs pie projekta netiks veikts. Par to tika panākta vienošanās pēc tam, kad Collins atzina, ka izstrādes grafiks neatbilst kosmosa stacijas grafikam un NASA misijas mērķiem," teikts NASA paziņojumā.

Saskaņā ar iekšējās informācijas sniedzēju teikto, izstrāde ir aizkavējusies un pārsniegusi budžetu. Tā kā Collins vairs nespēj segt fiksētas cenas līguma izmaksas, uzņēmums nolēma atteikties no projekta.

Par laimi, cits darbuzņēmējs, Axiom, nāca palīgā un noslēdza savstarpēja pasūtījuma līgumu ar NASA, lai pielāgotu Mēness skafandru izmantošanai uz SKS.

SpaceX pašlaik izstrādā arī savu skafandru, ko plāno izmēģināt gaidāmās misijas laikā.

Tomēr tikai šomēnes NASA bija spiesta atcelt jau divas iziešanas kosmosā sakarā ar skafandru darbības traucējumiem. Arī 2022. gada sākumā kosmosa aģentūrai nācās izsludināt 7 mēnešu pārtraukumu no izkāpšanas kosmosā. Tas notika pēc tam, kad viena astronauta ķiverē sāka uzkrāties ūdens.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Jūlijs ir tomātu mēnesis, Āgenskalna tirgū notiks garšas meistarklase (+VIDEO)

Uzturs spēlē būtisku lomu cilvēka veselības un labsajūtas uzturēšanā.

Interesanti fakti Iespējams, būs jāglābj NASA astronauti, kas «nav iestrēguši» SKS

Abiem astronautiem, kuri orbītā ieradās ar kosmosa kuģi "Boeing Starliner", bija paredzēts atgriezties uz Zemes jūnijā. Tomēr tagad viņi kosmosā uzturēsies vismaz līdz augusta vidum.

Interesanti fakti Latvija ir zirgu un jāšanas sporta zeme, to pierādīs Inčukalnā (+VIDEO)

Jāšana ar koka zirgiem (hobby horse) pasaulē kļūst arvien populārāka, šogad arī pie mums tā ir iekļauta sacensību programmā.

Interesanti fakti Laiks uz Mēness rit ātrāk nekā uz Zemes. Par cik daudz?

Lai nākotnē varētu veiksmīgi izpētīt Zemes pavadoni, ir ļoti svarīgi saprast, cik precīzi laiks plūst uz Mēness.

Lasiet arī

Pasaule Uz SKS dodas trīs ASV un viens Krievijas astronauts

Uz Starptautisko Kosmosa staciju (SKS) svētdienas vakarā devies kosmosa kuģis "Crew Dragon" ar trim ASV un vienu Krievu astronautu, kas SKS misijā pavadīs sešus mēnešus.

Interesanti fakti Uz Mēness nolaidies pirmais ASV kosmosa aparāts vairāk nekā 50 gadu laikā

Uz Mēness piektdien nolaidies pirmais ASV kosmosa aparāts vairāk nekā 50 gadu laikā, paziņoja ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA).

Interesanti fakti NASA Marsa helikopters beidzis darboties

ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) helikopters "Ingenuity" noslēdzis savu trīs gadus ilgo misiju, gūstot propellera bojājumu pēdējā lidojuma laikā, ceturtdien paziņojusi NASA.

Pasaule Uz SKS devusies trešā privātā kosmosa misija

Uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS) ceturtdien devusies trešā privātā kosmosa misija ar četriem astronautiem, paziņojusi ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA).