Ceturtdien Valsts kanceleja sadarbībā ar EM rīkoja semināru par Dzīvojamo telpu īres likuma ietekmes izvērtējumu.
Dzīvojamo telpu īres likums stājās spēkā 2021.gada 1.maijā un tā "ex-post" novērtējums veikts pēc Valsts kancelejas iniciatīvas sadarbībā ar EM. Izvērtēta tika likuma faktiskā ietekme laika posmā no 2024.gada oktobra līdz 2025.gada aprīlim.
Secināts, ka likums kopumā ir veicinājis īres tirgus attīstību Latvijā, tomēr ņemot vērā, ka likuma pārejas periods vēl nav noslēdzies, nav iespējams pilnībā novērtēt īrnieka un izīrētāja tiesību līdzsvaru.
Valsts kancelejas Valsts pārvaldes politikas departamenta vadītāja Ilona Anna Eklona norāda, ka "ex-post" izvērtēšana ļauj objektīvi analizēt, vai pieņemtie likumi sasniedz savus mērķus un kā ietekmē mērķa grupas, kā arī atklāt un nepieciešamos uzlabojumus tiesību normās vai to piemērošanā.
EM, izvērtējot novērtējuma secinājumus, uzsver, ka ir izdevies noteikt likuma sākotnējo ietekmi un identificēt būtiskākās problēmsituācijas, kas radušās likuma piemērošanā praksē. Daļa no tām saistītas ar normu interpretāciju, piemēram, jautājumi par līgumu terminēšanu vai ģimenes locekļu iemitināšanu.
EM Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders akcentē, ka "ex-post" novērtējums apstiprina, ka Dzīvojamo telpu īres likums virza īres tirgu uz ilgtspējīgu attīstību, vienlaikus redzams, ka attiecībā uz pašvaldību palīdzību dzīvokļu pieejamības nodrošināšanā vēl ir vieta skaidrākam regulējumam.
Auders norāda, ka EM strādā pie jauna Pieejamu mājokļu likuma, kas dos vienotu regulējumu visiem palīdzības veidiem un to sniegšanas kārtībai, skaidri nodalot, kad un kā piemērojams likums.
Valsts kanceleja turpinās attīstīt tiesību aktu "ex-post" novērtēšanas praksi Latvijā, piedāvājot atbalstu arī citām ministrijām augstas ietekmes likumu izvērtēšanā un izstrādājot vadlīnijas tiesību aktu "ex-post" ietekmes izvērtēšanai.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri