• Eiženija,
  • Ženija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas ekonomika šogad - ar izaugsmes potenciālu

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 12:09, 13.02.2025


Lai gan prognozējam, ka Latvijas ekonomika 2025.gadā paātrināsies, pastāv arī riski, kuriem rūpīgi sekojam līdzi.



"Izvērtējot jaunākos ASV, Ķīnas, eirozonas un Baltijas valstu makroekonomiskos rādītājus, banka Citadele ir atjauninājusi savas makroekonomikas prognozes Baltijas reģionam. Sagaidāms, ka šogad augs visu Baltijas valstu IKP, Latvijas ekonomika izkļūs no stagnācijas un atgriezīsies pie izaugsmes, savukārt Lietuvas ekonomikas izaugsme būs straujākā Baltijas reģionā", - prognozē Kārlis Purgailis, bankas Citadele galvenais ekonomists.

Aplēses liecina, ka 2024.gadā Latvijas IKP pieauga par aptuveni 0,3%. Tomēr var prognozēt, ka 2025.gadā Latvijas ekonomika atgriezīsies ekonomiskā cikla ekspansijas fāzē un Latvijas IKP pieaugs par 2,2%.

Pagaidām ekonomiskā aktivitāte Latvijā saglabājas salīdzinoši vāja, taču vairāki rādītāji liecina, ka gaidāms ekonomikas izaugsmes tempu paātrinājums. Piemēram, sākam redzēt nelielu pieaugumu mazumtirdzniecības, kā arī pakalpojumu sektorā. Turklāt redzamas skaidras pazīmes, ka apstrādes rūpniecībā pieaug aktivitāte: 2024.gadā kopumā apstrādes rūpniecības izlaide samazinājās par 2,6%, bet 2024.gada decembrī tā bija par 3,2% virs 2023.gada decembra līmeņa.

Paredzams, ka jau notikušais un turpmākais likmju samazinājums būs ļoti nozīmīgs katalizators spēcīgākai ekonomikas izaugsmei Latvijā. ECB turpināja pazemināt likmes 2025.gada janvārī, un tirgi šogad sagaida vēl 3 likmju samazinājumus. Tas nozīmē, ka 2025.gadā ECB noguldījumu likme samazināsies līdz 2%. Tas automātiski ietekmēs 3 un 6 mēnešu Euribor likmes: tirgus dalībnieki sagaida abu šo likmju tālāko samazinājumu.

Arī Latvijas patērētāju pirktspēja 2025.gadā turpinās uzlaboties, jo šogad algas pieaugs straujāk nekā cenas, un tā ir laba ziņa Latvijas mājsaimniecībām. Prognozes liecina, ka 2025.gadā vidējā alga Latvijā pieaugs par 7%, bet cenas - par 2,2%. Tas nozīmē, ka kopā ar eksportējošajām nozarēm (apstrādes rūpniecību) pozitīvu dinamiku šogad vajadzētu uzrādīt arī iekšzemes pieprasījumam, jo algu pieaugums pārsniegs inflāciju.

Tomēr šogad starpība starp algu pieauguma tempu un inflāciju būs mazāka nekā 2024.gadā, daļēji saistībā ar straujo energoresursu cenu kāpumu Eiropas Savienībā (ES). Dabasgāzes cenas ES šobrīd ir 57 EUR/MWh, savukārt pirms gada gāzes cenas Eiropā bija 25 EUR/MWh, t. i., gāzes cenas ir 2,2 reizes augstākas nekā pirms gada, un lielākas gāzes cenas parasti veicina enerģijas inflāciju.

Kā vienmēr makroekonomiskās prognozes nav bez riskiem, proti, lai gan prognozējam, ka Latvijas ekonomika 2025.gadā paātrināsies, pastāv arī riski, kuriem rūpīgi sekojam līdzi. Šie riski ir vājāka eirozonas un pasaules ekonomikas izaugsme, augstās enerģijas cenas ES un globālās tirdzniecības traucējumu risks, ko var radīt ASV importa tarifi un valstu atbilde uz tiem.

ASV ekonomikas cikls pagaidām ir spēcīgs, kas atstāj ļoti maz iespēju ASV Federālajai rezervju sistēmai samazināt likmes. Tas var kavēt izaugsmi būvniecības un ražošanas sektoriem, kas strauji reaģē uz procentu likmju izmaiņām.

Problēmas nekustamā īpašuma un būvniecības sektorā un salīdzinoši vājš iekšzemes pieprasījums pērn turpināja kavēt Ķīnas ekonomikas izaugsmi. Pagaidām no Ķīnas varasiestādēm nav lielas vēlmes stimulēt ekonomiku, tāpēc pastāv risks, ka Ķīnas ekonomikas cikls varētu vājināties vēl vairāk. ASV un Ķīnas ekonomikas lejupslīde Latviju ietekmētu galvenokārt caur eksportu uz Vāciju.

Kas attiecas uz gāzes cenām, šeit risks ir turpmāks inflācijas pieaugums Latvijā un vājāka dinamika ES rūpniecībā, kas nodrošina līgumražošanas pasūtījumus Latvijas ražošanas uzņēmumiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Zāļu lieltirgotavu apgrozījums bija 1 miljards 415, 64 miljoni eiro !

Pērn zāļu lieltirgotavu kopējais apgrozījums pieaudzis par 11%.

Ekonomika «Tesla» pārdošanas apjomi Eiropā janvārī un februārī sarukuši par 49%

ASV elektroautomobiļu ražošanas uzņēmuma "Tesla" pārdošanas apjomi Eiropā janvārī un februārī samazinājās par 49%, salīdzinot ar to pašu periodu pirms gada, otrdien paziņojusi Eiropas Automašīnu ražotāju asociācija (ACEA).

Ekonomika LMT un Tet izpirkšanas darījuma vērtība varētu būt ap 550-600 miljoniem eiro

Telekomunikāciju uzņēmumu SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) un SIA "Tet" kapitāldaļu izpirkšanas darījuma vērtība varētu sasniegt aptuveni 550-600 miljonus eiro, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā neoficiālā informācija.

Ekonomika Pasažieru pārvadātāji prasa par 15 miljoniem eiro palielināt dotācijas

Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācija (LPPA) prasa par 15 miljoniem eiro palielināt dotāciju zaudējumu segšanai sabiedriskā transporta pakalpojumu sniedzējiem, informē LPPA prezidents Ivo Ošenieks.

Lasiet arī

Ekonomika Finanšu ministrija: cenu līmenis joprojām ir augsts

Šā gada pirmajā pusgadā mazumtirdzniecības apjomu dinamika ir ar lejupvērstu virzienu, taču, saglabājoties zemai inflācijai un pieaugot algu līmenim, kā arī samazinoties kredītu dārdzībai, mazumtirdzniecības apjomi šā gada otrajā pusgadā atkal varētu sākt pieaugt.

Ekonomika Ekonomiste: jaunākie dati par ekonomikas attīstību nenes nekādu prieku

Jau tā piesardzīgās prognozes par šī gada izaugsmi, visdrīzāk, var nākties vēl samazināt.

Ekonomika Ienākumi aug: LU eksperti 2024. gadā prognozē algu kāpumu par 7,5% (+VIDEO)

Prognoze rāda, ka bezdarba līmenis turpinās samazināties.

Ekonomika Ekonomists: Latvija ir pazaudējusi vēl divus ekonomikas attīstības gadus

Latvija ir pazaudējusi vēl divus ekonomikas attīstības gadus, teica ekonomists Andris Miglavs.