• Aelita,
  • Gastons
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Darbu sācis Baltijas elektroenerģijas balansēšanas jaudu vienotais tirgus

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 12:08, 05.02.2025


Darbu sācis Igaunijas, Latvijas un Lietuvas pārvades sistēmas operatoru (PSO) AS "Augstsprieguma tīkls" (AST), AS "Elering" un AS "Litgrid" veidotais Baltijas balansēšanas jaudu tirgus, kas nodrošinās sistēmas balansēšanai un frekvenču kontrolei nepieciešamo jaudas rezervi pēc Baltijas valstu energosistēmu atvienošanās no Krievijas kontrolētā elektroenerģijas tīkla.


Foto: LETA

Pirmās izsoles Baltijas balansēšanas jaudu tirgū notika otrdien, 4.februārī, un tajās PSO no tirgus dalībniekiem iegādājās jaudas katram solīšanas periodam.

Patlaban tirgu veido frekvenču ierobežošanas rezerves (FCR) un manuālās frekvences atjaunošanas rezerves (mFRR).

Baltijas PSO katram periodam iegādājās 1257 megavatus (MW) kopējās balansēšanas jaudas, kas ietver 29 MW FCR, 730 MW augšupvērstas mFRR un 498 MW lejupvērstas mFRR.

Pārrobežu pārvades jauda tiek piešķirta balansēšanas jaudu apmaiņai un rezervju sadalei atbilstoši Baltijas PSO izstrādāto Baltijas balansēšanas jaudas tirgus optimizācijas algoritma metodikai pēc Eiropas balansēšanas vadlīnijām.

AST skaidroja, ka sākotnēji automātiskās frekvences atjaunošanas rezervju (aFRR) jauda netiks iepirkta, jo no Baltijas PSO neatkarīgu tehnisku iemeslu dēļ ir aizkavējusies pievienošanās aFRR balansēšanas enerģijas apmaiņas platformai "Picasso". Līdz aFRR enerģijas apmaiņa būs iespējama, Baltijas PSO visu frekvences atjaunošanas rezervju apjomu iepirks mFRR veidā, lai nodrošinātu drošu un stabilu energosistēmu darbību. Šie apstākļi nekavē sinhronizācijas procesu un neapdraud tīkla stabilitāti pēc pievienošanās kontinentālās Eiropas sinhronajai zonai.

Balansēšanas jaudas ir pakalpojums, ko iegādājas PSO, lai nodrošinātu garantētu balansēšanas resursu pieejamību. Katru dienu notiek izsoles, kurās operatori, pamatojoties uz regulēšanas pakalpojumu sniedzēju piedāvājumiem, iegādājas balansēšanas jaudas nākamam 24 stundu periodam. Nepieciešamības gadījumā PSO izmanto iegādātās balansēšanas jaudas frekvences vadībai. Šie pasūtījumi notiek balansēšanas enerģijas tirgū.

AST Sistēmas palīgpakalpojumu dienesta vadītāja Jolanta Graudone norādīja, ka notiek cieša sadarbība, lai veiktu Baltijas sinhronizāciju un nodrošinātu sistēmas stabilitāti un drošumu laikā, kad sistēma tiks atvienota no Krievijas kontrolētās sistēmas, izolētas darbības testa laikā un brīdī, kad Baltija pievienosies kontinentālās Eiropas sinhronajai zonai.

Viņa skaidro, ka veiksmīgā Baltijas balansēšanas jaudu tirgus darbības sākšana ir ļāvusi AST iegādāties sistēmas darbībai nepieciešamos balansēšanas pakalpojumus. Turklāt nākotnē, pieaugot atjaunojamās enerģijas īpatsvaram kopējā tirgū, jaudu tirgus būs arī nozīmīgs instruments tirgus dalībniekiem, ļaujot iegūt papildu ieņēmumus.

Kopējais tirgus pieprasījums pēc balansēšanas jaudām Baltijas valstīs 2025.gadā sasniegs aptuveni 1500 MW un tiek prognozēts, ka pieprasījums pieaugs līdz ar atjaunojamās enerģijas ražošanas pieaugumu un tā saukto ģenerējošo patērētāju skaita pieaugumu, atzīmē kompānijā.

Tāpat kompānijā atzīmē, ka vēl pašlaik Igaunija, Latvija un Lietuva darbojas sistēmā, kurā elektroenerģijas frekvenci centralizēti kontrolē Krievija. Sinhronizācija ar kontinentālās Eiropas sinhrono zonu ļaus veikt neatkarīgu, stabilu un uzticamu Baltijas valstu elektrotīklu frekvences kontroli un palielinās enerģētisko drošību reģionā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika ASV pērn bija Vācijas lielākais eksporta tirgus

ASV pērn bija Vācijas lielākais eksporta tirgus, liecina pirmdien publicētie valsts statistikas biroja dati.

Ekonomika "EY" pētījums: Ēnu ekonomikas līmenis Latvijā 2023.gadā bija 9,3%

Ēnu ekonomikas līmenis Latvijā 2023.gadā bija 9,3% no iekšzemes kopprodukta (IKP), kamēr pasaulē vidēji tas bija 11,8%, bet Lietuvā un Igaunijā - katrā 7,4%, liecina jaunākais konsultāciju uzņēmuma "EY" pētījums "Shadow Economy Exposed", kas analizē ēnu ekonomikas līmeni 131 pasaules valstī kopš 2000.gada.

Ekonomika Tūrisma operatoriem ir iebildumi pret tūrisma uzņēmumu reģistrācijas sistēmu

Tūrisma operatoriem ir iebildumi pret pašlaik pastāvošo tūrisma uzņēmumu reģistrācijas sistēmu, intervijā aģentūrai LETA atzina SIA "Tez Tour" valdes priekšsēdētājs Rolands Birģelis.

Ekonomika Vai Latvijā būs atomelektrostacija: diskutēs zinātnieki (+VIDEO)

Kodolenerģija un drošība ir jautājumi, kas interesē sabiedrību.

Lasiet arī

Ekonomika Melnis: Elektroenerģijas cena nākamajā gadā varētu turpināt samazināties

Elektroenerģijas cena nākamajā gadā varētu turpināt samazināties, ceturtdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" sacīja klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis (ZZS).

Sabiedrība Melnis: Elektroenerģijas cenai šobrīd nav pamata augt

Elektroenerģijas cenai šobrīd nav pamata augt, otrdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" sacīja klimata un enerģētiskas ministrs Kaspars Melnis (ZZS).

Ekonomika Elektrības vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā samazinājās par 53%

Elektroenerģijas vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā samazinājās par 53% un bija 46,09 eiro par megavatstundu (MWh), informē AS "Latvenergo" pārstāvji.

Ekonomika Rudenī Latvijā gaidāms straujāks elektroenerģijas cenu kāpums

Rudenī, līdz ar apkures sezonas tuvošanos, gaidāms arī straujāks elektroenerģijas cenu kāpums, prognozē energokompānija "Enefit".