• Leokādija,
  • Leontīne,
  • Ligija,
  • Lonija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas petnieku veiksmīgo inovāciju īpatsvars ir 2–3 %

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 16:53, 08.12.2024


Eiropieši ir daudz piesardzīgāki, riskē mazāk un cenšas nodrošināties, lai nezaudētu naudu.


RTU Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas pētnieks Aigars Lavrinovičs.

Eiropas Savienības (ES) līderu publiskie izteikumi un jaunā Eiropas inovāciju programma pasaulei raida nepārprotamu signālu – eiropieši vēlas būt starp globālajiem inovāciju līderiem. Kādam tas varētu šķist nesaprotams, pat lieks paziņojums, jo eiropieši taču pārskatāmā pagātnē cilvēcei devuši neskaitāmus izgudrojumus un lielā mērā virzījuši progresu. Tā patiešām bija, taču moderno tehnoloģiju laikmetā Eiropa sākusi zaudēt pozīcijas tieši inovāciju radīšanas jomā. Nepieciešama paradigmas maiņa, un tieši pie tā ES pastiprināti strādā, uzsver Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) inovāciju prorektore un Eiropas Inovācijas padomes (EIC) vēstnese Liene Briede.

Ekonomika varēja būt labāka, tomēr globāli neizskatās slikti. ES iekšzemes kopprodukts bija 15,2% no visas pasaules IKP, kas ļāva ieņemt trešo vietu aiz Ķīnas un ASV.

Amerikāņu investori ir gatavi ieguldīt, cerot, ka kādu dienu pamatīgi nopelnīs. Tikmēr eiropieši ir daudz piesardzīgāki, riskē mazāk un cenšas nodrošināties, lai nezaudētu naudu. Tā ir kultūras atšķirība, kas Eiropu padara mazāk elastīgu.

EIC ir izveidota ES programmā “Apvārsnis Eiropa”, un tās budžets līdz 2027. gadam ir 10,1 miljards eiro, lai atbalstītu revolucionāras inovācijas visā to dzīves ciklā, sākot no agrīnā posma pētniecībā līdz koncepcijas pierādīšanai, tehnoloģiju nodošanai un jaunuzņēmumu finansēšanai. Tā kā inovāciju radīšana un iedzīvināšana ir ilgs process un sastāv no daudziem posmiem, EIC piedāvā trīs kārtas dažādām jaunievedumu attīstības stadijām.

Atkarībā no programmas, tiek apstiprināti aptuveni 7–10% no visiem pieteikumiem. Savukārt Latvijas dalībnieku veiksmīgo pieteikumu īpatsvars ir 2–3 %.

Šobrīd ir atvērtas 263 programmas par dažādām tēmām, arī “Open Funding”, kurā tiek sniegts atbalsts jebkurām tehnoloģijām un jauninājumiem, kas attiecas uz dažādām zinātnes, tehnoloģiju, nozaru un lietojumu jomām vai pārstāv jaunas kombinācijas. Tas nozīmē, ka ikviens pētnieks var piemeklēt savam darbam atbilstošu programmu un pamēģināt pārnest savu darbu no laboratorijas uz ražotnēm, lai tas kādu dienu atvieglotu dzīvi miljoniem cilvēku. Pat, ja saņemts atteikums, nevajag apstāties, jo ideju var uzlabot, piešķirt tai lielāku vērienu un mēģināt vēlreiz.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latviešu zvejnieki pieprasa birokrātijas samazināšanu nozarē (+VIDEO)

"Zivis jau neķer kabinetos, bet gan jūrā, smagā darbā".

Ekonomika Bitcoin kurss sasniedzis jaunu rekordu

Kriptovalūtas "Bitcoin" kurss trešdien sasniedzis jaunu rekordu, pieaugot optimismam par ASV attieksmi pret kriptovalūtām.

Ekonomika Valdība varētu lemt par ES fondu pārdalīšanu vairāk nekā 460 miljonu eiro apmērā

Nākamnedēļ valdība varētu lemt par transporta jomas Eiropas Savienības (ES) fondu investīciju pārstrukturēšanu 463,8 miljonu eiro apmērā, aģentūra LETA noskaidroja Finanšu ministrijā (FM).

Lasiet arī

Ekonomika Līdz 2026. gadam Latvijā tiks izstrādātas 45 jaunas tehnoloģijas (+VIDEO)

Viens no veidiem, kā paaugstināt valsts ieguldījumus pētniecībā un attīstībā, ir nozaru ministriju veidotas valsts pētījumu programmas.

Ekonomika Daugavpils Universitātē notiek konference par ekonomikas attīstību (+VIDEO)

Programmas ietvaros tiks aplūkoti jautājumi par uzņēmumu un zinātnes sektoru savstarpējo sadarbību.

Ekonomika Inovāciju Akadēmijā ieguvumus sniedza 23 industriālas nozares (+VIDEO)

Visu trīs Inovācijas Akadēmijas programmas gadu laikā, daudzas komandas ir pierādījušas savu spēkuю

Interesanti fakti Latvijā ražos inovatīvus produktus no zālāju biomasas

Jau šovasar Sitas un Pededzes palienē ievākto zālāju biomasu sāks pārstrādāt granulās, informē Latvijas Dabas fonds (LDF).