• Halina,
  • Ilvars,
  • Lauma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


RTU ir izveidojusi darba grupu dronu nozares attīstībai (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 10:48, 06.11.2024


Piedalīšanās starptautiskos zinātnes un inovāciju projektos sadarbībā ar ārvalstu akadēmiskajiem un industrijas partneriem ir viens no uzdevumiem.


Latvijas bezpilota lidaparāti ir pieprasīti visā pasaulē.

Apvienojot zinātniskās un inovāciju veicināšanas kompetences, Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) ir izveidojusi jauna veida akadēmisko grupu, kas radīs jaunas zināšanas un inovatīvus risinājumus bezpilota – gaisa, sauszemes, ūdens un zemūdens – tehnoloģiju jomā. Akadēmiskajai grupai ir ambiciozs mērķis – kļūt par nacionāla un Baltijas līmeņa līderi dronu tehnoloģiju pētniecībā un attīstībā.

Akadēmiskā grupa arī koordinēs RTU sadarbību ar industriju šajos jautājumos, lai uzņēmumiem un organizācijām būtu vieglāk rast potenciālos sadarbības partnerus universitātē.
Tā būs arī platforma studentu iesaistei šo tehnoloģiju pētniecībā un inovācijās, tostarp perspektīvā varētu veidoties sadarbība arī noslēgumu darbu izstrādē, mobilitātē utt. Tiek apsvērta arī studentu dronu komandas izveide sadarbībā ar kādu industriālu partneri, palīdzot topošajiem profesionāļiem gūt un pilnveidot dažādas prasmes.

“Kompetences dronu tehnoloģiju jomā ir vairākām RTU struktūrvienībās. Lai varētu radīt jaunas zināšanas, mērķtiecīgi attīstīt tehnoloģijas, pilnvērtīgi sadarboties ar industriju, iesaistīt studentus un jaunos zinātniekus, bija svarīgi tās identificēt un apvienot vienotā platformā,” pauž RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes inovāciju prodekāns, jaunās akadēmiskās grupas vadītājs Ivo Vaicis.

Jaunajā akadēmiskajā grupā apvienojušies vairāku RTU Būvniecības un mašīnzinību fakultātes institūtu – Mašīnbūves un biomedicīnas inženierijas, Aeronautikas, kosmosa inženierijas un transporta, kā arī Augstas veiktspējas materiālu un konstrukciju institūta – zinātnieki, kuriem ir kompetences materiālu, konstrukciju, mehānisko risinājumu, aerodinamikas utt. jomā. Savukārt iesaistītie Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes Lietišķo datorsistēmu institūta un Fotonikas, elektronikas un elektronisko sakaru institūta pētnieki ir starptautiski augstu novērtēti informācijas un komunikācijas risinājumu, mākslīgā intelekta, sensoru, čipu tehnoloģiju pētniecībā un attīstībā. Grupā darbojas arī Dabaszinātņu un tehnoloģiju fakultātes Ķīmijas un ķīmijas tehnoloģijas institūta un Materiālu un virsmas tehnoloģiju institūta zinātnieki, kuri tostarp attīsta dažādus pārklājumus. Grupā iesaistījušies arī RTU Augstas veikstpējas skaitļošanas centra, kā arī Zinātnes un inovāciju centra Inovatīvu produktu izstrādes un Inovāciju ekosistēmu attīstība nodaļas pārstāvji.

Dalība grupā ir brīvprātīga, tai var pievienoties arī citu struktūrvienību pārstāvji ar interesi, zināšanām un kompetencēm, kas nepieciešamas šīs nozares attīstībai. Šovasar veidota dronu kompetenču matrica apliecina, ka ir vēl vairākas struktūrvienības, kuras potenciāli varētu pievienoties.

Jaunā akadēmiskā grupa sadarbojas arī ar Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju, kas no nākamā gada 1. aprīļa integrēsies RTU zinātnes ekosistēmā kā atsevišķa struktūrvienība. Ciešas sadarbības saites veidojas arī ar vienu no pasaules top500 universitātēm – Turīnas Politehnisko universitāti. Kā norāda I. Vaicis, tā ir augstu novērtēta dronu tehnoloģiju attīstībā gan civiliem, gan militāriem lietojumiem, sadarbojas ar globālo aviācijas, aizsardzības un drošības jomas uzņēmumu “Leonardo”. RTU, apliecinot sevi kā spēcīgu sadarbības partneri, varētu pavērties iespējas iesaistīties pētniecības un attīstības projektos konsorcijā ar Turīnas Politehnisko universitāti. Potenciālie sadarbības virzieni ar Itālijas universitāti varētu būt vairāki, tostarp dronu lietojums lauksaimniecībā, piemēram, precīzā augu apsmidzināšanā atbilstoši vides prasībām, droša lidojumu maršrutu plānošana un pielāgošana, piemēram, virs apdzīvotām vietām preču piegādei, dronu izmantošana konstrukciju apsekošanā utt.

Piedalīšanās starptautiskos zinātnes un inovāciju projektos sadarbībā ar ārvalstu akadēmiskajiem un industrijas partneriem ir viens no grupas darbības uzdevumiem. Tai arī jāatbalsta valsts drošības organizācijas, jāveido un jāveicina sadarbība ar nacionālo industriju militāra un industriāla lietojuma dronu attīstībai, jāsekmē tehnoloģiju pārnese un komercializācija. I. Vaicis stāsta, ka industrijai ir interese par sadarbību, piemēram, aerodinamikas izpētē. Ņemot vērā ģeopolitisko situāciju, viņš lēš, ka dronu risinājumi kļūs arvien aktuālāki un RTU palīdzēs uzņēmumiem īstenot pētniecības un attīstības projektus.

Jaunā akadēmiskā grupa darbojas RTU Inovāciju prorektora dienesta pārziņā. Lai sekmētu starpdisciplināru sadarbību zinātnē un inovācijās, RTU tiks veidotas arī citas akadēmiskās grupas.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Vācijas konkurences uzraugs atļauj Lufthansa iegādāties airBaltic akcijas

Vācijas konkurences uzraugs Federālais karteļu birojs pirmdien atļāva Vācijas nacionālajai aviokompānijai "Lufthansa" iegādāties 10% Latvijas nacionālas lidsabiedrības "airBaltic" akciju.

Ekonomika Kazāka ienākumi pērn veidoja 221 900 eiro

Latvijas Bankas prezidents Mārtiņš Kazāks pagājušajā gadā guvis ieņēmumus kopumā 221 943 eiro apmērā, liecina viņa amatpersonas deklarācija.

Ekonomika Kravu nav, bet alga ir: Сik pērn nopelnījis «Latvijas Dzelzceļa» vadītājs

Pašreizējais VAS "Latvijas dzelzceļa" (LDz) valdes priekšsēdētājs Artis Grinbergs, kurš no 2024.gada jūnija sāka pildīt LDz pagaidu valdes priekšsēdētāja pienākumus, bet šogad februāra beigās tika iecelts LDz valdes priekšsēdētāja amatā, pērn atalgojumā kompānijā saņēmis 80 668 eiro, liecina viņa iesniegtā amatpersonas deklarācija par 2024.gadu.

Ekonomika Nākotnes 6G sakari top šodien - arī ar Latvijas inženieru līdzdalību (+VIDEO)

Tika analizētas jaunas iespējas, piemēram, aktīvo antenu sistēmu ieviešana.

Lasiet arī

Sabiedrība RTU piedāvā skolēniem mācīt matemātiku augstskolas līmenī (+VIDEO)

Šī ir unikāla iespēja apgūt 280 dažādas tēmas.

Ekonomika RTU prorektors: aktīvāk sadarbosimies ar uzņēmumiem (+VIDEO)

Lielākie izaicinājumi ir kopējos pētniecības un inovāciju attīstības projektos.

Interesanti fakti RTU studenti un pētnieki izstrādājuši jaunu ūdens kartēšanas iekārtu

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes, informācijas tehnoloģijas un enerģētikas fakultātes (DITEF) studenti attīsta autonomu peldlīdzekli jeb radaru odometrijas un ūdens kartēšanas sistēmu, aģentūru LETA informēja augstskolā.

Sabiedrība RTU studenti attīsta inovatīvu risinājumu cīņai ar lāstekām (+VIDEO)

“Rīgas namu pārvaldnieka” interesi sekmēt pētniecību un attīstību apliecina sadarbības līguma parakstīšana ar RTU.