• Imgarde,
  • Irmgarde
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Darba devējam būs jāinformē VID par darba algas izmaksu skaidrā naudā

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 18:36, 15.09.2024


Lai mazinātu ēnu ekonomiku, Labklājības ministrija (LM) rosina noteikt, ka darba devējam ir jāinformē Valsts ieņēmumu dienests (VID) par faktu, ka darba alga tiek izmaksāta skaidrā naudā, liecina ministrijas sagatavotais noteikumu projekts.


Foto: LETA

Noteikumu projekts, kas, cita starpā, izstrādāts, lai īstenotu ēnu ekonomikas ierobežošanas plāna pasākumus, nodots saskaņošanai līdz 27.septembrim.

Kā norāda LM, pašreiz neviens normatīvais akts neparedz darba devējam pienākumu deklarācijās vai paziņojumos norādīt informāciju par darba algas izmaksu skaidrā vai bezskaidrā naudā. Līdz ar to VID nav iespējas iegūt precīzu informāciju gan par konkrētiem darba devējiem, kuri darba samaksu izmaksā skaidrā naudā, gan arī par darba ņēmējiem, kuri darba ienākumus saņem skaidrā naudā.

Lai atspoguļotu darba algas izmaksas veidu, viens no atbilstošiem risinājumiem ir darba devēja ziņojumā datus par katra konkrēta darba algas saņēmēja ienākumiem papildināt ar aili, ko darba devējs aizpildītu tikai gadījumā, ja darba samaksu izmaksā skaidrā naudā. Noteikumu projekta autori cer, ka tas mazinātu administratīvo slogu ienākuma izmaksātājiem, jo skar vien nelielu darba ņēmēju skaitu.

Saskaņā ar iesniegtajiem darba devēju ziņojumiem 2023.gada augustā 76,9% jeb 63 463 darba devēju nodarbina līdz pieciem darbiniekiem, un to vidū 55% darba devēju konstatēti būtiski "aplokšņu algu" riski, teikts noteikumu projekta anotācijā.

Līdz ar to, ņemot vērā lielo "aplokšņu algu" īpatsvaru ēnu ekonomikā, nepieciešams izstrādāt tiesisko regulējumu, kas nodokļu administrācijai ļautu iegūt datus, kuru analīzes rezultātā būtu iespējams konstatēt iespējamu "aplokšņu algu" maksāšanu, neveicot laikietilpīgas pārbaudes iespējamo risku konstatēšanai, projekta aprakstā norāda LM.

Pēc ekonomikas doktora Arņa Saukas veiktā pētījuma "Ēnu ekonomikas indekss Baltijas valstīs 2009.-2023.gadā" rezultātiem, 2023.gadā nedeklarētās darba samaksas jeb "aplokšņu algas" komponente veidojusi 48,2%, bet 2022.gadā "aplokšņu algas" komponente bijusi nedaudz mazāka - 46,7%. Tas liecina, ka ēnu ekonomika joprojām ir izplatīta parādība Latvijā, neskatoties uz daudziem ieviestajiem pasākumiem tās ierobežošanai, secināts noteikumu projekta anotācijā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas rūpniecība piegādā Šveicei augstas tehnoloģijas produkciju (+VIDEO)

Valsts uzkrātās tiešās investīcijas 2024. gada beigās bija 221 miljons eiro.

Ekonomika Elektrokabeļa pārtraukuma dēļ cenas biržā ir svārstīgas

Elektroenerģijas biržas cenu svārstības ietekmēs tos patērētājus, kuriem noslēgti birža cenas līgumi.

Ekonomika Latvijas finanšu iestāžu peļņa divos mēnešos - 65 miljoni eiro

Latvijas monetārās finanšu iestādes (MFI), galvenokārt bankas, šogad pirmajos divos mēnešos strādāja peļņu 65 miljonu eiro apmērā, kas ir par 32,3% mazāk nekā 2024.gada attiecīgajā periodā, liecina Latvijas Bankas publiskotā informācija.

Ekonomika Eksperts: ir iespējas ietekmēt inflāciju Latvijā (+VIDEO)

Ekonomiskais konteksts un ģimeņu finansiālās situācijas izmaiņas ļautu rīkoties drosmīgāk.

Lasiet arī

Ekonomika VID saņems informāciju par skaidras naudas darījumiem bankomātos virs 750 eiro

Valsts ieņēmumu dienests (VID) turpmāk no kredītiestādēm un maksājumu pakalpojumu sniedzējiem saņems informāciju par skaidras naudas darījumiem bankomātos vērtībā virs 750 eiro vienā darījumā, informē Finanšu ministrija (FM).

Sabiedrība VID saņems informāciju par skaidras naudas darījumiem vērtībā virs 750 eiro!

Varas iestādes vēlas stingrāk kontrolēt skaidras naudas apriti.

Ekonomika Latvijā ar likumu garantēs skaidras naudas pieejamību

Valdība otrdien atbalstīja grozījumus Kredītiestāžu likumā, kuru mērķis ir nodrošināt skaidrās naudas pieejamību iedzīvotājiem visā Latvijas teritorijā, nosakot minimālās prasības pakalpojumam, kura rezultātā kredītiestādes klientam ir iespējams izņemt skaidro naudu no maksājumu konta kredītiestādē.