2024. gada rudenī Latvijā sākas pirmās ilgtermiņa valsts pētījumu programmas “Inovāciju fonds – ilgtermiņa pētījumu programma” īstenošana. Pirmajam programmas posmam no 2024. līdz 2026. gadam pieejami 22 miljoni eiro.
Programmā paredzēts atbalstīt agrīnas stadijas pielietojamās zinātnes un komerciālas ievirzes pētījumus divās Latvijai perspektīvās attīstības jomās:
-biomedicīnā, medicīnas tehnoloģijās, farmācijā;
-fotonikā, viedajos materiālos, elektronikā, elektrotehnikā, tehnoloģijās un inženiersistēmās.
Programmā plānots izveidot šo divu jomu pētniecības organizāciju izveidotu platformu, kas cieši sadarbosies ar attiecīgo jomu pārstāvošo Latvijas industriju, lai veidotu valsts un industrijas koppasūtījumu pētniecības darbam un kopā ar ārvalstu ekspertiem atlasītu perspektīvos pētniecības projektus, vienlaikus pielietojot elastību projektu uzraudzībā.
Ekonomikas ministrijas izveidoto ilgtermiņa valsts pētījumu programmu vairākos posmos plānots īstenot sadarbībā ar Latvijas Zinātnes padomi. Pirmajam posmam no 2024. līdz 2026. gadam Ekonomikas ministrijai pieejami 22 miljoni eiro. Nākamajiem trim posmiem ir iespējams palielināt finansējumu par astoņiem miljoniem eiro ik gadu – kopā par 24 miljoniem eiro katrā trīsgades posmā.
Programmas minimālie rezultāti, kas sasniedzami līdz 2032. gadam:
-izveidota viena pētniecības platforma;
-izstrādātas vismaz 45 tehnoloģijas un prototipi, tai skaitā vismaz 30 tehnoloģijas, kas atbilst 5. un 6. tehnoloģiju gatavības līmenim;
-vismaz piecas jaunas komercializācijā nodotas tehnoloģijas, tai skaitā prototipi.
Ievieš ilgtermiņa valsts pētījumu programmas modeli
Neraugoties uz to, ka kopējie pētniecības un attīstības izdevumi Latvijā nedaudz pieaug, ir nepieciešami papildu stimuli ne vien uzņēmumu ieguldījumu pētniecības un attīstības sekmēšanai, bet arī apņēmīgas rīcības valsts ieguldījumiem, turklāt šos ieguldījumus plānojot ar ilgtermiņa pieeju. Viens no veidiem, kā paaugstināt valsts ieguldījumus pētniecībā un attīstībā, ir nozaru ministriju veidotas valsts pētījumu programmas, kas ir valsts pasūtījums pētniecības darbu veikšanai, lai radītu jaunas zināšanas, prasmes un inovācijas, attīstītu jaunus produktus, procesus un pakalpojumus, tostarp attīstītu cilvēkresursus nozaru problēmu risināšanai.
Tāpēc 2024. gada jūnijā Ministru kabinetā tika apstiprināts ilgtermiņa valsts pētījumu programma, rakstīja Labs of Latvia. Tās mērķis ir attīstīt akadēmiskās pētniecības un pielietojamās zinātnes kompetences inovatīvu un komercializējamu produktu un tehnoloģiju izstrādei ciešā sadarbībā ar Latvijas biomedicīnas, medicīnas tehnoloģiju, farmācijas, kā arī fotonikas, viedo materiālu, elektronikas, elektortehnikas, tehnoloģiju un inženiersistēmu nozarēm.
Katrai programmai savi uzdevumi
Galvenie ilgtermiņa programmas uzdevumi biomedicīnas, medicīnas tehnoloģijas, farmācijas jomā ir terapijas pieejamības uzlabošana dzīvildzes un darbspējas pieaugumam, attīstot zāļu, to transportformu un vakcīnu ražošanas tehnoloģijas, īstenojot zāļvielu pārprofilēšanu, jaunu zāļu atklāšanu un attīstības pētījumus, kā arī identificējot jaunus biomarķierus un attīstot precīzijas medicīnas risinājumus.
Savukārt fotonikas un viedo materiālu, tehnoloģiju un inženiersistēmu jomā galvenie uzdevumi ir optikas, fotonikas, mikroelektronikas, mikrofluīdikas ierīču, viedo materiālu, datu pārraides un sakaru tehnoloģiju, sensoru un inženiersistēmu, robotikas un nākotnes lietu interneta risinājumu attīstīšana.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri